75 річниця визволення Верхньорогачицького району Херсонської області від німецько-фашистських загарбників

06.02.2019 14:22:35
75 річниця визволення Верхньорогачицького району Херсонської області від німецько-фашистських загарбників

Сьогодні, 06 лютого 2019 року, біля монументу Слави у смт Верхній Рогачик відбувся урочистий мітинг та покладання квітів з нагоди відзначення 75-ї річниці визволення Верхньорогачицького району від німецько-фашистських загарбників.

Віддати шану визволителям рідного краю прийшли голова районної державної адміністрації Наталія Тарасова, голова районної ради Геннадій Нестеренко, голова Верхньорогачицької селищної ради Світлана Коротун, представники трудових колективів, учнівська молодь, мешканці селища та району.

«Великою ціною обійшлося визволення району – загинули тисячі воїнів, тисячі були поранені – біда не оминула жодну верхньорогачицьку родину. Крім того, в боях на території району загинули тисячі воїнів родом з різних куточків нашої країни – Верхньорогачицька земля для них стала останнім притулком», - звернулася до присутніх голова райдержадміністрації Наталія Тарасова.

Присутні схилили голови перед тими, хто боронив країну від ворога у роки Другої світової війни, хвилиною мовчання та покладанням квітів до монументу Слави вшанували пам'ять полеглих у боротьбі за рідну Верхньорогачицьку землю.

Довідково:

У 2019 році більшість районів Херсонщини, розташованих на лівобережжі Дніпра, відзначатимуть 75-ту річницю визволення від німецько-фашистських загарбників. Після розгрому німців на рубежі річки Молочної і визволення Мелітополя, війська 4-го Українського фронту під командуванням генерала армії Ф.І. Толбухіна стрімко просувалися на південь і до 5 листопада 1943 року очистили від ворога майже всю північну Таврію. За документами держархіву звільнення Херсонської області розпочалось у жовтні 1943 року.

Першими населеними пунктами, які були звільнені від нацистської окупації 26 жовтня 1943 року, стали села Лисиче, Павлівка, Самійлівка Самійлівської сільради Верхньорогачицького району. У 1943 році всього було звільнено повністю 9 та частково 4 райони за сучасним адміністративно-територіальним поділом Херсонської області.

2 листопада 1943 року частково був звільнений Верхньорогачицький район. 26 жовтня Самійлівська сільрада, 27 жовтня Зеленівська сільрада. Усі інші населені пункти, в т.ч. смт Верхній Рогачик, були звільнені у лютому 1944 року.

На полях боївза таврійський край загинуло, потонуло при переправах, пропало безвісти, померло від ран 45 тисячрадянськихбійців, з них 3 тисячі бійців поховані на братських кладовищах у всіх населених пунктах Верхньорогачицького району. На військовому кладовищі села Вишневе спочивають вічним сном 586 воїнів, на території села Зелене вкарбовано імена 541 го воїна, у селі Самійлівка - 109, Лисиче - 6, Сазонівка - 22 та в селі Павлівка - 333. Понад 2 тисячі жителів району загинули, воюючи на фронтах Другої світової війни.

 

Корисні посилання