До уваги землекористувачів району! Рекомендації для виконання вимог законодавства щодо охорони родючості та екологічної безпеки грунтів

01.03.2017 11:28:11

Відділ агропромислового розвитку районної державної адміністрації надає рекомендації землекористувачам та землевласникам району для виконання вимог законодавства щодо охорони родючості та екологічної безпеки грунтів і здійснення контролю за динамікою родючості.

Оформлення агрохімічних паспортів проводиться відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 11 жовтня 2011 року № 536 «Про затвердження Порядку ведення агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки» зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2011 року №1517/20225.

Агрохімічна паспортизація земель сільськогосподарського призначення

Відповідно до вимог статей 37 та 54 Закону України «Про охорону земель» з метою здійснення контролю за динамікою родючості ґрунтів систематично проводиться їх агрохімічне обстеження, видаються агрохімічні паспорти, в яких фіксуються початкові та поточні рівні забезпечення поживними речовинами ґрунтів і рівні їх забруднення.

Дані агрохімічної паспортизації земель використовуються в процесі регулювання земельних відносин при: передачі у власність або наданні в користування, в тому числі оренду, земельної ділянки; зміні власника земельної ділянки або землекористувача; проведенні грошової оцінки земель; визначення розмірів плати за землю; здійсненні контролю за станом родючості ґрунтів.

Форму агрохімічного паспорта та порядок його ведення встановлює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин. З метою своєчасного виявлення змін стану земель, їх оцінки, відвернення та ліквідації наслідків негативних процесів ведеться моніторинг ґрунтів на землях сільськогосподарського призначення.

Моніторинг ґрунтів на землях сільськогосподарського призначення включає: агрохімічне обстеження ґрунтів; контроль змін якісного стану ґрунтів; агрохімічну паспортизацію земельних ділянок.

Агрохімічна паспортизація орних земель здійснюється через кожні 5 років, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень – через кожні 5-10 років.

Суцільне ґрунтове обстеження проводиться через кожні 20 років. Агрохімічна паспортизація земельних ділянок, що є складовою частиною моніторингу ґрунтів на землях сільськогосподарського призначення, здійснюється уповноваженим органом виконавчої влади з питань аграрної політики. Процедура виготовлення та видачі агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки встановлена Порядком ведення агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 01.10.2011 №536, який зареєстровано в Мінюсті 23.12.2011 за №151/20255. Цим наказом визначено, що агрохімічний паспорт підписується посадовою особою центрального органу виконавчої влади з питань формування та забезпечення реалізації державної аграрної політики. Паспорт має містити такі відомості: код поля, земельної ділянки; координатну прив’язку; код, назву та площу ґрунтів; схему поля; тип сільськогосподарських угідь. Агрохімічний паспорт поля, земельної ділянки – документ, що містить дані щодо агрохімічної характеристики ґрунтів і стану їх забруднення токсичними речовинами та радіонуклідами, форма якого затверджена наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 01.10.2011 №536.

Об’єктами агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення є: рілля, у тому числі зрошувана, осушена; сіножаті і пасовища; багаторічні насадження.

Агрохімічний паспорт поля, земельної ділянки видається у двох примірниках, один з яких зберігається у землевласника або землекористувача, а інший – в центральному органі виконавчої влади з питань формування та забезпечення аграрної політики.

Наявність агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки є обов’язковою при передачі земельних ділянок у власність, користування, наданні дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, консервації та рекультивації земель і в інших випадках, передбачених законодавством.

У Херсонскій області агрохімічні паспорти виготовляються за рахунок коштів землекористувачів та землевласників Херсонською філією державної установи «Інститут охорони  ґрунтів України» та підписуються посадовими особами цієї установи.

Корисні посилання