СИГНАЛІЗАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ № 10 про фітосанітарний стан посівів сільськогосподарських культур в сільгосппідприємствах Херсонської області станом на 05 грудня 2016 року

06.12.2016 13:23:55
СИГНАЛІЗАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ № 10  про фітосанітарний стан посівів сільськогосподарських культур в  сільгосппідприємствах Херсонської області  станом на 05 грудня 2016 року

 Мишоподібні гризуни

Погодні умови та достатня кормова база сприяють збільшенню чисельності мишоподібних гризунів на посівах озимих культур урожаю 2017 року. На території області найбільш поширені й численні сіра (звичайна) та гуртова полівки і курганчикова миша. На посівах багаторічних вже нараховується від 2 до 7 жилих колоній на гектар, на окремих полях озимої пшениці від 1 до 4 жилих колоній, на озимому ріпаку від 2 до 6 жилих колоній на гектарі.

За сприятливих погодних умов, враховуючи достатню  кормову базу, гризуни будуть прогресувати і можуть створити надзвичайну загрозу посівам сільськогосподарських культур. Вирішальним в попередженні розповсюдження є вчасне і в короткий термін проведення винищувальних заходів.

До захисту посівів озимих зернових культур проти мишей приступають за наявності 3-5 жилих колоній на 1 га, або 50-100 жилих нір на 1 га,  використовуючи біологічні препарати та  родентициди представлені у «Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

Біопрепарати   –  бактеродентицид БТ, родента Біо, зернові принади. Норма використання 1-2,5 кг/га, або 2,0-2,5 грам на нору. Мікробіологічний препарат виконаний як розсипчаста зернова суміш, яка містить спеціалізовані активні бактерії мишачого тифу Salmonella enteritis var. Issatcenko,  має спрямовану тотальну дію на мишоподібних гризунів. Високосприятливі гризуни до бактероденциду: полівки, миші – домова, курганчикова, лісова, миша – крихітка;   несприятливі : польова і жовтогорла миші. Бактероденцид можна застосовувати протягом цілого року на посівах  сільськогосподарських культур, в садах, розсадниках, лісах, тепличних  господарствах, скиртах, тваринницьких приміщеннях, складах і т.д. За умови дотримання  заходів безпеки, які зводяться до виключення проникнення бактерій в організм,  препарат  небезпечний для людей і довкілля.

Родентициди з діючою речовиною : бродіфакум – антимиша, 2-3 пакети на нору; капкан – принада з вмістом діючої речовини 0,005%, крисолов – 10-20 г (1-2 пакети),  смерть щурам №1 – 1 пакет (10 гр) на нору; бродіфакум, бродівіт, мишолов – виготовлення принади з вмістом діючої речовини 0,005%; д.р.   бромадіолон – бромакем, ПР – 20-30 гр. на 5 м, рат кіллер супер, принади – 5-10 кг/га; д.р. дифенацин – ратиндан-М, 0,5% олійний концентрат – 30 мл препарату на 1кг харчової основи, норма витрати принади 20-25 г/15 кв.м, або 5-8 % у принаді; д.р. флокумафен – шторм, 0,005% воскові брикети (0,7-1,5 кг/га).  Рекомендовані препарати згідно методики застосування  розкидають в нори з наступним притоптуванням.

Загроза підвищеної чисельності та шкідливості мишоподібних гризунів очікується, передусім в озимині яка межує з неугіддями та багаторічними травами у разі стійкого снігового покрову, під яким за наявності достатньої кількості корму гризуни продовжать розмноження.

Несприятливими чинниками які будуть спричиняти загибель гризунів є сильні морози, утворення льодової кірки на полях, різкі відлиги з таненням снігу й наступним затопленням нір.

 Під час проведення захисних заходів від мишоподібних гризунів слід дотримуватись загальноприйнятих державних санітарних правил ДСП 8.8.1 та правил особистої гігієни.

Корисні посилання