Газ у побуті – запобігаємо нещасним випадкам та аваріям

11.01.2019 15:16:44
Газ у побуті – запобігаємо нещасним випадкам та аваріям

Останнім часом як в Україні, так і на території Херсонської області почастішали нещасні випадки та аварії, пов’язані з використанням природного та зрідженого вуглеводневого газів в побуті.

Основними причинами настання нещасних випадків та аварій найчастіше є:

- експлуатація несправного газового обладнання та  порушення правил безпеки при експлуатації газових приладів;
- самовільне підключення до газопроводів, самовільне перенесення, заміна та ремонт газових приладів;
- самовільне втручання, самовільна перебудова внутрішньобудинкових систем газопостачання, димових та вентиляційних каналів;
- непроведення періодичних обстежень та чищення димоходів та повітропроводів;
- експлуатація несправних сигналізаторів загазованості, невиправданий демонтаж або порушення правил безпеки при їх експлуатації.

У Правилах безпеки систем газопостачання визначено, що власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) повинен забезпечити утримання систем газопостачання відповідно до вимог чинного законодавства України та вимог документації з експлуатації заводів-виробників газового обладнання. Також, він відповідає за технічний стан і безпечне користування газопроводами, газовими приладами, димовими і вентиляційними каналами, та повинен створити умови для їх безпечної та безаварійної експлуатації.

Для цього, власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) повинен укласти на технічне обслуговування своїх газових мереж внутрішнього газопостачання (в тому числі і внутрішньобудинкових систем газопостачання) договір із суб’єктом господарювання, який має відповідний дозвіл на виконання цих робіт.

Правила безпеки систем газопостачання визначають, що для створення умов безпечної та безаварійної експлуатації систем газопостачання, власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) повинен:

- утримувати внутрішньобудинкові системи газопостачання у належному технічному стані і забезпечити безпечне використовування газопроводів та газових приладів;
- забезпечити умови для технічного обслуговування газопроводів (внутрішніх і зовнішніх) і газового обладнання житлових будинків відповідно до вимог документації з експлуатації заводів-виробників газового обладнання на договірних засадах;
- забезпечити безпечну експлуатацію та технічне обслуговування димових та вентиляційних каналів житлових будинків;
- утримувати у належному стані підвали, технічні коридори і підпілля, забезпечувати постійне підтримання в робочому стані їх електроосвітлення і вентиляцію;
- утримувати в належному стані ущільнення вводів-виводів підземних комунікацій в підвалах будинків, а також місць перетинів газопроводами елементів будівель;
- своєчасно перевіряти стан і у разі потреби проводити ремонт систем урівняння потенціалів усіх металевих комунікацій (у тому числі і газових) всередині будівлі та перевіряти системи захисного заземлення, змонтованого в будівлі обладнання, яке підключено одночасно до газової та електричної мережі;
- забезпечити безпечну експлуатацію та технічне обслуговування сигналізаторів загазованості (якщо такі встановлені) в квартирах та в підвалах.

Викликає занепокоєння той факт, що переважна кількість власників (балансоутримувачів та/або орендарів (наймачів)) газових мереж внутрішнього газопостачання житлових будинків (в тому числі і багатоквартирних будинків)  на сьогодні не уклали договори на технічне обслуговування вищезазначених газових мереж.

Головне управління Держпраці у Херсонській області звертається до власників (балансоутримувачів та/або орендарів (наймачів)) газових мереж внутрішнього газопостачання житлових будинків, громадських будівель, підприємств побутового та комунального призначення – невідкладно виконати вимоги Правил безпеки систем газопостачання та Кодексу газорозподільних систем.

Наслідки експлуатації систем газопостачання без проведення їм технічних обслуговуванням можуть бути непередбачені та трагічні!

Нагадуємо, що особи, винні у порушенні Правил безпеки систем газопостачання, несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну або кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством.

За інформацією ГУ Держпраці у Херсонській областіКорисні посилання