Інформація про агрометеорологічні умови, що склались на початок проведення осінніх польових робіт на території Херсонської області у 2016 році

12.09.2016 08:22:40
Інформація про агрометеорологічні умови, що склались на початок проведення  осінніх польових робіт на території Херсонської області у 2016 році

Відомо, що погодні умови під час сівби озимих культур, зокрема температура повітря та рівень зволоженості ґрунту, в значній мірі визначають подальший розвиток рослин в осінній період, їх зимостійкість і майбутні показники врожайності. Разом з тим, в останні роки у передпосівний період та у період настання оптимальних термінів сівби озимих на території Херсонської області, як правило, відзначаються тривалі бездощові періоди та підвищений температурний режим.

Тривала відсутність дощів у літньо – осінній період в останні роки не рідкість. Тільки протягом останніх двадцяти років це явище спостерігалося у 1997, 2003, 2008. 2009, 2011-2012 та 2014-2015 рр., коли опади були відсутні протягом 50-120 діб. Майже щорічно спостерігається чітко виражена ґрунтова посуха в передпосівний період.

В цьому році, погодні умови серпня не стали винятком. Середньодекадні температури повітря у першій та третій декадах останнього літнього місяця  перевищували норму на 3-5°, у другій декаді  на 1-2°. Максимальні температури повітря підвищувалась до +31-35°, в окремі спекотні дні до +36-38°. На поверхні грунту максимум досягав позначок +55-69°. Середньомісячна температура повітря виявилась на 3° вище кліматичної норми та становила +25°. Місячна кількість опадів за серпень у Приазов’ї склала лише 5-6мм (18-23% місячної норми), на решті території області, за рахунок проходження локальних злив у першій, місцями у третій декаді серпня, склала 23-57мм (від 60 до 204% місячної норми).

Визначення оптимальних строків сівби озимих культур, в залежності від сорту, попередника та рівня родючості грунту має дуже велике значення. Орієнтовним строком сівби озимини може служити перехід середньодобової температури повітря восени через +15°. За агрометеорологічними показниками у Херсонській області оптимальні строки сівби настають в кінці другої – середині третьої декади вересня. Але завдяки нестійкому зимовому режиму, сівба може розпочинатись і після зазначеного переходу, тому що озимі у повній мірі в подальшому можуть бути забезпечені достатнім теплом. Разом з тим, продовжувати сівбу після встановлення температури повітря нижче +11° недоцільно, так як посів в такий термін веде до різкого зменшення врожаю.

Погодні умови початку вересня залишались складними. Хоча у перші два дні вересня температурний режим дещо знизився до показників в межах норми, надалі знов відбулось підвищення температури повітря. Середні температурні показники були вищими за середні багаторічні значення на 3-5°. Максимальна температура повітря становила +29-32°, у Приазов’є +26-28°. Мінімальна температура повітря знижувалась до +13-18°, у степових районах в окремі дні до +10-12°. У денні години поверхня грунту нагрівалась до +41-55°.

Тривала відсутність продуктивних опадів на фоні високих температур повітря призвело до значного висушування верхніх шарів грунту. Так, запаси продуктивної вологи станом на кінець першої декади вересня у посівному шарі грунту 0-10 см та  у орному шарі грунту 0-20 см практично відсутні.

Через сухість грунту та підвищений температурний режим сівба озимих зернових культур в цьому році може бути проведена дещо пізніше звичайних строків. Але надалі, за рахунок сприятливих погодних умов протягом осінньої вегетації, озимина зможе достатньо розвитись та увійти в зиму в доброму стані.

У минулому 2015-2016 вегетаційному році  ми стали свідками унікального явища, коли всупереч негативним прогнозам озимі, утворивши сходи та початкові фази розвитку тільки на початку календарної зими, в результаті сприятливої зимівлі і, особливо, добрій вологобезпеченності ґрунту протягом весняної вегетації, змогли сформувати дуже добрий урожай зерна.

Таким чином, погодні умови передпосівного і осіннього періодів є вирішальними у розвитку озимих культур, оскільки вони визначають результати перезимівлі рослин і забезпечують формування високого врожаю зерна.

Корисні посилання