Мандруй Херсонщиною

19.01.2016 10:11:48
Мандруй Херсонщиною

Туристичні та рекреаційні можливості Херсонщини

Херсонщина – унікальна територія для туризму, відпочинку, оздоровлення та рекреації, яка має безліч конкурентних переваг для формування і розвитку потужного курортно-туристичного комплексу:

– Херсонщина – єдина з областей України, яка має вихід до двох теплих морів – Чорного і Азовського;

– Екологічно чиста і неповторна Дельта Дніпра на Херсонщині – одні  з найбільших у Європі плавні міжнародного значення;

– На Херсонщині розташоване найбільше в Україні водосховище за обсягом запасів прісної води – Каховське;

Саме на Херсонщині розташовані:

– Найдовша піщана коса в світі – Арабатська стрілка;

– Найбільший в Європі безлюдний острів – о. Джарилгач;

– Найбільший піщаний масив в Україні, один з найбільших у Європі – Олешківські піски;

– Найбільший у світі рукотворний ліс – 100 тис. га.

– Понад 450 км морської берегової лінії, 200 км піщаних пляжів морського узбережжя;

– 125 обладнаних морських і 16 річкових пляжів;

– Місто Скадовськ – курорт державного значення, колиска дитячого відпочинку та оздоровлення;

– 11 населених пунктів Чорноморського та Азовського узбережжя, віднесених рішенням Кабінету Міністрів України до курортних;

– Більше 70-ти розвіданих родовищ цілющих мінеральних бальнеологічних ресурсів, перспективних для використання (мінеральні і термальні води, лікувальні грязі, соляні озера).

Херсонщина – екологічно чиста область заповідних   та природоохоронних територій:

– На території області розташовані 79 об’єктів природно-заповідного фонду міжнародного, національного та місцевого значення.

– З 4-х біосферних заповідників України два розташовані в Херсонській області – Чорноморський і «Асканія-Нова», які входять до всесвітньої мережі природних територій, що охороняються ЮНЕСКО. Справжніми туристичними перлинами краю є три національних природних парки.

Біосферний заповідник «Асканія-Нова» імені Фрідріха Фальц-Фейна – найстаріший степовий резерват миру, одне з 7 природних чудес України, що входить до сотні найбільш відомих заповідних територій планети, який вже відзначив своє сторіччя.

Площа заповідника становить 33 тисячі гектарів, третина з яких – абсолютно заповідна степова зона, незаймана територія, якої ніколи не торкався плуг. Це єдина первинна ділянка степу не тільки в Україні, але й у всій Європі. Більше 500 видів вищих рослин, 3 тисячі видів тварин. 69 видів тварин, що мешкають в Асканії, занесені до Червоної книги України, 295 – охороняються Бернською конвенцією, 104 – Боннської конвенції, а 12 – занесені до Європейського Червоного списку.

Окремої уваги заслуговує Асканійський дендрологічний парк, створений наприкінці XIX століття на площі близько 200 га. Парк розбитий у відповідності зі строгим планом і суттєво відрізняється від дикої степової зони. По всій території прокладена складна система зрошення, кожне дерево живить артезіанська вода. У парку прекрасно себе почувають більше 170 видів дерев і чагарників з усіх континентів.

Серед неперевершених красот Херсонщини є ще один унікальний об’єкт – це Чорноморський біосферний заповідник – найбільший за площею заповідник України. Площа заповідника становить близько 90 тис. га. Він є природним еталоном водно-болотних угідь північного узбережжя Чорного моря, створений в 1927 році, а в 1985 році Чорноморський біосферний заповідник отримав сертифікат ЮНЕСКО й увійшов у Міжнародну мережу біосферних резерватів. Більше 80% загальної площі заповідника представлені акваторіями заток Чорного моря. Найбільш різноманітна фауна хребетних тварин – 452 види, з яких 306 видів – птахи, 53 – ссавці. Чорноморська іхтіофауна представлена ​​86 видами риб, що складає близько 50% видового складу риб Чорного моря.

До Червоної книги України та Європейського Червоного списку занесено 41 вид рослин, 37 видів комах і більше 100 видів тварин, які зустрічаються на території заповідника. Сьогодні це ідеальне місце для розвитку екологічного туризму.

Національний природний парк «Олешківські піски» – найбільший піщаний масив в Україні, один з найбільших у Європі. Парк є унікальним ландшафтом, який вражає різноманіттям, первозданністю і одночасно непростою історією. Він унікальний не тільки для нашої країни, але й для всієї Європи. Неповторний, своєрідний куточок Херсонського краю, унікальний світ дикої напівпустельної природи. Олешківська пустеля – це безкраї бархани, сипучий пісок, гаряче повітря, жовті пагорби скрізь, куди не глянь. Справжня пустеля. Яскраве нещадне сонце, іскристий, дивовижний, але неживий пісок і всепоглинаюче мовчання пустелі.

Національний природний парк «Джарилгацький» розташований на острові Джарилгач в Північному Причорномор’ї в межах Скадовського району Херсонської області і входить до складу водно-болотних угідь міжнародного значення. Острів вперше отримав природоохоронний статус ще в 1923 році. Через його територію проходять основні світові маршрути міграції птахів, а деякі місця гніздування, які межують з парком, мають міжнародне значення. Більше 200 видів перелітних птахів охороняються відповідно до міжнародних зобов’язань. В акваторії парку мешкає близько 50% видового складу риб Чорного моря.

Острів Бірючий – ще одна перлина Херсонщини в Азовському морі, який являє собою косу довжиною близько 20 км і є частиною Азово-Сиваського національного природного парку.

Бірючий острів приваблює туристів, перш за все, безлюдністю   і прекрасними ландшафтами. Затишні бухти, мілководні лимани, прісні озера, червонокнижні степові рослини, дивовижні птахи і тварини – ось лише мала частина того, що може запропонувати острів туристам, любителям дикої природи, екологам.

До складу національного парку входить також унікальна територія затоки Сиваш, вода в якому в 16 разів солоніша ніж звичайна морська. Це один з чотирьох найбільш засолених водоймищ земної кулі. Вважається, що в усьому світі така солона вода є ще тільки в Мертвому морі на Близькому Сході, у Великому Солоному озері в США і в затоці Кара-Богаз-Гол.

Екологічна природна перлина Херсонщини – Дельта Дніпра, одна з найбільших у Європі плавнів міжнародного значення, володіє унікальним рекреаційним потенціалом. 2/3 її території займають плавні з надзвичайним різноманіттям рослинного і тваринного світу, а ще 1/3 – острови і численні рукави, озера і протоки. Природні умови цієї місцевості по-справжньому безцінні і сприятливі для розвитку екологічного, водного туризму, організованого відпочинку населення та інших видів рекреаційної діяльності.

Туристична Херсонщина представлена досить розвиненою інфраструктурою.

До послуг більше 2-х млн. гостей, які щорічно відпочивають   на узбережжях Чорного та Азовського морів, у садибах сільського зеленого туризму, стають глядачами та учасниками міжнародних, всеукраїнських та регіональних фестивалів, що проводяться в області, екскурсантами національних природних парків, біосферних заповідників, туристичних об’єктів 51 готель, більше 900 закладів відпочинку, оздоровлення, об’єктів розміщення,     з них – 49 спеціалізованих дитячих. Також на відпочинок туристів запрошують 20 провідних садиб сільського зеленого туризму.

Загальний ліжковий фонд місць розміщення становить більше  70 тис. місць.

В області діяльність здійснюють 14 туроператорів, близько  100 туристичних агентів. 90 фахівців екскурсійного обслуговування надають послуги відвідувачам туристичних об’єктів, музеїв, заповідників, культурно-історичних комплексів.

  Туристичні Інтернет ресурси:

  • Офіційний сайт управління туризму та курортів Департаменту зовнішньоекономічної діяльності, туризму та курортів Херсонської обласної державної адміністрації visitkherson.gov.ua
  • Сайт курсів підготовки та підвищення кваліфікації фахівців туристичного супроводу Херсонщини за напрямом «Екскурсовод, гід-перекладач» guides.org.ua
  • Інтернет проект «Мандруй Херсонщиною» discoverkherson.com.ua
  • Херсонський інформаційний портал «Арткавун» artkavun.kherson.ua
  • Інтернет-портал «More.ks.ua» (відпочинок на узбережжі Чорного та Азовського морів) more.ks.ua
  • Портал Віртуальний Херсон 3dkherson.com
  • Каталог Херсонщина Туристична khersonregion.com
  • Віртуальний тур Залізного Порту zport.com.ua
  • Туристичний портал Генiческа та Арабатськоi стрiлки  sea-family.in.ua

 

Корисні посилання