На Херсонщині підтримують корінні народи

13.08.2019 14:00:22
На Херсонщині підтримують корінні народи

9 серпня відзначається Міжнародний день корінних народів світу, ініційований Генеральною Асамблеєю ООН у 1994 році для того, щоб світова спільнота пам’ятала про необхідність проявляти турботу і солідарність з представниками корінного населення, якому досить часто на своїй прабатьківщині загрожує асиміляція, або ж вони піддаються різним формам дискримінації.
Саме з нагоди  Міжнародного дня корінних народів світу 13 серпня у Херсонській облдержадміністрації відбулося засідання за «круглим столом» за участі керівництва області, а також представників національних меншин.

Відкриваючи засідання, голова ОДА Юрій Гусєв наголосив на актуальності такого заходу:
«Для нас, українців усіх національностей, цей день є надзвичайно важливим, тому що ми всі є однією родиною. У часи, коли частина території України тимчасово окупована, нам важливо будувати діалог, обмінюватись думками для того, щоб наша країна міцнішала».

Єдиного і чіткого визначення поняття «корінний народ» в українському законодавстві наразі не існує. На важливості врегулювання даного питання на законодавчому рівні акцентував Постійний Представник Президента України в Автономній Республіці Крим Антон Кориневич:
«Ми всі працюємо заради того, щоб Крим повернувся під контроль України. В контексті Херсонщини питання захисту прав корінних народів дуже гостро стоять на порядку денному».


Права корінних народів викладено у Декларації ООН про права корінних народів. Деякі з них присутнім зачитав керівник Представництва меджлісу в Херсонській області Абмежит Сулейманов. Також він наголосив, що протягом останніх п’яти років кримські татари особливо демонструють свій патріотизм до України.

Це підтвердила член меджлісу кримськотатарського народу, заступник голови Генічеської райдержадміністрації Гульнара Бекірова. Вона поінформувала присутніх про умови життя кримських татар на території, що межує з тимчасовоокупованим Кримом – у Генічеську. За словами Гульнари Бекірової, у районі проживає близько 8 тис кримських татар. Тут у навчальних закладах відкриваються кримськотатарські класи, також діють ансамблі, які прославляють культуру кримських татар не лише в Україні, але й закордоном.


Саме збереження культури, мови як прояв ідентичності кримських татар виділив програмний директор ДП «Кримський дім» Алім Алієв, який перебуваючи в Києві приєднався до засідання за допомогою відео-зв’язку.
На пропозицію голови облдержадміністрації Юрія Гусєва розмістити «Кримський дім» безпосередньо біля Криму – на Херсонщині – Алім Алієв відповів схвально:
«Погоджуюсь, що в питаннях розвитку кримськотатарської культури, комунікації з півостровом культурні, просвітницькі ініціативи важливі безпосередньо в регіоні, який найбільш наближений до Криму. Тому ми докладатимемо чимало зусиль, щоб робити ці містки міцнішими».

Крім кримських татар та кримчаків, до корінних народів України зараховують караїмів. За переписом 2001 року в Україні їх налічувалось трохи більше тисячі, зокрема на Херсонщині – 8 осіб. Під час круглого столу караїмів представила Євгенія Вірліч. Вона наголосила, що варто відновлювати культуру цього народу, адже саме це є запорукою збереження самої національності.

Про державну політику щодо створення умов для забезпечення культурних, інформаційних потреб ромської спільноти розповів президент Міжнародної громадської організації ромів «КЕТАНЕ» Юрій Іваненко. Він повідомив, що захист прав і свобод нацменшини задекларовано у Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року. Крім того, ромська спільнота активно працює задля власного розвитку та налагодження співпраці з місцевими державними органами.


Підсумовуючи засідання, Юрій Гусєв відзначив, що такий формат зустрічей є вдалим для плідного напрацювання важливих проектів. Почувши представників корінних народів, очільник Херсонщини висловив сподівання на подальшу співпрацю.

 



Корисні посилання