На Херсонщині відзначили Міжнародний день рідної мови

22.02.2017 07:57:37
На Херсонщині відзначили Міжнародний день рідної мови

21 лютого у приміщені облдержадміністрації зібралися освітяни, науковці, представники влади, письменники, студенти, журналісти, щоб обговорити проблеми збереження рідних мов в іншомовному оточенні. Круглий стіл, ініційований облдержадміністрацією, відбувся у Міжнародний день рідної мови, який з 2000 року відзначають у всьому світі з ініціативи ЮНЕСКО, щоб сприяти захисту і збереженню всіх мов народів світу.

Розпочинаючи засідання начальник управління внутрішньополітичної діяльності Павло Гавриш зазначив, що сьогоднішньому заході важливо привернути увагу до питань збереження рідної мови в іншомовному оточенні, окреслити шляхи збереження національної ідентичності та спротиву асиміляції.

Захід розпочала зі свого вітального слова професор кафедри мовознавства Херсонського державного університету, доктор педагогічних наук, заслужений діяч науки і техніки України Марія Пентилюк, яка зазначила: «День української писемності та мови – не лише причина для святкування. Роль мови в житті кожної нації важко переоцінити. Мова – це і найголовніший засіб людського спілкування, і показник інтелектуального розвитку особистості, це і безцінна й невичерпна скарбниця культурного надбання нашого народу. Зрештою, з мови починається сама держава: у мові – її сила, могутність і сутність існування. Спільними зусиллями ми повинні розкрити красу і неперевершеність української мови, дати можливість їй пройняти серця інших людей. Любімо свою рідну мову, оскільки з нею – наше майбутнє і майбутнє нашої України!»

Під час дискусії було відзначено, що у сучасному мультикультурному світі багато традиційних цінностей опиняється під загрозою, і серед них – збереження національних мов у громадах, силою обставин відірваних від своєї історичної батьківщини. Тисячі людей у цілому світі залучені у міграційні процеси. Це сприяє взаємному культурному і мовному збагаченню, але також дає поштовх до вироблення єдиної уніфікованої наднаціональної культури, відмови від історичних коренів.

Наголошуючи на особливому значенні української мови для інтелектуального зростання нації на сучасному етапі, завідувач кафедри державного управління і місцевого самоврядування Херсонського національного технічного університету Іван Лопушинський, підкреслив: «У нас чудова національна мова. Ми маємо вболівати за її чистоту, оберігати її, адже турбота про рідну мову – органічний прояв істинного патріотизму».

Крім того, під час дискусії учасниками круглого столу були обговорені такі питання, як: законодавче забезпечення функціонування в суспільстві української мови як державної; правовий статут мов національних меншин; українську мову в галузі освіти та культури; українську мову в ЗМІ; нові проекти законів з мовних питань тощо.

Активними учасниками дискусії були: Іван Лопушинський – завідувач кафедри державного управління і місцевого самоврядування Херсонського національного технічного університету, доктор наук з державного управління, професор, заслужений працівник освіти України; Володимир Демченко – доцент кафедри державного управління і місцевого самоврядування Херсонського національного технічного університету, кандидат філологічних наук; Василь Загороднюк – доцент кафедри журналістики Херсонського державного університету, кандидат філологічних наук, голова Херсонської обласного відділення Спілки письменників України; Людмила Марецька – завідувач науково-методичної лабораторії української мови і літератури КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти» Херсонської обласної ради, кандидат педагогічних наук.



Корисні посилання