На яку пенсію можна розраховувати без страхового стажу або сплачуючи мінімальний страховий внесок. Як нелегальна заробітна  плата впливає на  отримання права на пенсію

02.10.2018 13:21:13
На яку пенсію можна розраховувати без страхового стажу або сплачуючи мінімальний страховий внесок. Як нелегальна заробітна  плата впливає на  отримання права на пенсію

З 01 січня 2018 року необхідний для призначення пенсії страховий стаж складає 25 років замість  15 - ти років як було раніше, і надалі він  поступово буде збільшуватиметься. Для тих, хто досягне пенсійного віку в 2019 році  - це 26 років, у 2020 році - 27 років і так до 2028 року, коли необхідний для призначення пенсії стаж становитиме 35 років.

Слід зауважити, що починаючи з 2004 року до страхового стажу зараховуються лише ті періоди, за які повністю сплачені внески із заробітної плати у розмірі не меншому за мінімальний.    

Збільшення мінімального страхового стажу до 25 років вплинуло на те, що з початку 2018 року в порівнянні з січнем - серпнем минулого року на 37% скоротилася кількість осіб, які звернулися до головного управління Пенсійного фонду України в області за призначенням пенсії.

Близько 1,5 тис. осіб, що досягли пенсійного віку, - не мають достатнього стажу для пенсійного забезпечення, з яких  60% - зі стажем роботи менш ніж 15 років можуть розраховувати лише на соціальну  допомогу в органах соціального захисту.

За аналітичними підрахунками біля третини населення області в працездатному віці на сьогоднішній день не має офіційних доходів. Тоді як зарплата в «конверті» позбавляє людину права на  отримання пенсії в майбутньому, а згода на отримання «мінімалки» передбачає мінімальний коефіцієнт заробітку, який враховується при обчисленні розміру пенсії.

Майже щодня до головного управління Фонду звертаються люди за призначенням пенсій, яким не вистачає необхідного мінімального страхового стажу. Значну їх  частину складають  приватні підприємці, які з 2004 року по червень 2010 року мали право лише на добровільних засадах  сплачувати внески в розмірах не меншому за мінімальний страховий внесок, а звідси - зарахування страхового стажу не за увесь період підприємницької діяльності, а лише пропорційно до сплачених внесків.

Несплата внесків не дає можливості зарахувати періоди трудової діяльності до страхового стажу, тому слід задуматися приватним підприємцям стосовно розмірів декларування своїх доходів та відповідно до них сплаченого єдиного внеску, а найманим  працівникам  необхідно вимагати від роботодавців офіційного працевлаштування і не погоджуватися на виплату зарплати в «конверті».

Питання легалізації зайнятості населення, дотримання роботодавцями законодавства про працю в частині встановлення мінімальної заробітної плати та  забезпечення соціального захисту прав працюючих знаходиться на постійному контролі  головного  управління Пенсійного фонду в області.

З цією метою головне управління Фонду на підставі вибірок з реєстру застрахованих осіб здійснює щомісячний моніторинг даних звітності роботодавців.   За результатами аналітично–моніторингових досліджень  для  проведення контрольно-перевірочних заходів до Головного управління ДФС в області у поточному році направлено інформацію по 516 роботодавцях, до Головного управління Держпраці - по 1274 роботодавцях, які мають ознаки можливих порушень законодавства про працю.

За матеріалами Пенсійного фонду інспекторами праці у цьому році  проведено 162 перевірки, майже у 90% випадків виявлено законодавчі порушення та відновлено страхові права 1,4 тис. працівників, застосовано 1,8 млн грн штрафних санкцій, на 36 посадових осіб складено протоколи про адміністративні правопорушення.

За участю спеціалістів Фонду у складі робочих груп з питань легалізації оплати праці та зайнятості населення проведено 415 рейдів,  під час яких обстежено 4, 4 тис. суб’єктів господарювання. За результатами  обстежень з початку року виявлено та легалізовано працю 2,3 тис. найманих працівників.

Крім того, у вересні поточного року  Кабінетом Міністрів України схвалено проект розпорядження "Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення", відповідно до якого з 5 жовтня  2018 року  контролюючими органами будуть  проводитися комплексні заходи, спрямовані   на  боротьбу з тіньовими доходами  та неофіційним працевлаштуванням українців.

Належне оформлення трудових відносин  з найманими  працівниками забезпечить для всіх комфортні умови, для роботодавців - дотримання законодавства та відсутність штрафних санкцій,   працівникам  - соціальні гарантії, в тому числі  при досягненні пенсійного віку.

Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області



Корисні посилання