Обговорено проблемні питання виробництва та заготівлі молока від корів, які утримуються в особистих селянських господарствах Горностаївського району

20.07.2018 07:21:58
Обговорено проблемні питання виробництва та заготівлі молока від корів, які утримуються в особистих селянських господарствах Горностаївського району

18 липня в Горностаївському районному управлінні за участю представників районної лікарні ветмедицини, тваринницьких господарств, органів місцевого самоврядування та заготівельників молокопереробних підприємств обговорили проблемні питання виробництва та заготівлі сирого товарного коров'ячого молока від корів, які утримуються в особистих селянських господарствах району та окреслили шляхи підвищення його якості.

Під час заходу начальник районного управління Колісник В.В. повідомив, що відповідно до діючого законодавства з ветеринарної медицини та ідентифікації тварин, зокрема ЗУ «Про ветеринарну медицину», ЗУ «Про ідентифікацію та реєстрацію тварин», інструкцій з профілактики та ліквідації інфекційних хвороб тварин, «Ветеринарних та санітарних вимог до особистих селянських господарств - виробників сирого товарного молока» затверджених наказом ДДВМУ N 17 від 21.03.2002, зареєстрованих в Мінюсті України 5 квітня 2002 р. за N 336/6624 та «Ветеринарних та санітарних вимог до пунктів закупівлі молока від тварин, які утримуються в особистих селянських господарствах» затверджених наказом ДДВМУ N 18 від 21.03.2002, зареєстрованих в Мінюсті України 5 квітня 2002 р. за N 337/6625 спеціалісти Горностаївської районної державної лікарні ветмедицини проводять заходи з профілактики інфекційних та незаразних хвороб великої рогатої худоби згідно з розробленими та затвердженими у встановленому порядку Планом протиепізоотичних заходів по профілактиці основних заразних хвороб тварин та Планом основних ветеринарних і організаційно - господарських заходів по профілактиці та ліквідації незаразних хвороб тварин в тваринницьких господарствах Горностаївського району на 2018 рік. 

Ветеринарний огляд корів та дослідження на мастит в господарствах - виробниках сирого товарного молока (ОСГ) здійснюється один раз на місяць.

Причинами неповного охвату ветеринарними обробками корів являється те, що окремі їх власники ухиляються від надання тварин для вищевказаних обробок, заготівельники здійснюють закупівлю молока з таких господарств за відсутності документа, що засвідчує епізоотичне благополуччя місцевості та стан здоров’я тварин, а офіційні лікарі молокопереробних підприємств належним чином не контролюють зону заготівлі молочної сировини, стан здоров’я корів, а відповідно і якість молока.

В порушення ст. 5 Закону України «Про ідентифікацію та реєстрацію тварин», власники великої рогатої худоби ОСГ своєчасно не здійснюють реєстрацію, ідентифікацію тварин та їх переміщення в установлені законодавством терміни. Незважаючи на грубі порушення законодавства окремі заготівельники молока продовжують закуповувати його в таких господарствах.

Також, в лікарні ветмедицини відсутня інформація про проходження заготівельниками молока обов'язкових профілактичних медичних оглядів. 

Ускладнює роботу і те, що на території району не функціонують відповідно обладнані пункти для закупівлі молока від корів, заготівельниками та офіційними лікарями молокопереробних підприємств не надаються щомісячно (до 01 числа) відомості про маршрути заготівлі молока. Приймальниками молока не ведуться (надаються) журнали встановленої форми щодо обліку господарств - виробників сирого товарного молока. Розрахунки кооперативами за проведені ветеринарні заходи здійснюються несвоєчасно, що унеможливлює своєчасне придбання необхідних для роботи ПММ, ветеринарних засобів тощо.

Вищевказані порушення можуть привести до виникнення та поширення зооантропонозних захворювань, зокрема таких як туберкульоз, сибірка, бруцельоз, лептоспіроз, лейкоз та харчових отруєнь населення. 

Відповідно до ст.99 ЗУ «Про ветеринарну медицину» оплата проведення заходів щодо профілактики і ліквідації хвороб тварин (крім випадків, передбачених у статті 98 цього Закону), процедур контролю, інспектування та ухвалення, надання інформації, лікування тварин, які страждають на хвороби та недуги, лабораторних досліджень, ветеринарно-санітарної експертизи товарів, видача відповідних ветеринарних документів, послуг при експортно-імпортних операціях та транспортуванні територією  України об'єктів державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду здійснюється за рахунок їх власників (операторів потужностей) згідно з тарифами.

Зокрема, згідно «Розміру плати за послуги, які надаються регіональними службами ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні і транспорті та бюджетними установами центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів», затверджених наказом Мінагрополітики України від 13.02.2013 року № 96 (у редакції наказу Мінагрополітики України від 26.01.2016 року №18) та зареєстрованих в Мінюсті України від 16.02.2016 року №244/28374.

Учасники заходу поділилися баченням ситуації та з метою вирішення проблемних питань, забезпечення належного ветеринарного обслуговування особистих селянських господарств району, виконання вимог діючого законодавства з питань ветеринарної медицини та ідентифікації тварин, покращення якості молоко сировини, що закуповується з ОСГ та недопущення виникнення і поширення зооантропонозних хвороб серед тварин та людей запропонували затвердити запропонований районним управлінням План спільних заходів направлених на створення необхідних організаційних, ветеринарних та санітарних умов для закупівлі якісного сирого товарного коров'ячого молока від корів, які утримуються в особистих селянських господарствах Горностаївського району. Зобов’язати відповідальних осіб постійно забезпечувати виконання визначених планом заходів та щомісячно інформувати про результати проведеної роботи.

Корисні посилання