Робочий семінар з інтегрованого нагляду за кором і краснухою

11.05.2018 12:25:37
Робочий семінар з інтегрованого нагляду за кором і краснухою

10 - 11 травня в Херсоні проходить робочий семінар з інтегрованого нагляду за кором і краснухою, синдромом вродженої краснухи і поліомієлітом для медичних працівників області, відповідальних за щеплення. Під час семінару багаторічним досвідом ділилися: голова Національного комітету з верифікації елімінації кору та краснухи Ірина Колеснікова, завідувач кафедри мікробіології вірусології, імунології та епідеміології Дніпровської медичної академії Дмитро Степанський і відповідальна за імунізацію Центру громадського здоров`я МОЗ України Ірина Кисляк. Семінар проходить за підтримки ВООЗ. Протягом двох днів в семінарі візьмуть участь понад 80 лікарів області, які здійснюють профілактичні заходи запобіганню кору та краснухи

У доповідях розглядалася глобальна та регіональна ситуація з елімінації кору і краснухи, обговорювався звіт України по захворюваності і причини, що призвели до спалахів. Практичними вправами був закріплений алгоритм проведення нагляду для спорадичних випадків та під час спалаху.

Ще в 2010 році на Всесвітній Асамблеї охорони здоров`я було прийнято ряд документів, які визначили поступові кроки для подолання кору і краснухи. Можна досягти елімінації (ліквідації) цих захворювань, якщо першу дозу вакцини отримає більше 90% населення країни, при чому відсоток по регіонах має бути не нижчим 80%. Також зареєстрована захворюваність на кір має бути меншою ніж 5 випадків на 1 млн. населення, а смертність повинна знизитися на 95% в порівнянні з 2000 роком.

Наразі у світі прогрес у боротьбі з кором і краснухою є безперечним, але елімінації не досягнуто. Лише 7 країн світу, серед яких, на жаль, є й Україна, мають охоплення щепленням менше 50%. З 2000 до 2015 року смертність від кору знизилась на 79%, врятовано життя 20,3 млн. людей. У світі найбільше хворіють на кір в Італії, Румунії, Україні, Німеччині.

Найвища захворюваність на кір в Івано-Франківській, Закарпатській та Одеській областях. На сьогодні зафіксовано 13 883 випадки кору в Україні, 253 спалахи. Серед захворілих 60% дорослих, які не були щеплені вчасно. Випадки, в яких захворіли щеплені особи, крім України, більше ніде не зустрічаються, що ставить під сумнів сам факт щеплення. Вакцина від кору дуже чутлива до порушень холодового ланцюга і умов зберігання. Лише за 1 годину при кімнатній температурі препарат втрачає половину своєї ефективності.

Вроджений кір розвивається у дитини, якщо під час вагітності на кір хворіла її мати. При цьому у новонародженого може не бути висипу, а в аналізах – збудника кору, проте згодом, на 10 день з`являється пневмонія.

Протягом 2017 року в Україні зафіксовано лише 1 спалах краснухи в Чернівецькій області. Проте лабораторно діагноз не був підтверджений через відмову хворих. Взагалі в минулому році було 160 випадків краснухи, з яких 131 – у дітей.

 

 

Корисні посилання