"#СтопНасильство": результати роботи місцевих центрів з надання БВПД Херсонської області

10.07.2018 12:38:44
"#СтопНасильство": результати роботи місцевих центрів з надання БВПД Херсонської області

Як відомо, в Україні в рамках проекту «Я МАЮ ПРАВО!» стартувала масштабна інформаційна кампанія Міністерства юстиції України під назвою #СтопНасильство, яка проходить у партнерстві з Координаційним центром з надання правової допомоги, Міністерством соціальної політики, Національною поліцією та іншими організаціями. Питаннями захисту прав жінок та дітей опікуються заклади системи БПД.

Хоча, заради справедливості, треба відмітити, що починаючи з січня 2018 року, коли набрав чинності Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», цей напрямок роботи став одним із пріоритетних для наших працівників. Протягом червня фахівці Херсонського та Бериславського місцевих центрів провели ряд правопросвітницьких заходів (тематичні семінари, вуличні інформування, відеолекторії) для різної цільової аудиторії – громадських активістів, учасників АТО, тимчасово безробітних осіб, представників органів місцевого самоврядування, дітей.  

Білозерське бюро правової допомоги

В рамках кампанії #СтопНасильство працівники Білозерського бюро правової допомоги Альона Василевич та Наталія Нечай під час тематичного  семінару довели до відома представників ГО «Білозерський центр регіонального розвитку» основні положення Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Вони пояснили, що цим законом внесені зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу», і  доступ до безоплатної вторинної правової допомоги тепер мають особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі, а також діти.

Альона Василевич, зокрема, зазначила, що законом передбачено впровадження комплексного підходу до боротьби з домашнім насильством, введені нові визначення термінів та інших норм, спрямованих на покращення захисту потерпілих від домашнього насильства.

Запобіганню злочинності та випадкам насильства в сім´ї був присвячений і семінар, який провели для учасників АТО фахівці цього ж бюро в приміщенні Білозерського районного центру зайнятості.Початок форми.

Альона Василевич та Наталія Нечай розглянули масштаби випадків домашнього насильства в Україні та світі. В Україні, наприклад, понад 600 жінок щороку гинуть в результаті домашнього насильства. Проте за допомогою звертаються, за оцінками експертів, менше 23% постраждалих.

Учасники АТО дізнались також про види домашнього насильства (фізичне, сексуальне, економічне, психологічне), хто несе відповідальність за нього та про повноваження державних установ та організацій, які надають допомогу постраждалим.

Мова йшла про заклади системи БПД. Правники пояснили, що первинну правову допомогу, тобто консультації, роз´яснення з правових питань, можна отримати в Білозерському бюро, а вторинну правову допомогу (адвокатські послуги, представництво в суді, складання процесуальних документів) – у  Херсонському місцевому центрі, який надає повноцінну правову підтримку як постраждалим від насильства в сім´ї, так і учасникам АТО.

Бериславський місцевий центр з надання БВПД

Інтегратор Бериславського місцевого центру Катерина Кравчук також акцентувала увагу на правопросвітницьких заходах, які висвітлюють тему «Протидія домашньому насильству».

Вона зустрілась з трудовими колективами Бериславської міської ради; районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді; служби у справах дітей та управління соціального захисту населення районної державної адміністрації та провела вуличне інформування жителів м. Берислав.

Фахівець місцевого центру повідомила, що з січня цього року набрав чинності Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», роз’яснила порядок отримання первинної та вторинної правової допомоги, приділила увагу й новому напрямку роботи Міністерства юстиції України #СтопНасильство в рамках проекту «Я МАЮ ПРАВО!».

Головне, на думку Катерини Кравчук: «не мовчати, не залишатися наодинці з проблемою, а звертатися за допомогою». Тож учасники заходів дійшли висновку: «Не мовчи – і тобі  допоможуть!»

Під час вуличного інформування мешканці міста мали змогу поставити запитання і отримати не тільки вичерпні відповіді, але й друковані матеріали. Завершилось вуличне інформування біля Скриньки права, до якої додались нові буклети, листівки, пам´ятки.

За словами бериславців, вони вже звикли, що в місті є Скринька права, яка постійно наповнюється корисними для них  інформаційними матеріалами з правових питань. І дуже вдячні працівникам місцевого центру за таку ініціативу та постійну роз´яснювальну роботу серед населення.

Великоолександрівське бюро правової допомоги

Як протидіяти домашньому насильству говорили і фахівці Великоолександрівського бюро правової допомоги.

Спеціаліст бюро Тетяна Букач в ході семінару ознайомила тимчасово безробітних осіб, які перебувають на обліку в районному центрі зайнятості, із законодавчою ініціативою Мін’юсту – підвищити юридичну грамотність населення та сформувати нову правову культуру через впровадження правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!».

Правник пояснила, що таке домашнє насильство, який захист гарантується постраждалим, як отримати терміновий заборонний чи обмежувальний припис.

Присутні також дізнались, що жертвам домашнього насильства надається безоплатна вторинна правова допомога, психологічна підтримка, соціальні послуги та тимчасовий притулок.

Відповідаючи на запитання, що робити у разі домашнього насильства, Тетяна Букач зазначила:

1. Одразу викликати поліцію: 102.

2. Звернутися на «гарячу лінію»: 116-123 (цілодобово та безкоштовно в межах України).

3. Якщо Ви стали свідком насильства стосовно дитини – негайно повідомити про це службу у справах дітей!

Нагадуємо: постраждалим від домашнього насильства гарантується правовий захист. Безоплатну юридичну допомогу – як первинну (консультації, роз´яснення з правових питань), так і вторинну (захист, представництво в суді, складання документів процесуального характеру) можна отримати в місцевих центрах з надання БВПД.

Контакти місцевих центрів з надання БВПД та бюро правової допомоги Херсонської області:

Психологічну підтримку та соціальні послуги (консультування, кризове та екстрене втручання, соціальний супровід, посередництво тощо) можна отримати в центрах соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, мобільних бригадах соціально-психологічної допомоги Херсонської області.

Контакти Херсонського обласного центру соціальних служб для сім´ї, дітей та молоді:

м. Херсон, вул. Воронцовська, 11;
тел.:(0552) 26-35-51; 46-05-46; 46-05-51; 46 05 46.

Контакти мобільних бригад:

м. Херсон та Білозерський, Олешківський, Голопристанський райони:
+38 066 736 87 94; +38073 052 55 71

смт. Чаплинка та Чаплинський, Новотроїцький, Каланчацький райони:
+38 066 758 96 21; +38073 052 55 76

м. Нова Каховка та Каховський, Бериславський райони:
+38 066 758 96 61; +38073 138 59 81

м. Генічеськ та Генічеський район:
+38 095 512 97 90; +38073 138 62 43

 Відеолекторій «StopБулінг» для учнів Великоолександрівської ЗОШ

«Щоразу, коли ти завдаватимеш удару своєму ворогу, уяви себе на його місці і відчуй його біль. І якщо один раз ти не відчуєш болю - знай, жорстокість поглинула тебе», - так почала зустріч з учнями 5-6 класів пришкільного табору «Сонечко» начальник Великоолександрівського бюро правової допомоги Ольга Соколенко.

Вона не випадково зупинилась на Притчі про жорстокість, адже проблема насильства дітей один до одного не полишає учнівське середовище. Тож з метою попередження жорстокості серед підлітків, профілактики злочинів та правопорушень Ольга Соколенко разом з бібліотекарем Наталією Шевчук провели відеолекторій «StopБулінг».

Фахівець системи БПД не тільки ознайомила учнів з поняттям «булінг», але й знайшла відповідні слова, котрі сприяють вихованню у підлітків почуття емпатії та переживання до дитини, яка зазнає насильства, формуванню у них навиків відповідальної та безпечної поведінки, вчать знаходити шляхи виходу зі складної ситуації.

Прикметно, що вся інформація супроводжувалася переглядом відеороликів, слайдів про моделі фізичного та психологічного булінгу, після чого діти взяли активну участь в обговоренні важливих проблемних питань.

Учні дізнались і про найпоширеніші типи кібербулінгу. Це анонімні погрози, переслідування, шантаж, обмовлення, зведення наклепів, зламування поштових скриньок, сторінок у соціальних мережах з метою отримання особистої інформації про людину та переслідування її.

Цікавим було і підведення підсумків: учасники оцінювали, який «внесок» вони зробили у хворобу «булінг». Кількість піднятих пальців рук свідчила, що ніхто з них не вважає цькування правильним; навіть ті, хто це робив, потім шкодували.

По завершенні учні отримали пам'ятки «Насильство – це сміття, яке треба виносити з дому!».

За інформацією відділу комунікацій Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області

Корисні посилання