Святе Водохреща - третє і завершальне велике різдвяно-новорічне свято

16.01.2018 13:15:56
Святе Водохреща - третє і завершальне велике різдвяно-новорічне свято

Йордан, Водохреще, або Богоявлення - так називають третє і завершальне велике різдвяно-новорічне свято, яке православні та греко-католики відзначають 19-го січня. За християнською традицією цього дня освячують воду, - кажуть, тоді вона набуває цілющих властивостей. Це Наші традиції і ми цього не повинні ніколи забувати.

Звідки ж пішло Свято Водохреща. Коли настав час – Ісус Христос вирішив охреститися. Було це в Його 30–ти річному віці. Син Божий пішов на річку Йордан, охрестився, вийшов на берег і Бог-батько сказав, що Ісус – Син Божий, який прийшов спасти Світ.

Хрещення Господнє також ще називаються Богоявлення, бо Святий Дух зійшов у вигляді голуба. Навіть існує традиція при посвяченні води на річках випускати в небо голубів, щоб вони літали над річкою.

Православні та греко-католики вважають, що саме це свято засвідчує таїнство Святої Трійці. Адже в цей день, за християнським вченням, з'явився Бог у трьох іпостасях: Бог Отець — в голосі, Син Божий — у плоті, Дух Святий — у вигляді голуба.

Ввечері перед Водохрещам люди сідають на другу Святу вечерю, а вранці ідуть до церкви святити воду.

Спочатку відбувається Велике Богослужіння, а потім чин Великого освячення води.

У цей день за повір’ям Йорданська вода є цілющою. Адже вважається, що на Водохреща вода набуває цілющих властивостей, які зберігає протягом року, лікуючи тілесні й духовні хвороби.

У день Хрещення також продовжує зберігатися традиція купання в ополонках.

Священики та віряни йдуть до заздалегідь прорубаної ополонки, яка і є асоціацією річки Йордан. Після того, як отець освятить воду в ополонці, триразово занурюючи у воду хрест, запалюється вогонь і чатиються молитви. Бажаючі занурюються у воду з головою також три рази, хрестячись і вимовляючи молитву.

Сенс обряду в тому, що віруючі люди готові піти за Христом, приймаючи хрещення і християнську віру. Цей вибір виключно добровільний, оскільки немає жодного обов'язку занурюватися в холодну воду. Прийняття причастя в водохресний день вже буде доказом любові до Господа.

У народі цей день традиційно широко святкується і є заключним в ряду різдвяно-новорічних свят. Навіть не глибоко віруючі люди вважають корисним для здоров'я занурення в крижану воду під час зимової холоднечі, після чого відчувають великий прилив позитиву, хороших емоцій, говорять про здоров'я на весь рік.

До речі, є повір'я, що в крижаній хрещенській воді неможливо застудитися. Тому купаються навіть діти.

Після Йордану наступали кількатижневі м'ясниці, під час яких ще можна справляти весілля і співати пісень. По завершенню м'ясниць приходить найсуворіший Великий піст. Про нього кажуть так: "Великий піст усім притисне хвіст".



Корисні посилання