Зроблено ще один крок до впровадження електронної медицини в районі

07.08.2017 12:59:51
Зроблено ще один крок до впровадження електронної медицини в районі

 

    В межах реалізації пілотного проекту Херсонської області задля впровадження електронної медицини та електронних лікарських карток пацієнтів в районі виконуються заходи, які наближають мешканців населених пунктів до електронної медицини. Департамент охорони здоров’я облдержадміністрації розробив регіональну цільову програму «Електронна охорона здоров’я», розраховану на 2017-2020 роки. На даний час триватиме забезпечення необхідними ресурсами лікарів первинної ланки медичних установ району — Горностаївського центру первинної медико-санітарної допомоги, Каїрської та Червонополянської амбулаторії.
    За повідомленням Лариси Марчук, головного лікаря центру надання первинної медико-санітарної допомоги, наразі проведено необхідні розрахунки пов'язані з витратами на придбання потужної комп'ютерної техніки та ліцензованих програм. Необхідні документи узгоджені та передані на розгляд депутатського корпусу районної ради. 
    Довідково: Українські фахівці створили три унікальні програмні продукти, які осучаснюють та змінюють роботу медичної галузі. Усі вони впроваджуються в пілотних проектах різних областей України. Утім, до переведення лікувального процесу в електронний формат наші колеги підходять обережно: працюють з однією, інколи з двома програмами. А от на Херсонщині вирішили зробити це в повному обсязі: плануємо об’єднати три прог­рами «Електронний кабінет», «Електронний рецепт» і «Доступні ліки» в єдиний продукт — систему «Електронна охорона здоров’я». Особливу надію покладаємо на те, що до реалізації цієї програми активно долучаться сільські медичні заклади.
Завдяки впровадженню системи в регіоні будуть створені умови для надання якісних і доступних медичних послуг, а також обміну даними і взаємодії між лікувальними закладами.
Програма фінансуватиметься з обласного, міських, районних бюджетів і коштами об’єднаних територіальних громад. Протягом чотирьох років на заплановані заходи витратять 74,267 млн грн, зокрема з обласного бюджету буде виділено 16,2 млн грн. У нинішньому році планується витратити 22,1 млн грн.
Насамперед передбачається придбання обладнання для дата-центру і центрів первинної медико-санітарної допомоги, лікарських амбулаторій та фельдшерсько-акушерських пунктів. Лікарі в усіх райцентрах будуть забезпечені автоматизованими робочими місцями, об’єднаними в локальні мережі закладів із підключенням до інтернету. Для того аби розпочати створення реєстру пацієнтів на рівні села й міста, буде розроблено комплекс­ну систему захисту медичної інформації. Це дасть змогу ввести електронну реєстратуру та медичні карти пацієнта, видавати електрон­ні рецепти, листки непрацездатності тощо.
Завдяки принципу об’єднаності інформацію про пацієнта бачитиме абсолютно кожен лікар в усіх лікувальних установах області. В електронну медичну картку пацієнта вноситимуться всі дані про нього: чим хворів, як лікували, наявність алергії та щеплень. А в особистому кабінеті зберігатимуться результати аналізів, УЗ та інших досліджень, а також електронні рецепти, котрі одразу ж можна буде співставити з даними програми «Доступні ліки» й визначити, які з виписаних препаратів хворий зможе отримати безоплатно.
У системі електронної медицини кожен пацієнт матиме змогу виставити оцінку лікарю. Тепер сімейного лікаря чи спеціаліста обрати буде легше, бо медичних працівників оцінюватимуть за такими критеріями, як професіоналізм, уважність і ввічливість. Це наразі дуже важливо, оскільки від людей часто надходять скарги з вимогою розібратися в ситуації, коли медик був неввічливим і недостатньо фаховим. Тепер же і пацієнти, і керівництво медзакладів може побачити, що, наприклад у лікаря Іванова середній бал — нижче четвірки, тож, відповідно, він не отримає доплати у розмірі 15% від ставки. Більше того, завдяки системі електронної медицини можна оцінити й роботу головного лікаря закладу. Кожен керівник в області побачить, як працює його лікарня, і зробить відповідні висновки.
Реалізація програми «Електронна охорона здоров’я» розпочалася з реформування екст­реної медичної допомоги — тепер всю інформацію про хворого швидка отримує за лічені хвилини. Результативною є й апробація програми в міських і районних медичних закладах первинної медико-санітарної допомоги. Найактивніше працює в цьому напрямку Білозерська центральна районна лікарня.
Зміни, варто визнати, складні та болісні. Особливо проблематичні такі нововведення для лікарів старшого віку — їм важко оволодіти новими навичками і працювати з технікою. Для них будуть організовані курси, де вони зможуть навчитися користуватися всіма перевагами цієї програми. Підводити підсумки ще рано, але маємо надію, що перші результати її впровадження побачимо незабаром.
 

Корисні посилання