«Асканія-Нова» святкує річницю державної заповідності

01.04.2020 11:53:56
«Асканія-Нова» святкує річницю державної заповідності

Сьогодні виповнюється сто один рік державної заповідності легендарної «Асканії-Нова». Біосферний заповідник ім. Ф.Е. Фальц-Фейна  — справжня окраса півдня України, туристична перлина, аналогів якій не знайдеш у всьому світі.

Унікальний природно-аграрний комплекс було створено Фрідріхом Едуардовичем Фальц-Фейном у його приватному маєтку наприкінці ХІХ століття. Нетипова ідея сумістити збереження унікальної природи херсонських степів, створення дендрологічного, зоологічного парків та запуск продуктивного сільськогосподарського виробництва була реалізована з великим завзяттям та любов’ю до Таврійського краю. У революційний час пан Фальц-Фейн був змушений залишити своє дітище, згодом виїхав до Німеччини й, на превеликий жаль, уже ніколи не побачив улюблену «Асканію». На тлі історичних подій, що розгорталися, комплексу загрожувало знищення унікальних об’єктів, однак на його захист стали відомі науковці, й 1 квітня 1919 року затверджено «Декрет про оголошення колишнього маєтку Фальц-Фейна «Асканія-Нова» Народним Заповідним Парком». З об’єктивних причин (часта зміна влади, ведення військових дій) здійснення дійсно дієвих заходів зі створення проголошеного заповідного парку було неможливим. Але прийняття цього першого державного документа, яким оголошувалась націоналізація приватних заповідних об’єктів, стало сильним поштовхом для подальшої розбудови «Асканії-Нова», її збереження та широкої популяризації.

У наш час на території заповідника в природному середовищі існування проживають близько 2 тисяч видів тварин, тут ростуть понад 520 видів вищих рослин. Окрім того, колекція зоологічного парку заповідника нараховує близько 4 тисяч тварин 122 видів, а та території дендрологічного парку зібрано 1114 видів та форм деревних, чагарникових рослин й більше 700 трав’янистих. Багато з них занесені до Червоної книги України.

Природу біосферного заповідника вивчали багато відомих вчених світового рівня, що займаються ґрунтознавством, агрохімією, кліматологією, лісоведенням, зоологією, ботанікою на іншими природничими науками. Адже база, яку дає для вивчення «Аскані-Нова», надзвичайно об’ємна й просто безцінна в контексті світової науки. Асканійські фахівці мають колосальні зв’язки з навчальними закладами багатьох країн, що проводять дослідження природних процесів. У межах України «Асканія-Нова» постійно співпрацює з зоологічними парками, проводять обмін генофондом, поставляє тварин в особисті та державні центри розведення, зоологічні куточки, однак тільки за умови ретельного вивчення умов перебування та догляду за тваринами.

Вітаємо всіх працівників біосферного заповідника «Асканія-Нова» ім. Ф.Е. Фальц-Фейна та його очільника Віктора Гавриленка з цією красивою та визначною датою!

Корисні посилання