«Ожиріння: постійна пандемія» — тема Всесвітнього дня здорового травлення у 2021 році

28.05.2021 11:47:13
«Ожиріння: постійна пандемія» — тема Всесвітнього дня здорового травлення у 2021 році

Всесвітній день здорового травлення проводиться щороку 29 травня з метою привернення уваги суспільства до важливості профілактики, ранньої діагностики та лікування захворювань травної системи. Всесвітня асоціація гастроентерологів щороку обирає тему дня, в поточному році в центрі уваги проблема ожиріння.

Більше 1,9 мільярда дорослих людей у віці 18 років і старше мають надмірну вагу, з них понад 600 мільйонів страждають на ожиріння. За даними дослідження STEPS 2019 року, в Україні лише дві п’ятих (39,6%) населення має нормальну вагу, а майже три п’ятих (59,1%) — надмірну вагу і ожиріння.

Щоб визначити, чи є надмірною вага тіла людини, слід вирахувати індекс маси тіла (ІМТ). Для цього вагу в кілограмах треба поділити на квадрат зросту в метрах: ІМТ = вага (кг) / зріст в квадраті (м).

Якщо ІМТ< 18,5 — недостатня вага, ІМТ=18,5–24,9 — нормальна вага, ІМТ=25,0–29,9 — зайва вага, ІМТ≥ 30,0 — ожиріння. Для підрахунку ІМТ дітей та підлітків використовуються спеціальні таблиці.

Підвищений ІМТ є істотним чинником ризику відносно таких неінфекційних захворювань як:

  • серцево-судинні захворювання (головним чином хвороби серця та інсульт), які в 2012 році входили до числа головних причин смертності;
  • діабет;
  • порушення скелетно-м'язової системи (особливо остеоартрит - дегенеративне захворювання суглобів, яке призводить до інвалідності);
  • деякі онкологічні захворювання (внутрішньоматочні, молочної залози, товстої кишки).

Ризик цих неінфекційних захворювань збільшується зі збільшенням ІМТ.

Основна причина ожиріння й надмірної ваги — енергетичний дисбаланс, при якому калорійність раціону перевищує енергетичні потреби організму.

Профілактика появи надмірної ваги та ожиріння полягає в ретельному дотриманні принципів здорового способу життя та контролю за калорійністю раціону:

- дізнайтеся свій індекс маси тіла для розуміння чи є у вас зайва вага;

- споживайте адекватну кількість калорій з їжею, більше вживайте овочів та фруктів, обирайте продукти з низьким вмістом жиру, цукру та з незначною енергетичною щільністю (при високому ІМТ);

- займайтеся раціональною руховою активністю, присвячуйте фізичним вправам щодня щонайменше 30 хвилин;

- регулярно, принаймні раз на тиждень, зважуйтесь щоб наочно бачити динаміку зростання чи зниження ваги;

- зверніться по допомогу до лікаря, якщо самостійно схуднути або контролювати вагу не вдається.

Надмірну вагу та ожиріння, а також пов'язані з ними неінфекційні захворювання, значною мірою можна попередити.

Потурбуйтеся про своє здоров’я вже сьогодні!

Корисні посилання