Інформація про хід метеорологічних умов та стан сільськогосподарських культур у господарствах Херсонської області на 16 квітня 2020 року

17.04.2020 07:10:47
Інформація  про хід метеорологічних умов та стан сільськогосподарських культур у господарствах Херсонської області на 16 квітня 2020 року

Упродовж 10-16 квітня на території області утримувалась без істотних опадів з коливаннями нічних і денних температур повітря погода. Середня добова температура повітря становила 6-13 °С тепла. Максимальна температура повітря у найтепліші дні (10 і 14 квітня) підвищувалась до 18-24 °С тепла, а мінімальна температура повітря в найхолодніші ночі (11 і 13 квітня) знижувалась до 1-3 °С морозу. Опади випали 15 квітня у кількості від 1 до 5 мм, що за вітряної погоди практично не поповнило запаси вологи в ґрунті. Такі різкі коливання температур та відсутність ефективних опадів є несприятливими умовами для вегетації сільськогосподарських культур.

Поява першого міжвузля у пшениці озимої та ячменю озимого відмічалась у першій декаді квітня, а на окремих полях - у третій декаді березня, що на один-три тижні раніше середніх багаторічних строків. Залежно від попередника, строку появи сходів, удобрення та вологозапасів стебел на 1м2 нараховувалось від 487 до 1969 штук. Висота рослин до відгину верхнього листка становила від 15 до 54 см. У цілому стан добрий та задовільний. Проте, на окремих полях з надмірно розвиненими рослинами стан посівів незадовільний, через ушкодження них заморозками. На таких посівах відмічається 15-20% і , навіть, більше загибель генеративних органів (конуса росту, колоскових бугорків). Уразі загибелі колосоносних пагонів у 60% і більше рослин, такі посіви слід перевести у кормову групу і скосити на сіно, або списати і пересіяти пізніми культурами. Тому, з метою визначення стану рослин та оперативного проведення необхідних заходів такі посіви потребують постійного моніторингу та оформлення актів. Також слід пересіяти загиблі посіви сортів–дворучок ячменю озимого іноземної селекції. Запаси продуктивної вологи під пшеницею озимою, через відсутність ефективних опадів, стрімко зменшуються і зараз їх у метровому шарі ґрунту у центральних і східних районах області оцінюються як дуже низькі – 31-35 мм, південних і південно-західних районах як незадовільні і недостатні – 69-86 мм, а у північних районах зволоження ґрунту відповідає критеріям задовільних показників – 93-128 мм.

В озимого ріпаку відмічається поява суцвіть та початок цвітіння. Висота рослин становить 26-61 см. Ріпак озимий, який у кінці березня-на початку квітня знаходився у фазі «появи суцвіть», також ушкоджений заморозками, зараз відмічається розтріскування стебел, на деяких рослинах абортація квіток. Стан його різноякісний, строкатий. Тому врожайність він сформує не високу. Запаси продуктивної вологи під ним близькі до запасів під посівами пшениці озимої і швидко втрачаються, що може призвести до повітряної та ґрунтової посух.

Якщо у другій половині квітня та травні на півдні України не випаде достатня кількість ефективних опадів, то під загрозою буде виробництво зерна та насіння.

Хоча строки сівби ячменю ярого і пшениці ярої закінчились, але у господарствах області продовжували їх сіяти. Ячмінь ярий посіяний на площі 73,96 тис. га, що становить 79,3% від запланованого, а пшениця яра – 10,62 тис. га і 90,2%. Горох посіяно на площі 9,79 тис. га, що складає лише 76,4%, та гірчиця – 1,83 тис га і 24,2% відповідно. Призупинено сівбу інших ранніх ярих культур, на засіяній площі ними спостерігається поява сходів та формування 1-3 листків, місцями кущення, залежно від строку сівби. Запаси продуктивної вологи під посівами ячменю ярого в орному шарі ґрунту 0-20 см у західних районах області є задовільними і становлять 20-23 мм, а на решті площ відповідали критеріям недостатнім – 13-17 мм.

У господарствах області розпочато сівбу соняшнику, місцями у сухий грунт. Його посіяно на площі 13,64 тис. га, що становить 4,2% від запланованої. Запаси продуктивної вологи під соняшником та на зябу під сівбу соняшника  в посівному шарі ґрунту 0-10 см у південно-східних районах області складають 15 мм, на решті території області знаходяться на дуже низькому рівні та становлять 2-8 мм. .

Тому, при проведенні всіх агротехнологічних заходів у кожному господарстві на кожному полі потрібно враховувати запаси вологи в ґрунті та застосовувати волозберігаючі заходи.

Також господарства області проводять внесення азотних і комплексних рідких добрив на посівах озимих культур та хімічну обробку посівів пшениці озимої та  ріпаку озимого від бур’янів та хвороб, також посіви обробляють інсектицидами і регуляторами росту; культивацію зябу під сівбу теплолюбних культур.

На зрошенні підготовлюється мережа та дощувальна техніка до поливного сезону. На краплинному зрошенні прокладаються краплина стрічка та проводиться полив.

Зараз у господарствах проводиться обстеження посівів на предмет пошкодження заморозками. Площа загиблих посівів буде надано пізніше після складання актів.

Уразі загибелі посівів озимих або ранніх ярих культур їх необхідно пересіяти пізніми культурами (просом, соргом), або перевести поле під пар.

Корисні посилання