Інформація щодо виконання пункту 2 розділу ІІ протокольного рішення засідання Ради у справах осіб з інвалідністю від 27 червня 2019 року № 1

14.08.2019 08:35:28

Стан забезпечення в області доступності осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури:

доступність транспорту

На теперішній час транспортній доступності для маломобільних верств населення в області приділяється особлива увага.

Інфраструктуру аеропорту «Херсон», будівлю аеровокзалу, каси, приміщення для очікування в цілому пристосовано для безперешкодного доступу та користуванню особами з інвалідністю.

Немає перешкод при вході до приміщення аеровокзалу та проходженні всіх контрольних процедур, а також при виході на злітно-посадкову смугу.       У наявності інвалідні візки для забезпечення посадки осіб з інвалідністю до повітряних суден.

На залізничному вокзалі станції «Херсон» розроблено наглядну агітацію в будівлі вокзалу та на прилеглій території, на пероні розміщено піктограми з напрямками проходів. Діє кнопка виклику відповідального працівника вокзалу. У наявності інвалідні візки, які знаходяться у медичному пункті вокзалу. Інформацію щодо отримання необхідної допомоги розміщено на інформаційних стендах. Приміщення касового залу, залу очікування, кафе, медпункту та безкоштовного туалету обладнано пандусами з поручнями для зручності пересування маломобільних осіб.

Створено спеціальні групи з надання допомоги зазначеним особам, призначено відповідальних за їх посадку та висадку з вагонів.

Здійснено роботи по облаштуванню пандусами будівель залізничних станцій у населенних пунктах Великі Копані, Калініндорф, Високопілля, Сірогози, Брилівка, Каланчак, Дубки, Заповітна.

На територіях автовокзалів та автостанцій області визначено працівників для надання допомоги особам з інвалідністю та встановлено кнопки їх виклику, розміщено тактильні таблички з інформацією, зазначеною шрифтом Брайля.

Телефони-автомати на Херсонському автовокзалі, Херсонській приміській автостанції розташовано в місцях, доступних для маломобільних верств населення.

На автостоянках поблизу автостанцій передбачено безоплатні місця для транспорту осіб з інвалідністю.

Автоперевізниками області, що працюють на маршрутах загального користування, на сьогодні використовується 18 автобусів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями.

дорожня інфраструктура

Протягом останні років на об’єктах дорожньої інфраструктури Херсонської області під час реконструкції автомобільних доріг:

         - М-14 Одеса – Мелітополь – Новоазовськ (на м. Таганрог), км 195 (біля с. Киселівка);

         - М-17Херсон – Джанкой – Феодосія – Керч, км 13+220 транспортної розв’язки (у межах м. Олешки);

         - під’їзд до м. Херсона з боку м. Миколаєва

з метою забезпечення доступності для осіб з інвалідністю влаштовано накопичувальні площадки, пониження бардюрного каменю у місцях виходів на пішохідні переходи, створено острівці безпеки.

будівлі і споруди, об’єкти громадського і цивільного призначення

На сьогодні в області пандусами та засобами для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю облаштовано всі 18 будівель районних державних адміністрацій, 9 міських рад області та будівля обласної державної адміністрації.

У 42 закладах охорони здоров’я області забезпечено вільний доступ до консультативних поліклінік, приймальних відділень стаціонарів, хірургічних та акушерських корпусів лікувальних закладів у вигляді 134 пандусів, поручнів для допомоги особам з обмеженими фізичними можливостями у пересуванні. При в’їзді до районних лікарень встановлено ситуаційні плани території з нанесенням розпізнавальних знаків про шляхи безбар’єрного доступу до місць знаходження пандусів.

У 468 навчальних закладах області є пандуси, з них: дитячі садки – 96, загальноосвітні – 339, професійно-технічні - 18 та вищі навчальні заклади – 15. Облаштовано пандусами 17 адміністративних будівель відділів освіти та усі 11 будинків-інтернатів області, з яких 2 - дитячі і 9 - для громадян похилого віку та інвалідів. У 2016-2017 навчальному році в 202 навчальних закладах пристосовано вхід - вільний доступ без сходинок.

Безбар’єрним доступом до будівель забезпечено 23 з 24 існуючих районних та міських управлінь праці та соціального захисту населення, 17 центрів зайнятості та всі 24 районні, міські, районні у містах управління Пенсійного фонду України.

Прилеглі території до будівель громадського призначення у більшості пристосовано для безбар’єрного доступу та пересування маломобільних груп населення.

У зонах паркування біля адмінбудівель визначено спеціальні місця для особистого автотранспорту маломобільних груп населення, понижено висоти бортового каменю в місцях перетину їз проїжджою частиною, улаштувано тактильне покриття поверхні з покажчиками, що вказують напрямок руху при ходьбі для осіб з вадами зору.

Триває робота із встановлення тактильних табличек з інформацією щрифтом Брайля біля кабінетів громадських приймалень структурних підрозділів органів місцевої виконавчої влади та місцевого самоврядування.

Проблеми: на деяких об’єктах громадського призначення, розташованих у пристосованих будівлях і спорудах, які було введено в експлуатацію у попередні роки, на сьогодні функціонально-планувальні конструкції та наявні технічні умови приміщень і прилеглих територій вказаних будівель не дають змоги облаштувати пандуси, дверні прорізи і санвузли для маломобільних груп населення, які б відповідали нормативним параметрам.

Такі будівлі оснащено кнопками виклику, зовнішнім відеоспостереженням та службою охорони, до обов’язків якої входить надання допомоги орієнтування всередині приміщень та здійснення супровіду осіб з інвалідністю до місця призначення.

Кількість транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, для потреб населення області є недостатньою.

Шляхи вирішення проблем: Меморандумом про співробітництво і взаємодію між Херсонською обласною державною адміністрацією, автомобільними перевізниками, які здійснюють пасажирські перевезення, підприємствами у сфері надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та громадськими організаціями, підписаним 01 червня 2017 року, передбачено забезпечення дотримання вимог чинного законодавства стосовно перевезення осіб з інвалідністю.

Вимоги щодо залучення автоперевізниками до обслуговування приміських автобусних маршрутів транспортних засобів, обладнаних для перевезення осіб з інвалідністю, передбачаються умовами конкурсу відбору.

Під час проведення експертизи проектно-кошторисної документації філією ДП «Укрдержбудекспертиза» перевіряється наявність передбачених проектних заходів. Без виконання нормативних вимог із зазначеного питання позитивні комплексні висновки щодо проектної документації не видаються.

У процесі будівництва об’єктів житлово-громадського призначення органами державного архітектурно-будівельного контролю в області здійснюються перевірки виконання будівельних робіт на відповідність архітектурним та технічним вимогам, у тому числі й з доступності об’єкта.

Місцевим органам містобудування та архітектури під час погодження містобудівної документації, розроблення та часткового коригування генеральних планів населених пунктів області вказується на необхідність передбачення цією документацією планування територій з урахуванням задоволення потреб людей з обмеженими фізичними можливостями.

З метою виконання заходів щодо забезпечення безперешкодного доступу осіб з інвалідністю до об’єктів фізичного оточення органам місцевого самоврядування доручено здійснити фінансово-економічні розрахунки щодо витрат, необхідних для проведення відповідних робіт, та щорічно передбачати кошти в своїх програмах економічного, соціального та культурного розвитку.

Районними державними адміністраціями, об’єднаними територіальними громадами області, містами обласного значення створено бази даних щодо доступності об’єктів житлового та громадського призначення по кожному населеному пункту з фотофіксацією об’єктів.

Відповідно до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 16.10.2018 № 751, виданого за результатами засіданні коллегії обласної державної адміністрації, визначено завдання щодо продовження наповнення баз даних стосовно доступності об’єктів житлового та громадського призначення по кожному населеному пункту з фотофіксацією об’єктів.

Результати моніторингу доступності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до об’єктів житлового та громадського призначення медичних закладі, поштових відділень усіх форм власності станом на 01 серпня 2019 року оприлюднено на офіційному сайті обласної державної адміністрації (Головна / Економічний розвиток Херсонської області / Містобудування та архітектура / Створення безбар'єрного простору).

Інформацію буде оновлювлено по мірі надходження нових результатів обстежень з населенних пунктів області.

Корисні посилання