28 вересня – Всесвітній день боротьби проти сказу

28.09.2020 09:56:03
28 вересня – Всесвітній день боротьби проти сказу

Всесвітній день боротьби проти сказу покликаний підвищити обізнаність населення щодо запобігання сказу. Щороку від цього захворювання в світі гине понад 55 000 людей і більше 1 млн тварин.

Сказ — це гостре особливо небезпечне  вірусне захворювання  усіх теплокровних тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу (англ. Rabies virus) із роду Lyssavirus. Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи і завжди закінчується смертю.

Джерелом інфікування людини є тварини, зокрема лисиці, кажани, свійські тварини, собаки та коти. За даними ВООЗ, у 99% випадків захворювання та смерті людини від сказу джерелом збудника  є собаки та кішки. В Україні – в 50 % кішки. Близько 40% жертв укусів імовірно хворих на сказ собак — діти віком до 15 років. Заразитися можна через укус, подряпину чи пошкодження шкіри хворою твариною або потрапляння слини зі збудником сказу на слизові оболонки.

Початкові симптоми сказу — підвищення температури та біль, а також незвичні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження. У процесі поширення вірусу центральною нервовою системою розвивається прогресивне смертельне запалення головного і спинного мозку.

Є дві форми цього захворювання: активний і паралітичний сказ.

Для людей з активним сказом характерні гіперактивність, гідрофобія (боязнь води) та інколи аерофобія (боязнь протягів або свіжого повітря). Смерть настає за кілька днів у результаті зупинки роботи серця, дихання.

На паралітичний сказ припадає близько 30% усіх випадків захворювання у людей. Ця форма сказу триває довше за попередню із легшим перебігом. М’язи поступово паралізуються, починаючи з місця укусу чи подряпини. Повільно розвивається кома, і настає смерть.

Якщо вас укусила чи лизнула безпритульна або дика тварина, негайно зверніться до лікаря! Зволікання може коштувати життя!

Коли лікар недоступний, ретельно промийте рану протягом 15 хв мильною водою, мийними засобами, дезінфектантами для обробки ран у хірургічній практиці або іншими засобами (70%-м спиртом або 5%-м розчином йоду), що нейтралізують вірус. Але після цього слід звернутися до лікаря!

У разі інфікування потрібна негайна госпіталізація і введення антирабічної вакцини, яка запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків. Херсонська область забезпечена цією вакциною в достатній кількості.

Для профілактики сказу необхідно регулярно вакцинувати свійських тварин та диких м’ясоїдних тварин, уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами, не торкатися диких чи безпритульних тварин, не підгодовувати безпритульних тварин у місцях, де постійно перебувають люди (особливо діти), виконувати правила утримання тварин.

Корисні посилання