Антибіотики: використовуйте обережно!

21.11.2016 15:03:57
Антибіотики: використовуйте обережно!

Відкриття антибіотиків в XX столітті стало справжньою революцією в медичній сфері. Винахід щороку рятував життя десяткам тисяч людей у світі. На сьогодні ж мікроорганізми, що вижили в боротьбі з антибіотиками, мутували і стали нечутливими до більшості препаратів. Вже через декілька років антибіотики можуть не врятувати людей від пневмонії, туберкульозу, післяопераційних ускладнень, інфекцій, що передаються статевим шляхом.

Стійкість до антибіотиків є однією з найсерйозніших загроз глобальній охороні здоров’я. Вона зростає до небезпечно високих рівнів у всіх частинах світу, зводячи нанівець багато досягнень охорони здоров’я та медицини. В Європі щороку через стійкість до антибіотиків гине 25 тис. осіб.

ВООЗ в листопаді 2016 року вже провела Другий Всесвітній тиждень правильного застосування антибіотиків. За сприяння МОЗ України і в нашій державі проводяться заходи, спрямовані на підвищення обізнаності населення та пропаганду правильного використання антибіотиків.

Основні правила використання антибіотиків включають:

  • застосовувати препарати лише за рецептом лікаря, дотримуючись його рекомендацій;
  • доводити курс лікування до завершення, навіть якщо стан здоров’я покращився;
  • ніколи не ділитися своїми ліками з рідними та близькими;
  • для запобігання інфікування частіше мити руки, уникати контактів з хворими людьми та робити щеплення.

Варто зазначити, що антибактеріальні препарати не впливають на віруси, не лікують ГРВІ, кашель та нежить. Резистентність до ліків набувають не пацієнти, а бактерії. Значна кількість мікроорганізмів, стійких до антибіотиків, потрапляють в організм людини з продуктами тваринництва та сільського господарства.

За словами Ольги Демедюк, головного позаштатного інфекціоніста Управління охорони здоров’я міської ради, найбільша небезпека антибіотиків криється в самолікуванні.

 «Зараження людини резистентними до антибіотиків бактеріями є серйозною проблемою для сфери охорони здоров’я в плані неефективності лікування, дороговартісності та підвищеної смертності пацієнтів. Особливо це актуально при розвитку мультирезистентних форм туберкульозу, при яких туберкульозна паличка не чутлива до всіх наявних протитуберкульозних препаратів», – зазначила вона.

Корисні посилання