Антиретровірусна терапія — дієве лікування ВІЛ-інфекції і попередження СНІДу

14.05.2021 07:37:58
Антиретровірусна терапія — дієве лікування ВІЛ-інфекції і попередження СНІДу

Кожного року у третю неділю травня у світі вшановують пам’ять людей, що померли від СНІДу, а також поширюють інформацію про ВІЛ/СНІД, його профілактику і лікування.

Перша смерть від СНІДу була зареєстрована ще у 1969 році у Північній Америці. Наразі СНІД забрав майже 33 млн. людських життів, лише у 2019 році у світі зареєстровано 690 тис. смертей від хвороб, викликаних ВІЛ/СНІДом.

За інформацією ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» в 2020 році офіційно зареєстровано 15 659 випадків ВІЛ-інфекції, 4131 випадок СНІДу та 2112 смертей, зумовлених СНІДом.

На Херсонщині за 2020 рік зафіксовано 478 нових випадків ВІЛ-інфекції, 96 випадків СНІДу та 35 смертей від СНІДу.

 Ще 30-40 років тому лікування ВІЛ/СНІДу не було і ці смерті відвернути було неможливо. Наразі лікування існує, воно дієве і дозволяє жити з ВІЛ довго і повноцінно. Антиретровірусна терапія зупиняє розмноження ВІЛ-інфекції в організмі людини аж до стану, коли тести на ВІЛ не визначають наявність вірусу. В такому випадку вірус не шкодить здоров’ю пацієнта з ВІЛ і не передається іншим.

Важливо розуміти, що АРВ-терапія не знищує вірус ВІЛ, а лише пригнічує його розмноження. Він продовжує залишатися в організмі, повністю від нього позбавитися неможливо. Тому люди з ВІЛ мають пожиттєво щодня в один і той самий час приймати ліки, призначені лікарем. Незначна перерва може спричинити розвиток стійкості вірусу до ліків і тоді при відновленні прийому вони вже будуть неефективними.

Антиретровірусну терапію варто розпочати якомога раніше щоб швидше зупинити руйнівний вплив вірус імунодефіциту людини на імунну систему. АРТ препарати в Україні є доступними для кожної людини з ВІЛ та надаються безкоштовно. За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, станом на 01.04.2021 року АРВ-терапію отримують 123 799 осіб.

Алгоритм отримання антиретровірусної терапії:

1. Пройдіть тестування на ВІЛ і дізнайтеся про свій статус. Безкоштовне і анонімне тестування можна пройти у сімейного лікаря, в кабінеті довіри або в центрі СНІДу.

2. У разі позитивного результату пройдіть повторне і більш ретельне тестування у кабінеті довіри або в центрі СНІДу.

3. Якщо призначив лікар, пройдіть додаткові обстеження для визначення рівня зниження імунітету та супутніх захворювань.

4. Отримайте план лікування та ліки для першого місяця антиретровірусної терапії. Можливо буде призначено додаткові ліки для зниження розвитку супутніх захворювань.

5. Приймайте ліки щодня в один і той самий час, не допускаючи перерв.

6. Отримайте наступну порцію ліків і продовжуйте терапію.

 

Не забувайте тестуватися на ВІЛ регулярно і уникайте ризикованої поведінки! Розпочніть лікування вчасно і це врятує ваше життя!

Корисні посилання