Артеріальна гіпертензія небезпечна для життя

17.05.2021 05:53:17
Артеріальна гіпертензія небезпечна для життя

17 травня відзначається Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією (гіпертонією) або підвищеним тиском. Тема дня у 2021 році: «Точно вимірюйте свій артеріальний тиск, контролюйте його, живіть довше».

Зв’язок контролю артеріального тиску та тривалості життя дійсно існує, бо підвищений артеріальний тиск без належного лікування може призвести до інфаркту, інсульту, ниркової чи серцевої недостатності, погіршення зору та інших ускладнень, що небезпечні для життя людини.

За даними ВООЗ, у кожної 5-ї дорослої людини у світі підвищений тиск. Цей стан призводить до половини випадків смертей від інсульту та хвороб серця. Ускладнення гіпертонії є причиною 9,4 млн. випадків смерті у світі.

Від артеріальної гіпертензії частіше страждають жінки, люди у віці понад 50 років. Ризик зростає, якщо пацієнт веде малорухливий спосіб життя, вживає багато солі, має ожиріння, підвищений рівень загального холестерину, ранній початок серцево-судинних захворювань у членів родини, доклінічні прояви атеросклерозу, знижену функцію нирок тощо.

Симптоми артеріальної гіпертензії:

  • Підвищений тиск (верхня межа - 140 мм.рт.ст., нижня – 90 мм.рт.ст.);
  • Головний біль (найчастіше в потиличній чи тім’яній частині);
  • Періодичний шум у вухах, потемніння в очах та запаморочення;
  • Біль в ділянці серця;
  • Підвищене серцебиття (понад 90 разів на хвилину в спокійному стані);
  • Відчуття задухи.

При появі будь-яких симптомів захворювання слід обов’язково звернутися до лікаря і на постійній основі приймати гіпотензивні засоби для підтримання нормального тиску та попередження ускладнень гіпертонії. Також важливо самостійно контролювати свій тиск вдома.

Як правильно вимірювати артеріальний тиск:

- тиск вимірюють сидячи, у стані спокою, не раніше ніж через 30 хв після ходьби, куріння, вживання чаю, кави та інших кофеїновмісних напоїв (інакше можна зафіксувати підвищений тиск навіть у здорової людини);

-ноги мають стояти на підлозі;

- вимірюють АТ двічі (перерва — до 2 хв), а за розбіжності показань більше 10 мм рт. ст. потрібне ще одне вимірювання, показником буде середній результат;

- манометр розташовують на рівні серця;

- під час першого вимірювання АТ вимірюють і на лівій, і на правій руці, при цьому до уваги беруть вищий показник;

- якщо різниця у показаннях різних рук перевищує 20 мм рт. ст., потрібне повторне вимірювання.

Для профілактики розвитку артеріальної гіпертензії рекомендовано підтримувати нормальну масу тіла, регулярно займатися фізичними вправами, відмовитися від тютюну та алкоголю, обмежити вживання солі до 5 грамів на добу (1 чайна ложка) та уникати стресових ситуацій.

Будьте уважні до свого здоров’я! Тримайте тиск під контролем!

 

Корисні посилання