Боротьбу з гепатитом не можна відкладати

28.07.2021 10:47:28
Боротьбу з гепатитом не можна відкладати

28 липня — Всесвітній день гепатитів. У 2021 році він проводиться під гаслом «Боротьбу з гепатитом не можна відкладати». Кожні 30 секунд обумовлені гепатитом патології забирають життя однієї людини в світі, тому відкладати на потім роботу по боротьбі з вірусними гепатитами не можна навіть у кризовій ситуації — під час пандемії COVID-19. 
Гепатит – це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження. Існує п'ять основних типів вірусного гепатиту - A, B, C, D і E. Найбільш поширені гепатити B і C, які є причиною 96% всіх випадків смерті від гепатиту. Ці два види гепатитів разом щорічно забирають життя 1,1 мільйона чоловік і вражають 3,0 мільйона нових пацієнтів у світі. Близько 325 мільйонів людей у ​​світі живуть з хронічною інфекцією, викликаною вірусом гепатиту B або вірусом гепатиту C.
За оціночними даними в Україні проживає 1 300 000 осіб із вірусним гепатитом С, що становить 3,6 % загального населення та 559 341 з вірусним гепатитом В, тобто близько 1,5% загального населення. Водночас під медичним наглядом станом на кінець 2020 року перебувало близько 90 000 осіб з діагнозом вірусний гепатит С та близько 18 500 - з діагнозом вірусний гепатит В. 
Шляхи передачі гепатитів.
Гепатити В та С передаються при контакті слизових оболонок або пошкодженої шкіри з інфікованою кров’ю чи біологічними рідинами, наприклад:
- при проведенні небезпечних медичних та інших маніпуляцій, пов'язаних з контактом з кров'ю (татуювання, пірсинг тощо);
- при використанні нестерильного ін'єкційного інструментарію під час вживання наркотиків;
- під час незахищеного статевого контакту (більш характерно для гепатиту С);
- використання нестерилізованих побутових та професійних приладів після інфікованої людини (зубні щітки, манікюрні ножиці, бритви тощо);
- від матері до дитини під час пологів;
- при переливанні крові та її компонентів.
Вірусні гепатити не передаються через грудне молоко, при побутових контактах, наприклад обіймах, поцілунках, рукостисканнях, кашлю, чхання, використання громадських басейнів або аналогічних об'єктів.
Як захистити себе?
Ви можете захистити себе від гепатиту В за допомогою вакцинації, що формує імунітет в середньому на 20-30 років, а іноді – пожиттєво. Щоб попередити інфікування гепатитом В слід уникати контактів з кров’ю та рідинами організму інших людей: не ділитися бритвами, зубними щітками, манікюрними ножицями, завжди використовувати презерватив, для манікюру, тату та пірсингу використовувати тільки стерилізовані інструменти.
Вакцини проти гепатиту С, на жаль, не існує, тому убезпечитись допоможе використання виключно стерильного ін'єкційного обладнання і належна гігієна рук перед маніпуляціями, правильне і регулярне використання презервативів. Для захисту від гепатитів В і С донорську кров до процедури переливання крові обов’язково тестують.
Тестування і лікування.
Вірусні гепатити можуть розвиватися непомітно для людини аж до тяжкої стадії недуги. Інфікуватися може кожен, хто має контакт з кров’ю, наприклад, під час манікюру чи стоматологічної процедури. Тому людям, що мали ризик інфікування, варто щонайменше раз на рік проходити тестування на вірусні гепатити.
Ефективне лікування гепатитів існує. В Україні наразі доступне безкоштовне лікування препаратами, закупленими за кошти державного бюджету. Щорічно відповідно до потреб визначених регіонами закупаються препарати необхідні для лікування пацієнтів із вірусними гепатитами.
Перевірити наявність та кількість препаратів можна за лінком https://www.phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/virusni-gepatiti/monitoring-nayavnosti-preparativ-dlya-likuvannya-vgs-i-vgv-dlya-doroslikh-i-ditey
В Україні працює Національна «гаряча лінія» з питань вірусних гепатитів, на яку можна звернутися за електронною адресою: [email protected]  або телефоном: 0-800-50-3310.

Корисні посилання