Чому президент заветував закон про конкурси на державній службі?

19.02.2021 15:48:18
Чому президент заветував закон про конкурси на державній службі?

Що сталося?

• Президент Володимир Зеленський просить Верховну Раду вилучити із Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення проведення конкурсів на зайняття посад державної служби та інших питань державної служби» від 16 лютого 2021 року норми щодо обмеження виконання повноважень заступниками міністра, якщо посада міністра є вакантною. Глава держави повернув до парламенту цей закон з власними пропозиціями.

• Президент підтримує необхідність відновлення конкурсів на посади державної служби, які були призупинені через обмежувальні заходи у зв'язку з поширенням коронавірусу.

• Водночас Володимир Зеленський звертає увагу Верховної Ради, що положення, у яких ідеться про виконання першим заступником міністра чи заступниками міністра (у період, коли посада міністра є вакантною) лише окремих повноважень міністра, є неприйнятними, адже порушують конституційні норми щодо призначення за поданням Прем’єр-міністра членів уряду України. «Якщо протягом тривалого часу народні депутати не призначають міністра – а таке не раз у нас бувало, – ці норми закону призведуть до паралічу діяльності всього міністерства. У країні, яка воює та бореться з коронакризою, коли рішення треба прийняти негайно, таке неприпустимо», – зазначив Володимир Зеленський.

• Тому Глава держави пропонує парламенту вилучити ці обмежуючі норми та розраховує на повну підтримку з боку народних депутатів.

Що це означає?

• Наприкінці минулого року Верховна Рада підтримала правки щодо діяльності міністерств у період без призначення повноцінного міністра з виконувачем обов’язки. Ці правки були внесені у законі, що був необхідний для продовження реформи децентралізації і стосувався питань діяльності місцевих адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Тобто відбулось, фактично, заполітизоване змішування двох різних предметів в одному законі.

• Президент не став використовувати інструмент вето щодо того закону, щоб не зупиняти процеси, необхідні в рамках реформи децентралізації. Але висловив сподівання, що депутати вирішать цю проблему і повернуть норми чинного законодавства у відповідність з конституційними засадами функціонування органів центральної виконавчої влади.

• Окрім цього, ми ж живемо фактично у надзвичайний час – маючи не тільки збройну агресію Росії, але і коронакризу, яка постійно провокує нові виклики для держави. У такій ситуації не можна створювати умови для навіть гіпотетичного блокування діяльності міністерств або інших органів центральної виконавчої влади.

• Президент закликає депутатів проявити мудрість і виправити ситуацію, що склалася. Під час голосування за закон про відновлення конкурсів на зайняття посад державної служби, яке президент безумовно підтримує, можна було прийняти відповідні норми. Але без таких норм та ще й з підтвердженою дезорганізацією роботи міністерств у випадку призначення т.в.о. міністра прийнятий закон не міг бути підписаний президентом. Усе це Верховна Рада може легко виправити, відновивши повну функціональність органів центральної виконавчої влади.

Висновки

• Очікуються документи від президента з приводу призначення позачергової сесії, на якій може бути розглянуте питання цього закону №4531 про відновлення проведення конкурсів на зайняття посад державної служби. Об’єктивно, це хороший законопроект. Але дійсно в ньому треба уважніше поставитись до питання відновлення можливостей для повноцінної роботи міністерств в усіх ситуаціях.

• Вето президента і відповідні пропозиції від президента надійшли до Верховної Ради тільки вчора. Комітет вже встиг їх оперативно розглянути. Але згідно з регламентом потрібно 3 дні на ознайомлення з ними, тож рішення може бути прийнято вже наступного тижня.Корисні посилання