Чому важливо проходити профілактичні огляди?

19.05.2021 10:28:37
Чому важливо проходити профілактичні огляди?

В рамках Європейського тижня громадського здоров’я ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» проводить низку вебінарів за участю провідних фахівців, які допоможуть людям покращити обізнаність про здоров’я, здобути корисні звички та навіть змінити стиль життя на краще. Один з вебінарів циклу за участю сімейного лікаря Дмитра Скигирка був присвячений профілактичним оглядам.

Профілактичні огляди проводяться з метою попередження розвитку захворювань, їх виявлення на ранніх стадіях і вчасного початку лікування. Лікар загальної практики сімейної медицини в першу чергу має надавати консультативну допомогу щодо формування навичок здорового способу життя, які є факторами розвитку хронічних неінфекційних захворювань. Відмова від тютюнокуріння, вживання алкоголю, здорове харчування і раціональна рухова активність здатні значно покращити стан здоров’я людини.

Скринінг щодо гіпертонічної хвороби та інших серцево-судинних захворювань обов’язковий 1 раз на 2 роки для чоловіків, старших за 40 років, і жінок, старших за 50 років. Смертність від цієї групи захворювань найвища по Україні.

Кожна особа у віці 45+ повинна 1 раз на рік проходити профілактичний скринінг щодо цукрового діабету. Він полягає у визначенні рівня глюкози в крові.

Також 1 раз на рік рекомендовано проходити скринінгове анкетування щодо ризику туберкульозу і швидкий тест на виявлення антитіл до ВІЛ-інфекції. За наявності певних факторів ризику скринінги проводяться частіше.

Досить поширеними в нашій державі є онкологічні захворювання. Для раннього виявлення раку молочної залози за наявності факторів ризику жінкам 40+ рекомендовано кожні 2 роки робити мамографію, якщо факторів ризику немає, то скринінг можна розпочати після 50 років.

Скринінгове анкетування щодо попередження розвитку колоректального раку та інших захворювань шлунково-кишкового тракту за наявності факторів ризику проводяться щороку з віку 50+, щодо попередження раку передміхурової залози — з 40 років при високому ризику розвитку хвороби.

Діти до 1 року мають бути оглянуті сімейним лікарем або педіатром 1 раз на місяць, старші діти — 1 раз на рік перед початком відвідування дитячих закладів.

Профілактичні огляди допомагають виявити захворювання вчасно, попередити його розвиток і ускладнення. Це допомагає залишатися здоровими і продовжувати активне повноцінне життя.

Корисні посилання