COVID-19 і донорство крові: після вакцинації та повного одужання кров здавати можна

19.05.2021 10:26:02
COVID-19 і донорство крові: після вакцинації та повного одужання кров здавати можна

Пандемія COVID-19 поглибила проблему з нестачею донорської крові у світі взагалі і в Україні зокрема. Кількість донацій зменшилася через природній страх людей інфікуватися коронавірусом та карантинні обмеження. Але потреба в донорській крові та її компонентах нікуди не зникла, бо люди продовжують хворіти, травмуватися, потрапляти в ДТП тощо.

Рекомендована ВООЗ кількість донацій крові донорами має складати 33 на 1 000 населення, а в Україні цей показник складає 12 на 1000 населення. При цьому щороку 300 тис. українців потребують переливання крові. На жаль, 70% донорів приходять здати кров лише 1 раз, коли це потрібно для порятунку їх рідних або близьких.

Існує багато тимчасових та абсолютних протипоказань до донорства крові (з ними можна ознайомитися на сайті donor.ua), далеко не кожен може стати донором, що також впливає на кількість донорської крові в Україні.

Щеплення проти COVID-19, як і будь-яке інше щеплення неживими вакцинами, не являється протипоказанням до донорства крові за умови гарного самопочуття і відсутності несприятливих подій після імунізації. Якщо наступного для після щеплення людина почуває себе здоровою і це підтверджує лікар під час огляду та аналіз крові перед донацією, їй можна стати донором крові. Після вакцинації живими вакцинами (БЦЖ, КПК) здавати кров можна через 4 тижні.

Особи, що перенесли коронавірусну хворобу, можуть здавати кров через 28 днів після повного одужання. Таке обмеження пов’язане з поганим станом здоров’я самого донора, а не з небезпекою зараження коронавірусом, бо ця інфекція через кров не передається.

Відповідно до нового Закону України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» донорами можуть стати не лише громадяни України, а й іноземці та особи без громадянства, які мають посвідку на постійне проживання. Головне — бути здоровим, добре виспатися, правильно підготуватися до здачі крові (більше про підготовку за посиланням).

У Херсонській області здати кров і таким чином врятувати комусь життя можна в Херсонському обласному центрі служби крові, який знаходиться за адресою вул. Миколаївське шосе, 7, телефон для довідок: 42-03-72 (з 8:00 до 15:00), офіційний сайт:  http://hocsk.ks.ua/. Заклад проводить прийом донорів крові щодня з 8:00 до 12:30 (крім суботи та неділі).

Корисні посилання