Для успішного впровадження обласної програми боротьби з онкологічними захворюваннями потрібна активність об’єднаних територіальних громад, районних державних адміністрацій і районних рад

25.03.2019 09:15:45
Для успішного впровадження обласної програми боротьби з онкологічними захворюваннями потрібна активність об’єднаних територіальних громад, районних державних адміністрацій і районних рад

22 березня в обласному онкологічному диспансері пройшов круглий стіл у формі діалогу «Реалізація заходів обласної програми боротьби з онкологічними захворюваннями на 2019-2023 роки». В роботі круглого столу взяли участь голова Херсонської обласної державної адміністрації Андрій Гордєєв, директор Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Віктор Короленко, заступник голови обласної ради Оксана Рукавішнікова, головний лікар онкодиспансеру Ірина Сокур, голови ОТГ, заступники голів районних державних адміністрацій, районних рад, представники громадськості та ЗМІ.

Очільник області закликав учасників круглого столу до активної роботи щодо виконання програми, яку було прийнято ще 8 лютого, але районні програми розроблено і прийнято досі лише в декількох районах.

За словами Віктора Короленка, реалізація програми залежить від декількох чинників: якості розробки самої програми, правильності управлінських рішень, правильності всіх етапів виявлення, діагностики, лікування онкозахворювань і від ставлення самого населення до свого здоров’я.

Основні напрямки діяльності програми озвучила Ірина Сокур. Програма включає створення скринінгових центрів в кожному госпітальному окрузі, де здійснюватиметься забір матеріалів для діагностики раку шийки матки, раку передміхурової залози. Сам аналіз проводитиметься в лабораторії онкодиспансеру. Вартість аналізу на рак шийки матки всього 2,15 грн., раку передміхурової залози – 35 грн.

Для діагностики раку молочної залози пропонується організувати підвіз пацієнтів до закладів, де є мамографи. Також програма включає навчання кадрів, забезпечення онкодиспансеру сучасним обладнанням, психологічну підтримку, фізичну реабілітацію та паліативну допомогу, яка має бути адресною для кожного онкохворого.

Для місцевих бюджетів співфінансування обласної програми боротьби з онкологічними захворюваннями не стане значним навантаженням, впевнена Оксана Рукавішнікова, адже наразі є вільні залишки коштів у сумі 437 млн грн, тоді як повне фінансування програми вартує 57 млн грн. на 1 рік.

Присутні голови районних державних адміністрацій запевнили, що підтримують програму, проте основні кошти зосереджені не в районних бюджетах, а в бюджетах ОТГ, сільських та селищних рад.

Наразі в області хворіють на рак 3% населення, 5 людей вмирають від раку щодня, 12 – дізнаються про онкозахворювання. Обласна програма за умови повноцінного фінансування і виконання має змогу врятувати значну кількість життів, що залежить від розуміння проблеми в районах, селах і ОТГ.

Корисні посилання