До Дня партизанської слави
21.09.2016 15:48:36Указом Президента України від 30 жовтня 2001 року № 1020 встановлено щорічно 22 вересня відзначати День партизанської слави.
Партизанський рух на території України розгорнувся з самого початку Другої світової війни. Для України війна розпочалась значно раніше, ніж офіційний напад Німеччини на СРСР – на Західній Україні, яка не входила до Радянського Союзу, ще до 1941 року підпільно діяла Організації Українських Націоналістів, згодом активне протистояння здійснювалось Українською Повстанською Армією. Українські націоналісти виборювали Незалежність України – здійснювали спротив як нацистському режиму Гітлера, так і радянській системі Сталіна – обидві тоталітарні держави не передбачали існування Української Самостійної Соборної Держави.
З 1941 року, після початку війни на території СРСР, почали діяти організовані партизанські загони, в тому числі на підрадянській Україні. За свідченнями істориків, завдяки героїчним діям партизан та підпільників було знищено сотні тисяч нацистів, тисячі одиниць військової техніки.
У ХХІ столітті, через 70 років після закінчення найбільш кривавого військового протистояння, на території України знов вимушені діяти партизанські рухи – анексія Криму Російською Федерацію та військова інтервенція на Український Донбас змушують мирне місцеве населення брати до рук зброю та протистояти російським окупантам. Відомі випадки, коли українські партизани в тилу у ворога нищать військову техніку, здійснюють напади на ворожі блокпости, повідомляють українській армії місця дислокації військових підрозділів окупантів.
Історія вчить, що не приживеться окупаційна влада на території, де її не чекали і не підтримували, де їй здійснюють спротив. У 1944 році Україна визволилась з-під нацистської окупації, у 1991 році вирвалась з-під радянського ярма, а з 2014 року відстоює Незалежність від Росії – наступниці СРСР. І поки українська армія має підтримку на окупованих територіях – у Криму та на Донбасі – повернення на ці землі миру під українським прапором не підлягає сумніву.