До екологічної безпеки Джарилгацької затоки через діалог зацікавлених сторін
25.03.2016 09:28:57
Питання екологічної безпеки нашої затоки з кожним роком набуває особливої актуальності та важливості його вирішення.
Саме тому, 23 березня 2016 року за ініціативи активної громадськості району, за участю голови районної державної адміністрації Віктора Турика та його заступників, радників голови райдержадміністрації, голови міської ради, голови райради, керівників підприємств та організацій району, молоді і представників ЗМІ відбулося засідання за «круглим столом» на тему: «До екологічної безпеки Джарилгацької затоки через діалог зацікавлених сторін».
Голова громадської ради при райдержадміністрації Ірина Бартчук зазначила, що метою проведення заходу є започаткування постійного діалогу зацікавлених сторін задля вироблення ефективної політики гарантування екологічної безпеки Джарилгацької затоки з урахуванням вимог щодо доступу громадськості до інформації та участі в прийняті рішень.
Член Національної спілки краєзнавців України Олег Лиховид представив громадськості краєзнавчу довідку «Про стан біоресурсів Джарилгацької затоки 50-70 років ХХ століття, що дійсно доводить необхідність вже сьогодні вжиття заходів з підтримки та відновлення екосистеми Джарилгацької затоки.
Підгрунттям вжиття відповідних дій мають бути висновки та рекомендації кваліфікованих фахівців, екологів і безпечність морської води для населення можна відслідкувати лише за умов налагодження систематичного контролю, але, за словами заввідділу організації санітарно-гігієнічних досліджень Скадовського міжрайонного управління Головного управління Держсанепідемслужби у Херсонській області Юрія Бушми, на сьогодні районне управління обмежене у цьому напрямку через недосконалість законодавства та відсутність дозволів на проведення відповідних досліджень.
Жвавою видалася дискусія щодо впливу рисосіяння на території району на стан затоки. За словами представників ДП ДГ Інституту рису НААН, у своїй діяльності підприємство дотримується стандартів і використовує виключно безпечні добрива. Крім того, про безпеку діяльності свідчать наявні задокументовані результати лабораторних досліджень. Головним аргументом громадськості щодо цього є негативний вплив від скиду води з рисових чеків у затоку, що призводить до опріснення.
Перший заступник голови райдержадміністрації Сергій Павленко інформував присутніх про можливість, через громадські організації району, участі у програмі «Басейн Чорного моря», яка є частиною транскордонного співробітництва Європейського Союзу. Таким чином, ми зможемо залучити європейські інвестиції та фахівців для вивчення екологічного стану затоки. Також він зазначив про необхідність чіткого виявлення проблем затоки та пошуку їх усунення, розробки поступових конкретних заходів та залучення фінансових ресурсів.
Звертаючись до учасників заходу, Віктор Ананійович сказав: «Скадовський район має унікальні природні ресурси, але їх використання не може бути безмежним. Наше спільне завдання – створити умови для гармонійного розвитку екосистеми району, туристичної галузі та бізнесу. Прозорість дій та постійна співпраця між владою і громадою, безперечно, стане запорукою успіху в вирішенні питання щодо екологічного стану Скадовського району. Закликаю громадських діячів та усіх небайдужих до екологічної ситуації на нашому унікальному дитячому курорті державного значення, об’єднатися у створеній при районній державній адміністрації робочій групі з благоустрою пляжної зони м. Скадовська та підготовки до оздоровчого сезону у Скадовському районі та активно продовжувати розпочату роботу…».
Підводячи підсумки засідання, голова громадської організації «Майдан» Наталія Зикова озвучила пропозиції та вимоги від громадськості до органів влади та суб’єктів господарювання, діяльність яких впливає на екологічну сферу Скадовського району, серед яких: міській раді м.Скадовська долучитися до співфінансування комплексного дослідження екологічного стану Джарилгацької затоки, шляхом участі у розробці програми для грантодавців; заборонити будівництво об’єктів у морській акваторії пляжів; суб’єктам господарювання, які займаються рисівництвом дотримуватися екологічно безпечних технологій та інші.
Також було анонсовано проведення 15 квітня 2016 року громадських слухань з питання проведення комплексного дослідження екологічного стану Джарилгацької затоки.
Корисні посилання

























