ДОЛИНІ КУРГАНІВ - БУТИ!

24.06.2020 06:08:21
ДОЛИНІ КУРГАНІВ  - БУТИ!

ДОЛИНА КУРГАНІВ
Пропонована категорія ПЗФ: регіональний ландшафтний парк.
Орієнтовна площа: 8000 га.

Розташування: Голопристанський район (Олександрівська і Садівська сільради та Чулаківська ОТГ). Урочище «Долина курганів» знаходиться в Голопристанському районі Херсонської області, розташоване між селами Іванівка на півночі та Очаківське, Вільна Дружина, Індустріальне, Садове та Пам'ятне на півдні. На заході межує з Ягорлицькою затокою, на півночі та сході обмежене Нижньодніпровськими пісками (Іванівська та Збур’ївська арени).

Запроєктований регіональний парк є унікальним об’єктом у ландшафтному, фіто- і зоосозологічному та археологічному відношеннях. Його ландшафт являє собою приморську солончакову рівнину, яка утворилась на місці русла пра-Дніпра. Західна частина об’єкту регулярно заливається морською водою в результаті вітрових нагонів, тобто функціонує як рідкісна, через відсутність припливів в Україні, екосистема «saltmarsch». Дискутується питання включення до нього заказника загальнодержавного значення «Березові колки» (також розглядається питання включення цього заказника до складу іншого РЛП «Гілея»). Територія входить до сайту Смарагдової мережі «Кінбурнська коса» (Kinburnska Kosa – UA0000215). Флора налічує 333 види судинних рослин, які належать до 194 родів та 45 родин.

В історичному та археологічному відношенні цікавими є численні кургани (понад 300) (Сікоза, усне повідомлення), які відносять до раннього етапу ямної археологічної культури та до скіфської культури VIII століть до н. е. Також тут розвідане Іванівське парне ґрунтове поховання, стоянка білозерської культури, скіфська стоянка, скотарські стоянки ХІ – ХІІІ століть біля озера Оджиголь.

У рамках формування регіональної схеми екологічної мережі Херсонської області, розпорядженням голови Херсонської обласної державної адміністрації від 21 травня 2014 року №341 схвалено проект Переліку резервованих цінних для заповідання територій та об’єктів Херсонської області.

На підставі наукової оцінки щодо унікальності ландшафтного та біологічного різноманіття даної території, зокрема цілинної степової рослинності на курганах і прилеглих ділянках плакорів до Переліку також увійшла територія загальною площею 8,00 тис. га земель Голопристанського району для подальшого оголошення об’єктом природно-заповідного фонду – регіональним ландшафтним парком «Долина курганів» (далі – РЛП «Долина курганів»).

За ініціативи обласної державної адміністрації на базі Департаменту енергетики та екології обласної державної адміністрації 20 травня 2020 року проведено робочу нараду за участю ініціаторів створення РЛП «Долина курганів» докторів біологічних наук, професорів Ходосовцева О.Є. та Мойсієнка І.І.

На зазначеній нараді обговорювались заходи, спрямовані на недопущення розорювання ділянок, запроектованих під створення РЛП «Долина курганів», та подальші кроки щодо створення цього об’єкта природно-заповідного фонду місцевого значення.

Департамент енергетики та екології обласної державної адміністрації листом від 29 травня 2020 року № 01-10-1326/0/20/013.2.2. надав Головному управлінню Держгеокадастру у Херсонській області та Голопристанській районній державній адміністрації картографічні матеріали орієнтовних меж РЛП «Долина курганів» та звернувся з проханням при розгляді питань, пов’язаних із розпорядженням земель державної власності згідно з повноваженнями, враховувати останні межі.

Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області листом від 25 травня 2020 року № 13-21-0.301-3217/2-20 повідомило обласну державну адміністрацію, що ним заплановано проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства під час використання земельних ділянок із кадастровими номерами 6522383400:04:010:0002 та 6522383400:04:001:1041.

Проведення позапланових заходів контролю за дотриманням вимог природоохоронного законодавства при використанні земельних ділянок із зазначеними кадастровими номерами організовується Державною екологічною інспекцією у Херсонській області (лист від 21 травня 2020 року № 620/02-06/01-45).

У свою чергу, запевняємо, що обласна державна адміністрація докладатиме всіх зусиль для збереження території, запроектованої під створення РЛП «Долина курганів».

 

Корисні посилання