Донорство в епоху епідемії

15.05.2020 09:31:30
Донорство в епоху епідемії

Через карантин у медичних закладах усієї України бракує донорської крові. Кількість донорів значно знизилася, на певні групи крові існує гострий дефіцит, адже потреба в крові та її компонентах не зменшилася, бо люди продовжують хворіти, потрапляють в ДТП і потребують ургентного хірургічного втручання.

Ризику інфікуватися коронавірусом через переливання крові немає, бо респіраторні віруси не передаються шляхом донації та переливання. Стан здоров’я донорів ретельно перевіряється, проводиться загальний огляд, вимірюється температура. Також донорів обстежують на захворювання, що передаються через кров, це: гепатити В і С, сифіліс, СНІД.

У Херсонській області здати кров і таким чином долучитися до благородної справи порятунку життя можна в Херсонському обласному центрі служби крові, який знаходиться за адресою вул. Миколаївське шосе, 7, телефон для довідок: 42-03-72, 095-548-683-90 (з 8:00 до 15:00), офіційний сайт:  http://hocsk.ks.ua/. Заклад проводить прийом донорів крові щодня з 8:00 до 12:30 (крім суботи та неділі).

Хто може стати донором?

1. Донором може бути громадянин України, віком від 18  до 60 років, у якого немає медичних протипоказань до виконання донорських функцій, встановлених МОЗ України (інформацію можна отримати у лікаря-терапевта).

2. Здача крові (плазми) проводиться при наявності документа, що посвідчує особу (паспорт) та реєстрації. Донор має важити не менше 50 кг.

3. Обов'язкове дотримання правил поведінки перебування в Центрі, охайний вигляд.

4. Кров треба здавати будучи здоровим і відпочилим. Не рекомендується здавати кров (плазму) після нічних змін, чергувань, фізичних навантажень.

5. Інтервали:

- між кроводачами - 2 місяці;

- між плазмодачами (здачею тромбоцитів) - 14 днів;

- жінки можуть здавати кров 4 рази на рік,

- чоловіки - 5 разів на рік.

Поведінка до та після здачі крові

1. За кілька днів до донації не вживайте алкоголь і не паліть за 2 години до процедури, а також 2-3 години після кровоздачі.

2. В день здачі крові легкий сніданок – обов’язковий!

3. В день здачі крові (компонентів) не вживайте гостру, жирну їжу і молочні продукти, рекомендується їсти овочі, фрукти і борошняні вироби грубого помелу.

4. Найбільш вдалий час для дачі крові - 2-3 години після їжі.

5. До процедури донації випийте обов'язково склянку соку, води або чаю.

6. До дачі крові (компонентів) не приймати лікарські препарати. Не приймайте аспірин протягом 5 днів. Якщо Ви приймаєте ліки, проконсультуйтеся з лікарем-трансфузіології  Центру крові.

7. Після кроводачі не поспішайте відразу вставати, рекомендовано відпочити (хоча б 10 хвилин), випити сік, чай або каву (це допоможе заповнити втрату рідини в організмі) і з'їсти печиво.

8. Якщо після донації виникне почервоніння навколо вени, погіршення самопочуття або слабкість, зверніться в Центр крові і досвідчений персонал  зможе швидко надати Вам необхідну допомогу.

 

Корисні посилання