Фізична активність — дієвий метод збереження здоров’я
10.09.2021 09:33:41
Сьогодні, 11 вересня, відзначається День фізичної культури та спорту. Це свято спортсменів, тренерів, прихильників активного відпочинку, а також привід дізнатися більше про вплив регулярної фізичної активності на здоров’я і довголіття людини.
За визначенням ВООЗ, фізична активність - це будь-який рух тіла людини скелетними м'язами, який вимагає витрати енергії. Поліпшенню здоров'я сприяє як помірна, так і інтенсивна фізична активність.
У людей, які недостатньо фізично активні, на 20%—30% вищий ризик смертності в порівнянні з тими, хто приділяє достатньо часу фізичній активності. До 5 мільйонів випадків смерті в рік можна було б попередити, якби населення світу було більш активним.
Регулярна фізична активність може:
- поліпшити стан м'язової і кардіо-респіраторної системи;
- поліпшити стан кісткової системи та функціонального здоров'я;
- знизити ризик розвитку гіпертонії, ішемічної хвороби серця, інсульту, діабету, різних видів раку (включаючи рак молочної залози і товстої кишки), а також депресії;
- знизити ризик падінь, а також переломів шийки стегна і хребта;
- допомогти підтримувати нормальну вагу тіла.
Регулярна фізична активність необхідна у будь-якому віці, проте різної тривалості, інтенсивності та форми. ВООЗ рекомендує:
1. Дітям молодшого віку — не менше 180 хвилин на день займатися різними видами фізичної активності будь-якої інтенсивності. Дітям у віці 3–4 років варто не менше 60 хвилин зазначеного часу займатися фізичною активністю помірної і високої інтенсивності.
2. Діти й підлітки у віці 5–17 років повинні щодня не менше 60 хвилин займатися фізичною активністю помірної і високої інтенсивності. А тричі на тиждень слід включати вправи на розвиток скелетно-м’язових тканин.
3. Дорослі люди віком від 18 років повинні приділяти не менше 150 хвилин на тиждень фізичній активності середньої інтенсивності або 75 хвилин на тиждень високої інтенсивності. Для додаткового зміцнення здоров’я дорослим рекомендується збільшити тривалість занять до 300 хвилин на тиждень. Для підтримки і зміцнення скелетно-м’язової системи слід принаймні двічі на тиждень виконувати силові вправи, які задіюють основні групи м’язів.
4. Літнім людям з обмеженою мобільністю варто щонайменше тричі на тиждень виконувати вправи на рівновагу, що запобігають ризику падінь.
Фізична активність та обмеження часу, проведеного сидячи чи лежачи, рекомендована усім (за відсутності протипоказань): і вагітним, і людям з хронічними захворюваннями, і особам з обмеженими можливостями. Можна бути фізично активними навіть в інвалідній колясці, виконуючи вправи для верхньої половини тіла.
«Рухайся більше — проживеш довше», — запевняє народна мудрість. Сучасна медицина лише підтверджує правильність цього прислів’я. Рухаймося щоб бути здоровими!
Корисні посилання

























