Голокост – трагедія Всесвіту

06.02.2017 16:54:46

27 січня у художньому салоні районного Будинку культури відбувся захід «Голокост – трагедія Всесвіту». У цей день зібралися учні і вчителі загальноосвітніх шкіл та училищ міста, члени єврейської громади, представники влади і культури для того, щоб згадати трагічні сторінки минулого та осмислити події Другої Світової війни. 27 січня 1945 року війська 1-го Українського фронту звільнили найбільший фашистський табір масового знищення — Освенцім. Саме у цей день вся світова спільнота вшановує пам’ять жертв Голокосту.

На протязі заходу було запалено шість свічок в пам’ять про 6 млн. євреїв, що згоріли в полум’ї Голокосту. Їх запалювали: представники єврейської громади, освіти, влади та культури. У національному музеї Яд-Вашем в Ієрусалимі зберігаються персональні документи, які засвідчують приблизно про 4 мільйони загиблих.

Про Голокост, архівні документи, свідчення жертв трагедії та масове знищення людей у нашому місті розповідали: ведуча – Вікторія Гаркуша, директор Генічеського районного краєзнавчого музею Людмила Фролова, науковий співробітник цього закладу — Діана Варакіна.

У музеї зберігаються архівні матеріали про злодіяння фашистів у Генічеську, списки людей єврейської національності, прізвища знищених місцевих активістів: директора млина Хмизенко, директора школи № 7 Патамана, агронома Буланної, вчителя Арюпіна та інших. Присутні дізналися про трагедії генічеських сімей І.Кравченка, Г.Голуба, В.Прихненка, І. Тарасова, в яких чоловіки не відреклися від своїх жінок та дітей, а разом з ними прийняли смерть.

«Хто рятує одне життя, рятує цілий світ», такий напис вигравірувано на медалі, яка вручається Праведникам Світу. Під час Другої Світової війни місцева жителька, Патаман Анастасія Яківна, врятувала єврейську дівчинку Сабіну. Пройшло багато років і вдячна Сабіна написала в Ієрусалім. 30 квітня 2000 року Анастасії Яківні, вже посмертно, було присвоєно звання «Праведник Світу». Про це розповіла екскурсовод музею Інна Куликова.

Олександр Володимирович Прихненко, місцевий поет, письменник, член Національної Спілки фотохудожників України згадував про трагічну історію своєї сім’ї – смерть батьків від рук нацистських загарбників. Ці події описані в його книзі «Місце в океані». Про те,що ця трагедія не повинна повторитися говорили: голова Генічеської міської ради Олександр Тулупов, керуючий справами районної ради Ігор Романенко.

Більш як 75 років тому, за 5 осінньо-зимових місяців, було знищено 975 жителів Генічеська, у тому числі 100 дітей. Місцем масового вбивства населення став протитанковий рів на північній околиці нашого міста. Зараз там встановлено пам’ятник «Жертвам фашизму». При кінці зустрічі члени єврейської громади поклали до нього квіти.

Захід підготовлено колективами Генічеського краєзнавчого музею та ПТУ №27 при підтримці відділу культури Генічеської РДА.

Корисні посилання