Головний дієтолог МОЗ України поділився досвідом з херсонськими лікарями

31.10.2016 09:13:01
Головний дієтолог МОЗ України поділився досвідом з херсонськими лікарями

28 жовтня в конференц-залі «Конгрес» відбулася науково-практична конференція з гастроентерології за участю головного позаштатного дієтолога Міністерства охорони здоров’я України Олега Швеця та головного позаштатного гастроентеролога Департаменту охорони здоров’я обласної державної адміністрації Галини Короленко.

На засідання були запрошені лікарі загальної практики – сімейної медицини, терапевти, гастроентерологи області. Першою була заслухана доповідь Галини Короленко про токсичні гепатити, викликані прийомом медичних засобів. За її словами, в світі від побічних ефектів після прийому медикаментів щороку страждає близько 1 млн. осіб. Серед загальної кількості гепатитів 5-10% викликані тривалим лікуванням медичними засобами. Використання одночасно 5 препаратів викликають розвиток побічних явищ в 4%, 5-10 препаратів – в 10% випадків.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Токсичні речовини в печінці перетворюються на безпечні для організму метаболіти, але детоксикаційна здатність знижується, якщо пацієнт в минулому переніс хворобу печінки. Також серед факторів ризику – генетична схильність, вагітність, похилий вік, зловживання алкоголем.

Мають значення попередня терапія та доза ліків, тому детальне опитування і ретельний огляд пацієнтів на прийомі не будуть зайвими. Про розвиток хвороби сигналізують багато клінічних проявів, серед яких: біль в животі, лихоманка, головний біль, нудота, рвота, діарея та ін.

Профілактика токсичних гепатитів проста: раціональне застосування медикаментів тільки за рецептом лікаря, прийом гепатопротекторів при тривалому лікуванні.

Доповідь Олега Швеця була присвячена корекції ендокринної недостатності підшлункової залози. Він розповів про патофізіологію порушень травлення і харчування при хворобах підшлункової, особливості та причини виникнення первинної та вторинної зовнішньо-секреторної недостатності.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Хронічне запалення підшлункової викликає біль в животі, після появи якого хворі самостійно обмежують себе в харчуванні. В 40% пацієнтів з хронічним панкреатитом додається ще й порушення моторики шлунка.Для первинної патології характерні нічні болі, при вторинній – на перший план виходять симптоми кишкової диспепсії.

Серед причин захворювання були названі спадкові фактори, жовчокам’яна хвороба, паління та зловживання алкоголем. Для лікування застосовується замісна ферментна терапія у сполученні з адекватним збалансованим харчуванням. Вживання технологічно-оброблених і смажених продуктів слід максимально обмежити, жиру – не більше 100 г. на добу, з них до 35 г. тваринного походження.

При первинній зовнішньо-секреторній недостатності доза ферментів повинна поступово підвищуватись, перерви і відміна замісної ферментної терапії недопустимі.

За умови ефективного контролю причини, що викликала вторинну зовнішньо-секреторну недостатність, можливе зниження дози ферментів і, навіть, повна відміна їх.

 

Корисні посилання