Інституту рису Національної академії аграрних наук України виповнилось 50 років

08.08.2013 00:26:00

07 серпня 2013 року відзначив свій 50-літній ювілей колектив Інституту рису Національної академії аграрних наук України в Скадовському районі07 серпня 2013 року відзначив свій 50-літній ювілей колектив Інституту рису Національної академії аграрних наук України, який здійснює свою науково-господарську діяльність на території Антонівської сільської ради Скадовського району.

До цієї дати та з нагоди 50-ї річниці від початку розвитку рисоведення в Україні, ювіляри приурочили проведення 6-8 серпня 2013 року Міжнародної науково-практичної конференції на тему: «Перспективи розвитку рослинницької галузі в сучасних економічних умовах».

Відвідати вказану конференцію та привітати із 50-літнім ювілеєм заснування Інституту в актовій залі адміністративної будівлі Інституту рису зібралися представники Національної академії аграрних наук України, обласної державної адміністрації, керівники району, дослідних, навчальних установ України, делегати від Російської Федерації, спеціалісти та пенсіонери сільськогосподарської, тваринницької та рисосійної сфер агропромислового комплексу України, академіки, професори та інші.

Розпочали урочистий захід з екскурсу в минуле, огляду наявного потенціалу та здобутків Інституту. Першим слова вдячності та пошани висловив академік НААН – Президент Національної академії аграрних наук України Василь Петриченко. Він подякував працівникам Інституту за самовіддану працю задля процвітання важливої галузі економіки України – рисосіяння.

Від імені голови обласної державної адміністрації Миколи Костяка ювілярів привітав начальник Департаменту агропромислового розвитку обласної державної адміністрації Віталій Ярмак, який подякував працівникам установи за вагомий та значний внесок, який вони роблять у розвиток сільського господарства, зокрема рисосіяння на Херсонщині. Від керівництва району ювілярам було вручено цінний подарунок.

Довідка.
Історія інституту починається з далекого 1932 року – створення опорного пункту бавовництва при Скадовському бавовнорадгоспі № 1 Українського науково-дослідного інституту бавовництва. 11 червня 1963 р. № 703 опорний пункт бавовництва офіційно стає Дослідною станцією рисосіяння.

Постановою Президії Національної академії аграрних наук України від 18 серпня 2010 р. № 13 та відповідно до Указу Президента України № 8 інституту рису було присвоєно звання Інститут рису Національної академії аграрних наук України. З 2005 року Інститут рису НААН очолює молодий, але досвідчений керівник Володимир Дудченко, для якого головним пріоритетом в роботі є впровадження наукових розробок у виробництво, екологічно безпечна технологія вирощування, захист посівів рису та інших культур в рисових сівозмінах.

На даний час в Інституті рису працює 54 спеціалісти, з яких 1 – доктор сільськогосподарських наук, 14 кандидатів сільськогосподарських наук та 27 наукових працівників. Спеціалістами Інститут рису НААН запроваджуються новітні агромеліоративні заходи по збереженню родючості ґрунту, способи ефективного використання поливної води. Проводиться розробка ефективної конкурентоспроможної моделі розвитку рисосійних господарств України. За роки існування Інституту рису НААН вченими створені та передані на державне сортовипробування понад 40 нових сортів рису, з яких 14 занесено до Державного Реєстру сортів рослин України. В 2012 році такі вітчизняні сорти як Віконт та Онтаріо в ряді господарств України забезпечили середню урожайність на рівні 9,5-9,8 т/га.

Плідна робота вчених Інституту рису відзначена не тільки в Україні, але і на міжнародному рівні. Так, у 2002 році Інститут рису НААН прийнятий в члени Середземноморської асоціації країн-виробників рису (САР), яка входить до складу Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН ФАО, в 2011 році прийнятий в Міжнародний Консорціум TRC (Temperate rice consortium). В інституті проводиться активна робота над створенням українського гібриду рису, що в подальшому дасть можливість підвищити урожайність цієї культури на 20-30%.

Корисні посилання