Як забруднене повітря впливає на здоров’я людини?

07.09.2021 09:53:13
Як забруднене повітря впливає на здоров’я людини?

7 вересня — Всесвітній день чистого повітря для блакитного неба. Тема дня в 2021 році «Здорове повітря, здорова планета» підкреслює медичний аспект проблеми забруднення повітря, особливо в умовах пандемії COVID-19.

Забруднене повітря створює екологічну загрозу для здоров’я людини і є однією з причин смертності та захворюваності в усьому світі, яким можна запобігти. Наразі 9 із 10 осіб в світі дихають забрудненим повітрям що, згідно з оцінками, призводить до передчасної смерті 7 мільйонів людей протягом року.

Повітря забруднюється через природні та антропогенні фактори. До природних відносяться виверження вулканів, рослинні пожежі, викликані блискавкою, грунтовий пил, до антропогенних — виробництво електроенергії, транспорт, промисловість, опалення та приготування їжі в житлових приміщеннях, сільське господарство, спалювання сміття, будівництво тощо.

Найнебезпечнішим забруднювачем повітря для людини є тонкодисперсні тверді частинки. Ці частинки в 40 разів менші за товщину людської волосини і невидимі для ока людини. Вони легко потрапляють глибоко в легені, де викликають запалення, потім через кровотік вражають серце, мозок або інші органи. До числа безпосередніх наслідків впливу забруднення повітря на здоров'я відносяться подразнення очей, носа і горла, задишка, кашель і загострення існуючих раніше проблем зі здоров'ям.

Довгостроковий вплив забрудненого повітря може підвищити ризик:

- ішемічної хвороби серця та інсульту

- хронічної обструктивної хвороби легень, загострень астми,

- раку легень, верхніх відділів шлунково-кишкового тракту і дихальних шляхів,

- несприятливих наслідків вагітності (тобто низької народжуваності, передчасних пологів і зниженої ваги при народженні),

- недоліків нервового розвитку дітей та деяких поведінкових розладів (синдром дефіциту уваги та гіперактивності),

- діабету, катаракти.

Забруднення повітря може ще більше загрожувати людям під час глобальної пандемії. Дослідники з Гарвардського університету Т.Х. Школи громадського здоров’я Чань виявили, що більш високі рівні дрібнодисперсних твердих частинок у повітрі пов'язані з вищою смертністю від COVID-19.

Інші дослідження, що вивчають смертність від коронавірусу в 66 адміністративних регіонах Італії, Іспанії, Франції та Німеччини, виявили, що 78% смертельних випадків сталося у 5 регіонах з найбільшою концентрацією оксиду азоту (забруднювача повітря).

Проблему забруднення повітря можливо вирішити через законодавче посилення норм викидів для промисловості, електростанцій та транспорту.

Що може зробити в цьому напрямку кожен з нас? Як мінімум кинути курити і не забруднювати ще більше повітря, яким дихаєте ви і ваші близькі.

Також можна перейти на електромобілі, використовувати екологічне паливо для обігріву житла та приготування їжі, спеціальні прилади для очищення повітря вдома, берегти ліси і насаджувати якомога більше дерев.

Корисні посилання