Як захистити себе від меланоми і виявити її вчасно?

07.05.2021 11:38:19
Як захистити себе від меланоми і виявити її вчасно?

10 травня відзначається Всесвітній день боротьби з меланомою — злоякісною пухлиною шкіри, яка розвивається з меланоцитів (пігментних клітин). Пропонуємо дізнатися більше про захворювання, що може загрожувати кожному.

За статистикою, розповсюдженість меланоми є нижчою за немеланомні злоякісні новоутворення шкіри, але саме меланома є основною причиною смерті від раку шкіри. За даними Національного канцер-реєстру України, у 2019 році на меланому хворіло 3008 людей, померло — 877 осіб, у порівнянні з 2018 роком захворюваність зросла на 6,1%.

Фактори ризику розвитку меланоми:

  • біла шкіра, світлі (блакитні) очі, світле волосся та рожеві веснянки;
  • наявність в анамнезі сонячних опіків, навіть опіки, отримані в дитинстві, можуть спровокувати розвиток пухлини в майбутньому;
  • надмірний вплив ультрафіолетового випромінювання - навіть в солярії;
  • спадковість (сімейний анамнез меланоми);
  • невуси: 70% – вроджених, а 30% – набуті;
  • фактор множинності невусів (понад 50 родимок);
  • травматизація та зміна характеристик невусів;
  • особистий анамнез меланоми;
  • вік – старше 50 років;
  • чоловіча стать.

Дуже важливо виявити меланому вчасно і якомога швидше звернутися до лікаря, адже на перших стадіях розвитку подолати онкологічне захворювання значно легше. Для самодіагностики рекомендовано оглядати усі свої родимки користуючись шкалою АКОРД:

А – асиметрія: умовна вісь ділить родинку на несиметричні частини.

К – край: родимка має нечіткий або нерівний розмитий край.

О – окрас: колір родинки на різних ділянках різний або вона змінила забарвлення.

Р – розмір: родимка почала рости вшир або вгору, родимка понад 6 мм в діаметрі.

Д – динаміка: будь-які зміни в структурі шкіряного покриву родимки є сигналом іти до лікаря. Це може бути сухість, поява кірочок, кровоточивість чи випадіння волосся тощо.

Для профілактики меланоми обов’язково захищайте свою шкіру від сонячних опіків за допомогою одягу та сонцезахисних засобів, уникайте травмування та контакту з хімічними подразниками шкіри в ділянці родимок, регулярно оглядайте свою шкіру та своєчасно звертайтеся до лікаря при виявленні будь-яких змін.

З 17 до 23 травня завдяки проєкту «Євромеланома» кожен бажаючий з будь-якої точки України має змогу безкоштовно пройти дистанційну діагностику родимок та підозрілих новоутворень шкіри на порталі stop-melanoma.net. Для цього необхідно заповнити спеціальну анкету та прикріпити якісне фото новоутворення. Після цього пацієнт отримає відповідь лікаря з попереднім діагнозом та рекомендаціями.

Корисні посилання