#МандруйХерсонщиною. Відчути атмосферу міста

04.01.2022 11:40:25
#МандруйХерсонщиною. Відчути атмосферу міста

Зимові святкові вікенди – чудова нагода познайомитися з містами Херсонщини, їх архітектурним, культурним, соціальним різноманіттям, природними атракціями та місцями відпочинку. У кожному з них панує своя особлива атмосфера.

Південний Херсон

Саме час відправитися у пішу прогулянку Херсоном, познайомитися з архітектурою старого міста в неокласичному, модерному й еклектичному стилях, величними храмами. Якщо ще не встигли ознайомитися вражаючою колекцією краєзнавчого музею, сміливо вирушайте на екскурсію.

Херсонський обласний краєзнавчий музей був заснований у 1890 році відомим українським громадським діячем, археологом і краєзнавцем  В.І.Гошкевичем, являє собою музейний комплекс історичного, природознавчого, літературного та етнографічного напрямків. Експозиції музею розміщені в будинках-пам’ятках архітектури та історії ХІХ ст.

У фондах музею зберігається понад 170 тис. музейних предметів, серед яких одне з найкращих в Україні археологічних зібрань, в якому вік найстаріших знахідок – понад 17 тис. років; цікава колекція монет античних міст Північного Причорномор’я; великий комплекс зразків холодної і вогнепальної зброї ХVІ – ХХ ст.; колекція мисливських рушниць ХVІІІ – ХІХ ст., що приваблює витонченістю форм і високим мистецтвом майстрів-зброярів; чудові зібрання порцеляни, антикварних меблів.

Сайт: http://hokm.ks.ua/

Facebook: hokmksua

Instagram: kherson_museum

Природничий відділ музею нещодавно відкрився після ремонту. Історія створення музею природи почалася з запрошення відомого вченого-біолога польського походження І. К. Пачоського на посаду губернського ентомолога в 1897 році.

Цікавою для городян та гостей міста стане виставка «Херсонське сафарі», на якій можна побачити уссурійського тигра, леопарда, сніжного барса, ведмедів різних видів. Справжньою перлиною є експозиція, присвячена дивовижному світу Нижнього Дніпра, лиману, Азовського та Чорного морів. Центральним експонатом розділу «Таємниці світового океану» є один з найбільших музейних предметів України – 30-метровий скелет кита-фінвала.

Літературний відділ музею знаходиться у старовинному будинку – архітектурній пам’ятці XIX ст. До 1917 року власником будівлі був херсонець С.Л.Гурфінкель, який здавав приміщення місцевому земству під чоловічий сирітський притулок. Тут пройшло дитинство відомого письменника Бориса Лавреньова. У 1991 році під дахом цього будинку було відкрито літературно-меморіальний музей Б.А.Лавреньова та музей «Літературна Херсонщина».

У колекції музею зберігаються унікальні книжкові видання, найцінніші зібрання екслібрисів та гравюр, рукописи, оригінальні живописні полотна, історичні та меморіальні речі визначних письменників, які увійшли до світової літературної еліти. З роками літературний музей змінювався, поповнювався новими експонатами і матеріалами.

Наразі Херсонський обласний художній музей ім. Олексія Шовкуненка припинив роботу у зв’язку з підготовкою до реставраційних робіт в рамках програми «Велика реставрація». Тож з нетерпінням чекаємо відкриття оновленого музейного закладу.

Музей розташований в самому серці історичного центру міста – будинку колишньої міської думи. Попри молодий вік, музей має одну з найцікавіших художніх колекцій в Україні, що налічує майже 12 000 одиниць.

Тут можна насолодитися творами класиків українського художнього мистецтва, побачити полотна майстрів кінця ХІХ — початку ХХ століття, шедеври іконопису, скульптури з чавуну та бронзи відомих авторів, ексклюзивні фарфорові вироби.

Сайт: https://artmuseum.ks.ua/

Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр ім.Миколи Куліша

Любите театральні вистави? То чого чекати! Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр ім. Миколи Куліша – один з найбільших драматичних театрів на півдні України. Репертуар театру радує постійними оновленнями та шикарними виставами, які сезонами відбуваються за повних аншлагів!

Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр ім. Миколи Куліша – один з найбільших драматичних театрів на півдні України. Історія театрального мистецтва в обласному центрі сягає 30-х років XIX, але будівництво приміщення для храму Мельпомени було ініційовано лише в 1883 році. Архітектор В.А. Домбровський, розробляючи проєкт, взяв за основу будівлю Одеського оперного театру.  Відкриття Херсонського міського театру відбулося 1 жовтня 1889 року. У 1944 році будівлю музично-драматичного театру було зруйновано і повністю відновлено лише у 1962 році, однак, його первозданний вигляд було втрачено.

Сайт:  http://teatrkulisha.org

Херсонський планетарій – єдиний на півдні України, який є колективним членом міжнародної спілки планетаріїв IPS, а також колективним членом Української – астрономічної асоціації.

Херсонський планетарій пропонує пізнавальну програму для дітей та дорослих, класичні лекції доповнені 3D сеансом. У залі планетарію встановлено апарат «Малий Цейс», який здатний працювати за будь-якої погоди. Останнім проєктом планетарію стала «Сонячна система у стерео форматі», що дозволило наочно та ближче розглянути світ близької зірки – Сонця.

Сайт: https://planeta.ks.ua/about

Варто зазначити, що цьогоріч в Херсоні по-особливому підготувалися до новорічних та різдвяних свят. Яскраве святкове містечко з великою кількістю фотозон, атракцій та справжнім ярмарком розкинулося на площі біля кіноконцертного залу «Ювілейний».

Тут зможуть весело провести час, як діти, так і дорослі. Звичайно, щоб відчути справжню атмосферу свята, до локації варто навідатися не тільки вдень, а й з настанням сутінок, коли на площі запалюються тисячі мерехтливих вогників святкової ілюмінації. Тоді у повітрі розлітаються аромати чаю з корицею, цукрових льодяників, смачної випічки й різдвяних мрій.

Нова Каховка – місто тисячі джерел

Будівництво міста обласного підпорядкування розпочалося в 50-х роках ХХ століття на місці колишнього селища Ключове. Населений пункт мав таку незвичайну назву завдяки кришталево чистим джерелам, що б’ють із-під землі вздовж теперішнього центрального парку. Тож бренд Нової Каховки — це місто тисячі джерел, але не тільки водних, а й історичних, культурних, духовних та багатьох інших. Сучасна Нова Каховка – це мальовничий, акуратний та неймовірно затишний куточок Херсонщини, у якому просто необхідно побувати.

Міський парк

Головний парк міста, створений за проєктом Степана Фалдзінського на узбережжі Дніпра, по праву вважають пам’ятником садово-паркового мистецтва. До створення парку було докладено багато зусиль – з берега вивозився 25-сантиментровий шар піску, натомість доставлявся чорнозем із дніпровської заплави. Саджанці творець парку привозив із розплідників Мелітополя, Нововоронцовки, акації та тополі було завезено із Дніпровських плавнів, із-за кордону були доставлені рідкісні представники флори на кшталт бананового дерева та японської софори. У парку знаходиться ціле містечко атракціонів, де точно буде чим зайнятися малечі.

Тут же розташований природний комплекс відпочинку для дітей та дорослих «Казкова діброва». До складу комплексу входять кафе, невеликий зоологічний парк, де є муфлони, павичі, черепахи та дикі гуси, дитячий майданчик та виставка  різнокольорових дерев’яних скульптур, що розкинулася просто неба. Автор 150 унікальних дерев’яних скульптур казкових героїв – засновник комплексу М. Навроцький.

Музей історії міста

Відвідати музей – це завжди чудова ідея. Музей історії  міста Нова Каховка був відкритий 1990 року. Експозиція налічує 4 тисячі експонатів. До унікальних пам’яток можна віднести зуб мамонта (знайдений при будівництві Каховської ГЕС), предмети побуту скіфсько-сарматської доби, глиняні козацькі люльки, наконечники списів, а також артефакти часів Другої світової війни.

Частина експозиції присвячена селу Ключовому, на місці якого збудовано Нову Каховку, господарському освоєнню Олешківських пісків, розвитку виноградарства і виноробства.

Окрема експозиція музею розповідає про легендарного  Олександра Довженка, на очах якого будувалася Нова Каховка. До речі, режисер мав плани зняти фільм про місто, але їм не судилося збутися.

Сайт: https://muzeynk.wixsite.com/museumnk

Також у Новій Каховці ви знайдете справжній музей «просто неба».

Привітна Гола Пристань

Прогулянка мальовничою набережною Голої Пристані додасть емоцій будь-якому прохолодному зимовому дню.

Перші згадки про населений пункт датуються 1709 роком. Того року козаки Олешківської Січі заснували на місці сучасного міського причалу перевіз під назвою Голий, звідки й пішла назва сучасного міста. Подейкують, що така ідея виникла через особливості місцевості – тут були тільки вода й пісок.  Місто розташоване на лівому березі річки Конка й частково охоплює береги озера Соляне. Сучасна Гола Пристань – це зелений, доглянутий населений пункт, у якому є чудові умови для лікувального, зеленого та спортивного туризму.

Набережна Голої Пристані – це впізнавана візитна картка міста. Вишукані альтанки та дивовижний вид на річку Конку роблять її улюбленим місцем відпочинку місцевих жителів і туристів. Дивує це місце й цікавим скульптурним ансамблем. Є тут також пам’ятник кавуну, адже Голу Пристань у народі давно називають кавуновою столицею Херсонщини.

У Голопристанському міському будинку культури «Сузір`я» відкрито музейну кімнату, картинну галерею та кінотеатр.

У музейній кімнаті зберігаються експонати різних історичних періодів, знайдені на території Голопристанщини: предмети ямної культури, скіфські амфори, старовинні монети, речі часів Другої світової війни та діють постійні експозиції, присвячені сучасній українській історії.

Посилання: https://www.facebook.com/syzirya/

Приморський Скадовськ

Приморські міста ми часто підсвідомо пов’язуємо тільки з водним відпочинком й пляжними розвагами, однак в тихому зимовому Скадовську криється особливий шарм. Прогулянку міською набережною можна обрамити знайомством з колекціями місцевих музеїв.

Скадовський краєзнавчий музей

Скадовський історико-краєзнавчий музей було відкрито 5 листопада 1976 року. Основою експозиції стали експонати, передані з музею місцевої школи. З 2009 року КЗ «Скадовський краєзнавчий музей» розташований у «Будинку з колонами», що є  пам’яткою архітектури кінця ХІХ — початку ХХ століття (зведений 1910 року).

У холі музею до уваги відвідувачів представлені твори відомих художників-скадовчан ХІХ-ХХ ст. Функціонують зали природи, давньої історії, археології та етнографії. Тут експонуються рідкісні речі часів козацтва та традиційні речі сільських мешканців Скадовського краю ХVIII –ХХ ст. У музеї зберігається колекція, зібрана із особистих архівів родина засновника міста – Сергія Балтазаровича Скадовського. Окремі експозиції розповідають про край в період воєнних лихоліть та післявоєнні часи. В експозиції музею представлені речі видатних скадовчан.

Посилання: https://www.facebook.com/kz.skmuseum/

Музей «Таємниці Острова Джарилгач»

Восени у місті відкрився музей, присвячений острову Джарилгач. Музейний об’єкт відкрито на основі приватної колекції Олександра та Єлизавети Демиденків за підтримки Українського культурного фонду та Державної агенції розвитку туризму. Подружжя Демиденко багато років збирало унікальні артефакти, присвячені багатій історії та сьогоденню острова.

Експонати музею розповідають про античні часи, факти та легенди середньовіччя, важливі події ХХ сторіччя, періоду Другої світової війни та сучасних часів. Окрім того, гості музею мають змогу відчути атмосферу острова за допомогою VR-реальності.

Наразі музей працює з дотриманням чинних карантинних обмежень щоденно, окрім понеділка. Екскурсії проводяться за попереднім записом.

Посилання: https://www.facebook.com/DzharylhachMuseum     

Новий рік – нові подорожі! Херсонщина туристична вже чекає на Вас!

 

Корисні посилання