МЕТОДІЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ПО ЗАХИСТУ ПЛОДОВОЯГІДНИХ НАСАДЖЕНЬ ТА ПРОГНОЗ ПОЯВИ ШКІДНИКІВ У ТРАВНІ-ЧЕРВНІ 2017 РОКУ.

16.05.2017 08:49:14
МЕТОДІЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ПО ЗАХИСТУ ПЛОДОВОЯГІДНИХ НАСАДЖЕНЬ ТА ПРОГНОЗ ПОЯВИ ШКІДНИКІВ У ТРАВНІ-ЧЕРВНІ 2017 РОКУ.

Захист плодових та виноградних насаджень

 

Істотної шкоди садам протягом вегетаційного періоду завдають більше 180 видів шкідників. Тому боротьба з ними надзвичайно складна, розвиток популяцій шкідників в окремі роки залежить від багатьох умов. Потрібно знати стадії і особливості розвитку шкідників, щоб провести обробку в той період, коли можна досягти максимального ефекту. За розвитком шкідників  у саду потрібно вести спостередження постійно, тільки тоді можливо правильно побудувати стратегію захисту та вчасно провести всі захисні заходи. Так наприклад у яблуневої плодожерки та листокруток літ метеликів, яйцекладка і відродження гусениць сильно розтягнуті в часі, одночасно можуть бути  присутні різні види, тому починаючи з  фази розового бутону і практично до кінця вегетації існує постійна загроза від цих шкідників.

Також садам завдають шкоди близько 100 збудників грибних, бактеріальних і вірусних хвороб. Поширених хвороб значно менше ніж шкідників, але інтенсивність їх розвитку, залежить в першу чергу від погодних умов. Іноді кількість обробок проти хвороб перевищує кількість обробок від шкідників, особливо в дощові роки.

В даний період у плодових насадженнях продовжують розвиватися і завдавати шкоди листкам і зав’язі плодових дерев садові довгоносики: сірий бруньковий, яблуневий квіткоїд. Проходить залялькування личинок яблуневого квіткоїда, а в період опадання зайвої зав’язі масово з’являтимуться молоді жуки.

В занедбаних насадженнях заляльковуються гусениці білана жилкуватого, продовжують харчування гусениці золотогуза, розанової листокрутки, яблуневої молі. Скрізь у незахищених садах і лісопаркових насадженнях гусениці кільчастого і непарного шовкопрядів об’їдатимуть листки, квітки та зав’язі. Повсюди молоді листки та пагони продовжуватимуть заселяти та пошкоджувати сисні шкідники (кліщі, попелиці, медяниці, щитівки і несправжньощитівки).

         Проходить літ та яйцекладка  небезпечного шкідника - яблуневої плодожерки. Оптимальними умовами при відкладанні яєць фітофагом є відсутності опадів і вітру та температури повітря понад 16оС. Літ шкідника проходить у вечірні години з 19 до 24. За суми ефективних температур 230оС (понад 10оС) відроджуватимуться гусениці плодожерки.

       За прогнозами початок відродження гусениць очікується наприкінці другої, початку третьої декади травня. Зважаючи на те, що термін відкладання яєць розтягнутий, масове відродження очікується у середині третьої декади травня. При цьому слід враховувати, що одночасно може проходити літ, яйцекладка, відродження та харчування гусениць, тому  для проведення боротьби у цей період краще використовувати такі препарати, як кораген, матч, які викликають загибель не тільки личинок, а і яйцекладок.

Зерняткові насадження обприскують при відлові феромонною пасткою за 7 днів спостережень 5 метеликів яблуневої або одного східної плодожерки, на початку відкладання ними яєць дозволеними інсектицидами на основі однієї із діючих речовин: феноксикарб + люфенурон, люфенурон, тефлубензурон, новалурон з додаванням проти парші та інших хвороб каптану, метираму, манкоцебу, сірки. У подальшому обробки проти шкідника слід повторити через 10-12 днів.

Розпочався масовий літ вишневої мухи (початок цвітіння білої акації).

У цей період сорти вишні й черешні середнього і пізнього строків достигання проти вишневої мухи, кокомікозу, моніліального опіку необхідно негайно обробити дозволеними препаратами на основі однієї із діючих речовин: фозалон, 350 г/л; фенітротіон, 500 г/л; піриміфос-метил, 500 г/л з додаванням тіофанат-метил, 700 г/кг чи алюмінію фосфіт, 570 г/л + фосфориста кислота, 80 г/л. Пізньостиглі сорти через 10-12 днів слід обробити повторно. Такі заходи дозволять не допустити пошкодження плодів вишні та черешні шкідником та втрати їх товарних і смакових якостей.

В сонячну тиху погоду за температури не нижче 16оС активізуються плодові пильщики, які відкладатимуть яйця, згодом личинки пошкоджуватимуть зав’язь, виїдаючи насіннєву камеру.

Скрізь в зерняткових садах розвиватиметься борошниста роса, найсприятливіші умови для зараження якою створюватимуться за tо 18-25оС і значному насиченні повітря вологою. Продовжується розвиток моніліального опіку, яким охоплено 1-3% дерев та 2-4, макс. 15-20% пагонів у промислових насадженнях,  до 70% дерев у приватному секторі. Масовому прояву кокомікозу, клястероспоріозу, кучерявості листків персика, полістигмозу сливи сприятиме прохолодна з опадами погода. Скрізь у зерняткових насадженнях за температури 18-20оС розвиватиметься парша.

      Зерняткові сади проти яблуневої молі, п’ядунів, кліщів, попелиць та парші, моніліального опіку, борошнистої роси обприскують дозволеними інсектицидами на основі однієї із діючих речовин: фозалон, диметоат, імідаклоприд, при наявності кліщів застосовують спіродиклофен або феназахін із додаванням проти хвороб дифеноконазол, крезоксил-метил, піраклостробін + дитіанон. Через 10-12 днів після попереднього проти яблуневого пильщика, листокруток та парші, моніліального опіку, борошнистої роси проводять обприскування вказаними вище інсектицидами і фунгіцидами, дотримуючись чергування препаратів.

Кісточкові сади проти кокомікозу, кучерявості листків персика, клястероспоріозу, моніліального опіку, листокруток, попелиць, пильщиків, кліщів, інших обприскують комплексними препаратами на основі однієї із діючих речовин: тіофанат-метил, 500 г/л; ципродиніл, 750 г/кг; алюмінію фосфіт, 570 г/л + фосфориста кислота, 80 г/л; дитіанон, 700 г/кг з додаванням фенітротіон, 500 г/л, на сливі – імідаклоприду, 200 г/л або мелатіону, 570 г/л. Через 10 днів після попереднього, на початку відродження гусениць сливової плодожерки проти неї та товстоніжки, кліщів, кокомікозу насадження обприскують дозволеними препаратами на основі однієї із діючих речовин: фозалон, 350 г/л, на сливі - імідаклоприд, 200 г/л з додаванням ципродинілу, 750 г/кг або тіофанат-метил, 700 г/кг.

На виноградній лозі може розвиватися близько 700 видів шкідників та більше ніж 100 збудників хвороб, однак економічне значення мають кілька десятків хвороб і шкідників.

У плодоносних насадженнях винограду  в цей період масово розвиватимуться та завдаватимуть шкоди кліщі (плодові, звичайний і садовий павутинні, виноградний повстяний, бруньковий, інші).

 У виноградних насадженнях в першій декаді травня відмічений літ та початок яйцекладки метеликів гронової листовійки І покоління. Гусениці, які відроджуватимуться будуть харчуватися бутонами, квітками, а потім і зав'язями, обплітаючи їх павутиною. Одна гусениця до кінця цвітіння може знищити до 80 бутонів і квіток.

       Беручи до уваги температурні умови, що склалися, літ шкідника буде розтягнутим, тому боротьбу потрібно буде повторити через 10 днів після першого обприскування. Хімічні обприскування проти гронової листовійки слід планувати у період з 17 по 23 травня.

ЕПШ для даного шкідника становить на десертних сортах винограду – 3-5 гусениць/100 грон, на винних сортах винограду – 8-10 гусениць/100 грон. Якщо у господарстві застосовуються феромонні пастки Атракон А.А, то ЕПШ становить понад 10 метеликів за 5днів.

За теплої вологої погоди ймовірний масовий розвиток мілдью, перші прояви якого вже відмічені у виноградниках, а за умов жаркої з відносною вологістю повітря 70-95% погоди протягом травня ймовірний розвиток на молодих листках оїдіуму.

         У період розрихлення суцвіть (перед цвітінням) проти гусениць І-го покоління гронової листовійки виноградні насадження обприскують препаратами Арріво, КЕ., 0,16-0,32 л/га, Бі-58 новий, к.е., 1,2-3,0 л/га, Ф’юрі, в.е., 0,15 л/га, Люфокс, к.е., 1,0 л/га, Матч, к.е., 1,0 л/га, Номолт, к.с., 0,5 л/га, Сумі-альфа, КЕ., 0,4-0,6 л/га. За наявності понад 5-7 кліщів на листок проводять обприскування Ніссораном, ЗП, 0,24-0,36 кг/га, Аполло, КС., 0,24-0,36 л/га, Ортусом, КС, 0,6-0,9 кг/га, Енвідором, КС, 0,4 кг/га. Насадження нестійких до хвороб (мілдью, чорна плямистість, інфекційне засихання, ін.) сортів обприскують Антраколом, ЗП, 1,5-2,0 кг/га, Курзатом М, в.г., 2,0-2,3 кг/га. Вогнища ураження оїдіумом захищають Натіво, ВГ, 0,16-0,18 кг/га, Фалькон, КЕ, 0,3 л/га, Флінтом, ВГ, 0,25 л/га та іншими дозволеними препаратами згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, 2016 рік».

 Необхідно пам’ятати, що при використанні інсектицидів потрібно в першу чергу правильно вибрати препарат.  Для цього необхідно знати як всі його особливості, так і біологію шкідників. На ефективність препаратів дуже впливає температурний режим застосування.

При боротьбі з хворобами необхідно використовувати препарати контактної і системної дії, які належать до різних хімічних класів і мають різні механізми впливу на патогени. Їх обов’язкове чергування дозволить попередити виникнення резистентних штамбів збудників хвороб щодо препаратів та забезпечити гарантовано високу ефективність. Сучасна  система захисту передбачає також обов’язкове використання суміші контактного і системного фунгіцидів. Суміші забезпечують подовжений період дії та комплексний підхід до різних хвороб. Обробки необхідно проводити в тиху, безвітряну погоду в ранішні та вечірні години.

 

      Під час проведення захисних заходів слід дотримуватись загальноприйнятих державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 та правил особистої гігієни.

 

Корисні посилання