- Головна
- ОДА інформує
- Управління туризму та курортів
- На Херсонщині об’єкти природно-заповідного фонду б’ють рекорди за кількістю відвідувачів
На Херсонщині об’єкти природно-заповідного фонду б’ють рекорди за кількістю відвідувачів
17.12.2020 11:31:39Ми продовжуємо ділитися інформацією стосовно динаміки туристичних потоків на Херсонщині у 2020 році. Згідно з результатами моніторингу туристичних потоків (внутрішніх та іноземних) на основі знеособлених даних мобільного оператора «Київстар» за 11 місяців поточного року до Херсонщини завітали понад 3,7 млн гостей. Куди ж їхали відвідувачі та яким туристичним локаціям надавали перевагу?
Не є секретом, що основною туристичною дестинацією Херсонщини є морське узбережжя. Основна кількість туристів приїздить до Чорного та Азовського морів з метою оздоровлення. Однак, Херсонщина має ще одну вагому перевагу, що приваблює туристів – це 2 біосферні заповідники («Асканія-Нова», Чорноморський) та 5 національних природних парків (Джарилгацький, Нижньодніпровський, Азово-Сиваський, «Олешківські піски» та «Кам’янська Січ».
Згідно з інформацією, наданою адміністраціями об’єктів природо-заповідного фонду, кількість екскурсантів у цьому році склала близько 175 тис. осіб, що на 15,3% більше, ніж торік. Це найбільша кількість гостей за всю історію відвідування вищевказаних об’єктів! Можна зробити попередній висновок, що у 2020 році наші гості прагнули до пізнавального туризму. Пасивний пляжний відпочинок вони поєднували за активними екскурсійними пропозиціями.
Біосферний заповідник «Асканія-Нова» ім. Ф.Е. Фальц-Фейна — найбажаніше місце відвідування 2020 року серед всіх українців. У цьому році кількість охочих побувати у заповіднику була у декілька разів більшою за фізичні можливості відвідування об’єкту природоохоронної території, що приносило певний дискомфорт гостям. Така ситуація спостерігалася в основному у вихідні дні, у будні заповідник можна було відвідати безперешкодно. Екскурсії в степ були розписані за декілька місяців вперед.
Однією з передумов такої жвавої зацікавленості «Асканією-Нова» була багаторічна промоція Заповідника туристичними фірмами, блогерами та представниками владних структур (управління/департамент). Нагадаємо, що у 2020 році реалізація Всеукраїнської ініціативи Президента України Володимира Зеленського #МайндруйУкраїною розпочалася саме з «Асканії-Нова».
Попри не завжди сприятливі кліматичні умови (аномальна спека та злива) Біосферний заповідник відвідало 97538 екскурсантів, що майже на 10% більше ніж торік (за 2019 рік – 88728 людей). Це найбільше число відвідувачів щонайменше за останні 5 років!
Задля покращення якості надання послуг управлінням туризму та курортів разом з Асканійською ОТГ подано проєкт до ДФРР під назвою «Створення туристичних сервісних зон із впровадженням «зеленого» транспорту та сучасних IT технологій у громадах Херсонщини». Цей проєкт передбачає розвиток інфраструктури та закупівлю спеціального туристичного транспорту.
Національний природний парк «Олешківські Піски» на сьогодні також одна із найпопулярніших локацій для відвідування на Херсонщині. Величезна кількість людей прагне побачити найбільшу у Європі пустелю. І це бажання підтверджується кількістю екскурсантів.
Так, у 2020 році Нацпарк відвідали 11630 людей, що на 135% більше ніж торік (2019 рік – 4932 людини). Таке збільшення також пов’язане з активною промоцією Парку. Майже кожен представник туристичного бізнесу нашої області проводить організовані тури до «пустелі» та активно займається їх продажами. Окрім цього, після відновлення авіасполучення Київ-Херсон-Київ проводилась потужна промоційна кампанія. Журналісти рейтингових українських телеканалів відвідали Олешківські піски, а сюжети довгий час транслювалися в ефірах.
Ще однією відомою локацією є Національний природний парк «Джарилгацький». Гості, що їхали до моря, обов’язково хотіли потрапити на найбільший безлюдний острів у Європі. Гостей області вабить чистий піщаний пляж та старовинний маяк, оповитий легендами.
Так, у 2020 році НПП «Джарилгацький» відвідало 57309 відвідувачів, що на 30% більше ніж у торік (2019 – 44084 людини). Це найбільша кількість відвідувачів за всю історію існування Нацпарку.
Одночасно, відвідувачі зіткнулися з проблемою якості надання послуг на острові та незадовільним станом Джарилгацького маяка. Для розв’язання цих нагальних питань проведена наступна робота. Херсонська обласна державна адміністрація розпочала розробку концепції розвитку НПП «Джарилгацький». Управлінням туризму та курортів були надані конкретні пропозиції щодо урегулювання туристичних потоків на острові та розвитку туристичної інфраструктури, згідно з Міжнародним стандартом ISO 18065:2015 «Туризм та пов’язані з ним послуги – Туристичні послуги, що надаються на природоохоронних територіях – Вимоги». Також, разом із Державною установою «Держгідрографія» проводиться робота щодо реконструкції старої вежі Джарилгацького маяка №1.
Національний природний парк «Азово-Сиваський», на жаль, демонструє негативну динаміку відвідування. Основним об’єктом відвідування цього Нацпарку є відомий своєю унікальною природою острів Бирючий. У цьому році його відвідали 570 екскурсантів, що на 92% менше ніж у минулому (2019 рік – 7799 людей).
Ситуація потребує значної уваги. Тому, 3 грудня 2020 року було поведено робочу нараду з питань обговорення можливостей відвідування туристами острову Бирючий. У зустрічі нараді взяли участь представники туристичного бізнесу нашої області, керівництво Нацпарку та представники облдержадміністрації. З урахуванням пропозицій представників туристичних агенцій управління туризму та курортів звертається до Національного природного парку з проханням розробити план заходів з налагодження відвідування відпочиваючими острова Бирючий з дотриманням режиму охорони природних об’єктів із визначенням чіткої та зрозумілої процедури.
Чорноморський біосферний заповідник, на жаль, також демонструє негативну тенденцію. Так, у 2020 році його відвідали близько 400 осіб, що майже на 82% менше за торішні показники (2019 рік – 2218 людей). Заповідник не пропонує нових пропозицій, які могли б зацікавити гостей області. Тому у період пандемії та карантинних обмежень кількість екскурсантів значно зменшилася.
Національний природний парк «Нижньодніпровський» — мабуть, найбільш прогресивний національний парк Херсонщини. Так, у 2020 році екскурсійними послугами Парку скористувалися 7521 відвідувач, що на 79% більше ніж торік (2019 рік – 4200 людей). Хоча, потенційно парк відвідали значно більше людей, адже він розташований на території Дельти Дніпра. Відповідно, навіть ті гості, які каталися на байдарках у Херсоні, Новій Каховці замовляючи їх у місцевих туристичних фірмах, автоматично ставали його відвідувачами.
Завдяки активній роботі працівників Нацпарку його популярність щороку збільшується. Розробляються нові маршрути, проводяться різноманітні заходи щодо екологічної пропаганди. Також місцевий туристичний бізнес проводить потужну промоцію та активні продажі прогулянок на байдарках, що стали однією з «фішок» нашої області. 12 підприємств пропонують подібні послуги. Цього року, після пом’якшення карантинних обмежень, управління туризму та курортів був організований прес-тур «Екооздоровлення на Херсонщині» для провідних національних та регіональних ЗМІ, у рамках якого відбулася презентація оздоровчо-пізнавального туру «Таврійське екооздоровлення». І знову ж таки, на всіх телеканалах країни глядачі могли спостерігати неймовірну красу Дніпровських плавнів та навколишніх територій!
Резюмуючи, можна твердо сказати, що незважаючи на карантинні обмеження, запроваджені через загрозу поширення коронавірусної інфекції COVID-19, 2020 Херсонщина стала однією з найпривабливіших та найвідвідуваніших областей України!. Ми бачимо, що кількість людей, яких ми впевнено можемо назвати туристами, зростає. Наші гості прагнуть пізнавати нове та отримувати якісні послуги. Основне завдання, яке стоїть перед нами – це задоволення потреб туристів, забезпечення відповідності між очікуваннями та реальністю.
Туристичний сезон-2020 продемонстрував, що є над чим працювати! Розвиваймо туризм на Херсонщині разом!