На засіданні круглого столу шукали рішення нагальних проблем у фармацевтичній сфері

29.01.2020 09:47:21
На засіданні круглого столу шукали рішення нагальних проблем у фармацевтичній сфері

На виконання рішення робочої зустрічі № 4 від 6 грудня 2019 року Міністра охорони здоров’я України з керівниками структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних державних адміністрацій 28 січня Департамент охорони здоров’я провів круглий стіл «Урядова програма «Доступні ліки», якість лікарських засобів: нагальні проблеми у фармацевтичній галузі».

Під головуванням заступниці голови облдержадміністрації Світлани Чепіги та директора Департаменту Віктора Короленка керівники найбільших суб’єктів господарювання фармацевтичної галузі області обговорювали причини зниження кількості закладів, що працюють з урядовою програмою «Доступні ліки», кадрове забезпечення, проблеми з відпуском наркотичних препаратів тощо.

«Розширення мережі по програмі «Доступні ліки» є дуже важливим питанням. Ми їздимо по районах, часто буваємо у лікарнях. Не всі аптеки, які там знаходяться, беруть участі в програмі «Доступні ліки». Хотілося б на це звернути особливу увагу і визначити, які нагальні проблеми там є», - зазначила Світлана Чепіга.

Вимога щодо участі в соціальних програмах, в тому числі й в «Доступні ліки», має бути прописана в ліцензійних вимогах до суб’єктів господарювання - впевнений Віктор Короленко: «Інструменту змусити працювати в урядовій програмі немає. В той же час виконання програми «Доступні ліки» - це індикатор якості роботи голови обласної державної адміністрації. За час співпраці з Департаментом працювали в програмі 200 закладів із 400. А зараз - всього 76 закладів».

За словами начальника Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками Владислава Данька, в розрізі районів найкраще спрацювали Каланчацький і Нижньосірогозький район – залучено до урядової програми «Доступні ліки» 91% і понад 50% закладів відповідно, посередньо - м. Херсон, Великолепетиський, Великоолександрівський, Каховський райони. Найменше закладів залучено в Нововоронцовському ( 5,6%), Високопільському (10%), Верхньорогачицькому (16,7%) районах.

Небажання працювати в програмі фармацевтичні працівники пояснили підвищенням вимог до роботи, адже якісний, швидкісний інтернет та відповідне комп’ютерне обладнання є далеко не в кожного аптечного пункту. На обслуговування людини з електронним рецептом потрібно багато часу – близько 15 хвилин, бо код рецепту містить латинські літери та цифри і часто погано працює програма. Через це в аптеках збираються черги, а керівникам доводиться брати на роботу ще одного працівника. Також у старшого покоління є складнощі з читанням електронного рецепту через застарілі мобільні пристрої і невміння ними користуватися.

Обговорювались і кадрові проблеми, а саме нестача фармацевтів-бакалаврів, відсутність ліцензій на продаж наркотичних засобів у Білозерському, Каланчацькому і Горностаївському районах. Допомогти вирішити ці проблеми може місцева влада, знайшовши способи мотивації суб’єктів господарювання.

За результатами роботи круглого столу сформовано пропозиції щодо покращення роботи в урядовій програмі «Доступні ліки», які будуть представлені міністру охорони здоров’я.

Корисні посилання