На засіданні робочої групи проаналізована готовність пацієнтів з опіоїдною залежністю фінансувати послуги ЗПТ

30.09.2016 08:33:04
На засіданні робочої групи проаналізована готовність пацієнтів з опіоїдною залежністю фінансувати послуги ЗПТ

29 вересня в Департаменті охорони здоров`я обласної державної адміністрації зібрались на засідання учасники робочої групи з координації пілотування сталої моделі надання ВІЛ послуг. Головні лікарі міських та обласних медичних закладів під керівництвом заступника директора Департаменту охорони здоров`я Ліни Бондаревої обговорювали важливі питання щодо продовження впровадження замісної підтримуючої терапії (далі – ЗПТ) в області в умовах припинення фінансування Глобальним фондом.

«Сьогодні постає питання, яким чином передбачати кошти для замісної підтримуючої терапії, який механізм запезпечення пацієнтів цим видом послуг обрати, адже вже в середині 2017 року підтримки з Глобального фонду не буде», – зазначила керівник робочої групи.

Замісна підтримуюча терапія як спосіб соціалізації споживачів ін`єкційних наркотиків стартувала в області в 2004 році на базі обласного наркологічного диспансеру. Наразі в області функціонує 6 сайтів ЗПТ, лікування отримує 250 осіб, 95 з яких ВІЛ-інфіковані.

Замісна підтримуюча терапія повертає пацієнтів з опіоїдною залежністю до суспільства, відновлює сім`ї. За час впровадження терапії вже з`явилось на світ 14 здорових дітей у батьків, яких врятувала ЗПТ.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAПрепарати «метадон» та «бупренорфін» досі були безкоштовні для пацієнтів, але зараз потрібно шукати джерела фінансування їх в майбутньому. Одним із таких джерел можуть бути самі пацієнти.

До уваги учасників робочої групи був представлений аналіз готовності і спроможності учасників програми ЗПТ та потенційних клієнтів програми оплачувати деякі складові ЗПТ. В рамках проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг в дії» ХМГО «Асоціація 21 століття» провела дослідження, в ході якого було опитано 98 потенційних клієнтів ЗПТ та 100 пацієнтів сайтів обласних наркологічного та протитуберкульозного диспансерів.

Дослідження показало, що близько половини опитаних не мають можливості співфінансувати послуги ЗПТ через низькі доходи. Лише 20% готові оплачувати терапію, переважна кількість в змозі сплачувати до 200 грн в місяць. Рішення інших залежатиме від вартості лікування.

Тому члени робочої групи вирішили нових пацієнтів перший час залишати на безкоштовному лікуванні, а пізніше переводити на більш зручну рецептурну форму видачі препаратів, яка передбачає співфінансування. Планується також залучати до фінансування кошти територіальних громад, що створені, або будуть створені в процесі децентралізації.

 

Корисні посилання