Охорона культурної спадщини

21.01.2022 10:01:12

Розпорядження голови обласної державної адміністрації від 05 листопада 2021 року № 840 «Про взяття на облік пам’яток археології, історії та монументального мистецтва місцевого значення Херсонської області»: https://drive.google.com/file/d/1EwRVrL684Juv6PY3Xm84b7Nur8pXOHMz/view

Електронний реєстр нерухомих об’єктив культурної спадщини: https://heritagestatus.mkip.gov.ua/contents/maps/themMap/index.html

Обласна інспекція по охороні пам’яток історії та культури здійснює заходи щодо охорони, обліку, використання дослідження та популяризації пам’яток археології, історії та монументального мистецтва, відродження історичної спадщини, узагальнює всі відомості щодо охорони та використання пам’яток у межах області, а також переміщення культурних цінностей через державний кордон України.

В області на обліку і під охороною держави перебуває близько 10 тисяч нерухомих пам’яток культурної спадщини. Щороку під контролем обласної інспекції працює від 4 до 10 археологічних експедицій, що є найвищим показником в Україні. Пам’ятки археології сьогодні стали базою практики студентів ХДУ, університетів Миколаєва, Кропивницького, Одеси та Харкова. Червономаяцький пізньоскіфський могильник є науково-практичною базою для аспірантів-антропологів Інституту археології НАН України.

Заклад надає методичну допомогу пошуковим загонам ГО «Каховка», «Пам'ять і слава», що здійснюють пошук та перепоховання антропологічних решток учасників Світових воєн. Ведеться боротьба з «чорними археологами», разом з правоохоронними органами та Державним земельним кадастром України здійснюються постійні перевірки стану пам’яток археології на території області, уточнюються межі та охоронні зони пам’яток, діє філія національного заповідника «Хортиця», ведеться робота по утворенню першого в області історико-культурного заповідника «АМАДОКА».

За роки діяльності в області вимежувано із землекористування понад 1500 пам’яток археології. Всі земляні роботи великих будівельних та інженерних проектів проходять аналіз на наявність пам’яток культурної спадщини. Це вітрові електростанції, сонячні електростанції, електромережі, системи зрошення тощо. Все це перебуває у віданні обласної інспекції по охороні пам’яток історії та культури. Пам’ятки потребують обліку, вивчення, дослідження і відкриття нових. Ми оперуємо великими масивами даних – інвентаризуємо, паспортизуємо досліджуємо, відкриваємо і становимо на державний облік нові пам’ятки культурної спадщини. Вперше в історії нами винесено на широке обговорення на рівні Міністерства культури України та Міністерства оборони України питання збереження культурної спадщини під час військових навчань. Обласна інспекція бере участь у державних та міжнародних програмах по збереженню, вивченню та ревіталізації пам’яток на території області, проекті «Борисфен» НЗ «Хортиця» щодо пошуку та вивчення підводної археологічної спадщини, проекті «Україна-Литва» по вивченню і збереженню пам’яток історії та археології часів Галицько-Литовської доби на території Херсонщини. Співробітники інспекції є постійними учасниками міжнародних та національних науково-практичних конференцій з вивчення та збереження культурної спадщини. Надбанням нашого закладу є унікальний архів наукової інформації про пам’ятки культурної спадщини Херсонщини, який дозволяє отримати наукову довідку щодо кожного об’єкта культурної спадщини в області.

Крім зазначеного відділ контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України здійснює експертизу культурних цінностей (в тому числі смичкових музичних інструментів) які заявлені до вивезення та міжнародного поштового відправлення з території України. Що має велике значення в умовах регіону, що межує з окупованими територіями.

Корисні посилання