Об’єднаній громаді – бути

16.09.2019 05:59:21
Об’єднаній громаді – бути

В області здійснюється підготовка нової редакції проекту перспективного плану формування територій громад Херсонської області. Як зазначає очільник Херсонської ОДА Юрій Гусєв, він мав зустріч з керівництвом Офісу Президента з приводу реформи децентралізації та добровільного об’єднання територіальних громад області. «Ми маємо прискорити і всіляко підтримувати добровільне об’єднання громад» - наголосив голова ОДА.

Очільник області разом з першим заступником голови облдержадміністрації та експертами з децентралізації напрацювали нову редакцію перспективного плану створення об’єднаних територіальних громад і направили в райони для обговорення та представлення своїх конструктивних пропозицій для розгляду.

Слід зазначити, що концепція реформування місцевого самоврядування була затверджена Кабінетом Міністрів ще у квітні 2014 року. Складається вона з трьох напрямків. Перший – базовий: формування об’єднаних громад базового рівня адміністративно-територіального устрою України. Другий – створення нових районів, які вирішуватимуть лише те, що відноситься до компетенції району: комунальна власність, вторинна медицина, школи-інтернати і т.д. Решта повноважень районів перейде до компетенції об’єднаних громад. Третій напрямок – заключний, це області. По суті межі областей мінятися не будуть. Області перейменують в регіони. Тобто кількість обласних центрів така ж і залишиться. Змін зазнає лише форма управління. Основною територіальною одиницею стає громада.

Оскільки наш район – один з семи у Херсонській області, де не створено жодної територіальної громади, працювати є над чим. Тож районна державна адміністрація розпочала обговорення нової редакції проекту перспективного плану формування територіальних громад. 10 вересня перший заступник голови райдержадміністрації В.С. Биков та начальник відділу економічного розвитку, інфраструктури і торгівлі райдержадміністрації Н.В. Логвінова провели зустрічі з керівниками, депутатами та представниками громадськості Зеленівської, Самійлівської сільських рад та Верхньорогачицької селищної ради.

Лейтмотивом зустрічей було обговорення перспектив об’єднання Верхньорогачицького району в одну територіальну громаду.

«Нині на території області вже утворено більше 30 об’єднаних територіальних громад, до складу яких увійшло 103 сільські, селищні та міські територіальні громади, у тому числі місто обласного значення Нова Каховка. На сьогодні процесом децентралізації охоплено майже 25% населення області, плюс 38% міст обласного значення, які прирівняні до ОТГ. Таким чином, на сьогодні 63% населення області - це мешканці спроможних громад. А в 7 районах, серед яких і наш, не створено жодної ОТГ» - зазначав у своєму виступі В.С. Биков.

Як з’ясувалося, мешканці Зеленівської та Самійлівської сільських рад не заперечують проти створення об’єднаної територіальної громади, але при цьому хотіли б дізнатися, що їм дасть таке об’єднання.

У Верхньорогачицькій селищній раді теж не проти об’єднання в одну громаду. Як нагадала у своєму виступі селищний голова С.І. Коротун, ще на початку цього процесу селищна рада звернулася до сільських рад району з пропозицією щодо об’єднання в одну територіальну громаду. Тоді отримали відмову. Тепер же, коли стало зрозуміло, що об’єднання не уникнути, селищна рада знову готова повторити свою пропозицію.

Процес обговорення добровільного об’єднання громад в районі триває. 2019 рік – останній рік добровільного об’єднання. Для громад, які залишились необ’єднаними, - це шанс «заскочити в останній вагон». Адже вони і так вже втратили чималі кошти, які можна було вкласти у свій розвиток.

Корисні посилання