Обласна нарада щодо впровадження проєкту «Діємо для здоров’я»

22.09.2021 19:51:05
Обласна нарада щодо впровадження проєкту «Діємо для здоров’я»

22 вересня в обласній державній адміністрації пройшла обласна нарада ключових партнерів україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я». Керівник проєкту Джума Худоназаров та координатори Марина Брага, Ірина Скорбун, Катерина Римаренко представили фахівцям різних галузей області напрацювання проєкту протягом першого року його реалізації, плани на наступні роки впровадження та обговорили шляхи підвищення ефективності і дієвості його реалізації.

«Зменшити тягар неінфекційних захворювань, смертності та інвалідності, спричинених НІЗ, можна лише шляхом міжсекторальної співпраці на національному, регіональному та глобальному рівні. Це сприятиме досягненню найвищих можливих стандартів здоров’я, якості життя та продуктивності у кожному віці», — зазначив Джума Худоназаров.

Наразі смертність від НІЗ в Україні значно вища за цей показник у Європі, адже люди пенсійного віку, які найчастіше хворіють на НІЗ, мають значно менші доходи і 65% своєї пенсії витрачають на ліки.

 «В Конституції України прописано, що саме життя і здоров’я людини є найбільшою цінністю. Важливо розуміти, що життя має бути повноцінним, без хвороб, які погіршують як самопочуття людини, так і її продуктивність як громадянина, що будує державу для своїх нащадків. Для подолання тягаря неінфекційних хвороб в Україні в 2018 році ухвалено національний план дій щодо НІЗ», — розповів заступник генерального директора ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» Владислав Збанацький.

Впровадження національного плану дій щодо НІЗ в Україні має на меті до 2030 року зменшити на 1/3 ризик передчасної смертності від НІЗ, на 10% поширеність вживання алкоголю і браку фізичної активності, на 30% середній рівень споживання солі, на 18,5% вживання тютюну серед осіб віком 15+, на 25% — смертність від ДТП, а також припинити зростання діабету та ожиріння.

Проєкт «Діємо для здоров’я» впроваджується на 3 рівнях: національному, регіональному та рівні територіальних громад. Він передбачає проведення комплексної оцінки ситуації щодо профілактики та контролю НІЗ на національному та регіональному рівні, оцінку національного плану дій щодо НІЗ, його оновлення, навчання фахівців, створення «центрів знань», а також посилення нормативно-правового середовища у сфері НІЗ та проведення належної комунікації.

«Основна проблема — це проблема комунікації між медичною спільнотою та населенням. Чому? Ми завжди розмовляємо з людьми тією мовою, яку розуміємо самі, але не розмовляємо з людьми тією мовою, яку розуміють вони. Комунікувати з населенням потрібно відповідно до його віку, статі, соціального положення», - підкреслив важливість комунікації головний державний санітарний лікар Херсонщини Юрій Ромаскевич.

Про проблеми з НІЗ у Херсонській області доповідала регіональний координатор проєкту в Херсонській області Дар’я Сєдлєр. За її словами, ситуація в області не відрізняється від показників по Україні, але характеризується високою смертністю чоловіків у віковій групі 40-59 років і тенденцією до зниження середнього віку, в якому виникають основні класи неінфекційних захворювань.

До роботи в проєкті буде залучено 2500 медичних фахівців, 500 медичних працівників закладів освіти, 20 закладів ПМСД, 100 пілотних шкіл по всій Україні.

У Херсонській області шляхом конкурсного відбору для участі у проєкті були відібрані 4 громади: Чорнобаївська ОТГ, Милівська ОТГ, Великокопанівська ОТГ, Чаплинська ОТГ. Пілотні партнерські громади-переможці проєкту отримають фінансування для впровадження проєктів у сфері громадського здоров’я (обсягом до 15 тис. швейцарських франків). 

Корисні посилання