- Головна
- ОДА інформує
- Департамент здоров’я
- Обласна рада з координації дій у відповідь на поширення туберкульозу та ВІЛ провела перше засідання
Обласна рада з координації дій у відповідь на поширення туберкульозу та ВІЛ провела перше засідання
29.04.2021 15:03:19
28 квітня в Департаменті здоров’я Херсонської обласної державної адміністрації у форматі онлайн відбулося планове засідання обласної ради з координації дій у відповідь на поширення туберкульозу та ВІЛ. Члени ради під головуванням заступниці директора Департаменту здоров’я Ліни Бондаревої розглянули 7 питань.
Про діяльність обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді звітував заступник директора закладу Богдан Руденко. За його словами, у соціальній сфері бракує фінансування на проведення профілактичних заходів і фахівців: станом на 31.12.2020 року фактично працює 77 соціальних працівників, укомплектованість складає 18%.
Через кадрове питання та карантинні обмеження у 2020 році кількість проведених профілактичних інформаційно-просвітницьких заходів зменшилась на 45% у порівнянні з 2019. Через процес децентралізації багато закладів, що надають соціальні послуги і проводять профілактичну роботу, закрилися, а в територіальних громадах з’явилися нові фахівці з цього напрямку, які потребують навчання і відповідної підготовки. Надати методичну допомогу щодо організації онлайн-навчання для нових фахівців ОТГ запропонував Юрій Ромаскевич, головний державний санітарний лікар Херсонщини, в. о. генерального директора ДУ «Херсонський обласний лабораторний центр МОЗ України».
Незважаючи на карантинні обмеження, заходи протидії захворюванню на туберкульоз та ВІЛ-інфекції/СНІДу продовжують впроваджуватися в закладах освіти. Як повідомила представниця управління освіти і науки обласної державної адміністрації Ольга Бочевська, у 8 закладах загальної середньої освіти реалізується програма «Школа проти СНІДу», більше 33% дітей шкільного віку відвідують гуртки, творчі об’єднання та секції. Протягом 2020 року понад 300 педагогічних працівників пройшли курси підвищення рівня кваліфікації з питань здорового способу життя, попередження розвитку шкідливих звичок в учнівському колективі.
Аналіз виконання регіональної стратегії забезпечення сталої відповіді на епідемії туберкульозу, у тому числі хіміорезистентного, та ВІЛ-інфекції/СНІДу за 2020 рік представила Галина Коваль, головний експерт за напрямком «Фтизіатрія» Департаменту здоров’я. У рамках реорганізації протитуберкульозної служби в області скорочено 250 туберкульозних ліжок, успішно впроваджується амбулаторне та дистанційне лікування. Для раннього виявлення туберкульозу в області була організована щоденна доставка мокротиння на обстеження молекулярно-генетичним методом до м. Херсону та м. Нова Каховка, але 7 районів досі не впровадили таке транспортування.
Через недостатнє фінансування з місцевих бюджетів на закупівлю туберкуліну не вдалося виконати план туберкулінодіагностики на 2020 рік: серед дітей 4-14 років план виконаний на 53,2%, серед дітей 0-3 роки — 37,9%. Найгірші показники туберкулінодіагностики у Каховському, Олешківському, Іванівському, Нововоронцовському районах.
Усі хворі на туберкульоз в області пройшли тестування на ВІЛ, усі діти, народжені ВІЛ-інфікованими матерями, отримують АРТ-терапію. Серед хворих на ко-інфекцію туберкульоз/ВІЛ АРТ-терапію отримують 92,3%. Гірша ситуація з лікуванням алко і наркозалежних: охоплено 35,7% хворих, залежних від вживання алкоголю, та 36,2% хворих, залежних від наркотичних та токсичних речовин, замісну підтримуючу терапію отримують 541 особа. В області діє 8 сайтів ЗПТ, не відкрито сайти у Білозерському та Бериславському районах, а в Бериславі функціонує пункт обміну шприцами.
Серед проблем була озвучена неможливість взяти на наркотичний облік і застосовувати профілактичні заходи щодо дітей та підлітків за відсутності письмової згоди батьків, що передбачено законодавством. Зазвичай батьки згоди не надають, тому на обліку дітей немає. У віддалених районах області через відсутність лікарів-наркологів працюють психіатри.
Були заслухані представники Великоолександрівського та Нижньосірогозького районів. В цих районах зросли показники захворюваності на туберкульоз, а кількість обстежень на ВІЛ та призначення АРТ-терапії нижчі за обласні показники. Рада рекомендувала посилити проведення профілактичних заходів з протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції серед найбільш уразливих груп населення у цих районах.
Під кінець засідання рада протокольно ухвалила план роботи на 2021 рік і сформувала рекомендації щодо вирішення проблемних питань.
Корисні посилання

























