Природно-заповідний фонд

БІОСФЕРНІ ЗАПОВІДНИКИ

Біосферний заповідник «Асканія-Нова» – одне із 7 чудес України. Найстаріший заповідник країни, заснований у 1874 році бароном Фрідріхом Фальц-Фейном, є найбільшою степовою заповідною зоною Європи. У 1984 році ЮНЕСКО внесла його до списку еталонних територій планети.

Площа «Асканії-Нова» становить трохи більше 33 тис. га, третина з них - «абсолютно заповідна» степова зона. До складу заповідника входить дендрологічний парк загальнодержавного значення та акліматизаційний зоологічний парк, колекція тварин якого є національним надбанням України. В «Асканії-Нова» живуть не менше 1155 видів членистоногих, 7 видів земноводних і плазунів, 18 видів ссавців, у різні пори року пролітає понад 270 видів птахів, з яких 107 видів залишаються на гніздування. Крім того, тут зростає 478 видів вищих рослин. Деякі види рослин та тварин занесені в Червону книгу України.

Екскурсійний сезон у заповіднику починається у квітні та закінчується у листопаді, він працює без вихідних.

Контактна інформація:
Адреса: 75230, Україна, Херсонська область, смт. Асканія-Нова, вул. Паркова, 15
Телефон: +38 (05538) 6-12-86, +38 (099) 656-23-44
E-mail: [email protected]
Сайт: http://askania-nova-zapovidnik.gov.ua/

 

Чорноморський біосферний заповідник – один із найбільших в Україні. Його площа становить 109 тисяч гектарів. Заповідник, заснований у 1927 році, внесений до міжнародної мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО.

Територія Чорноморського біосферного заповідника поділена на три частини: лісостепову, приморську та острівну. До його складу входять три національні парки: «Білобережжя Святослава», «Олешківські піски», «Джарилгацький» та один регіональний ландшафтний парк «Кінбурнська Коса». Саме вони відкриті для відвідувачів, інша територія - лише для дослідників та науковців. Важливою є роль заповідника в питанні збереження рідкісних видів птахів. Тут їх живе понад 110 видів, видовище, коли зграї здіймаються в небо, просто заворожує.

Легендарною є Тендрівська коса, відома як Ахіллів біг. Вона також входить до складу заповідника. За давніми оповідками, на цій землі народився античний герой Ахілл й саме тут на його честь проходили спортивні змагання Ахіллеї.

Музей Чорноморського біосферного заповідника розташований у м. Гола Пристань.

Контактна інформація:
Адреса офісу: 75600, Херсонська область, Голопристанський район, м. Гола Пристань, вул. Лермонтова, 1
Телефон: +38 (05539) 2-64-71, +38 (05539) 2-10-04
E-mail: [email protected]
Сайт: http://bsbr.org.ua/

НАЦІОНАЛЬНІ ПРИРОДНІ ПАРКИ

Національний природний парк «Олешківські піски» був створений у 2010 році. Назва НПП є ідентичною назві всього піщаного масиву – Олешківські піски. Створення парку було великою перемогою екологів та науковців, це неоціненний внесок у справу охорони природи.

Олешківські піски – один із найдивовижніших ландшафтів України. Це єдина в Європі природна пустеля, що межує з найбільшими у світі штучними лісами. Загальна площа пісків складає 2100 кв. км, з них 1000 кв. км покриті лісами. Олешківські піски являють собою безкрайні бархани, які формуються під поривами вітрів. Деякі з них досягають величезних розмірів – понад 20 метрів заввишки й більше 40 – у діаметрі. НПП складається із двох природоохоронних науково-дослідних відділень – «Раденське» та «Буркути», які характерно відрізняються між собою як ландшафтами, так і флорою та фауною.

Флора і фауна НПП «Олешківські піски» мають особливу біологічну й природоохоронну цінність. На території Парку зустрічається більше сотні рідкісних та зникаючих видів рослин, грибів, лишайників і тварин, включених до Червоної книги України, Європейського Червоного списку, Світової Червоної книги МСОП та Червоного списку Херсонської області.

Туристам, які вирішили пройти екологічними стежками парку «Олешківською пустелею» та «Дивосвіт Олешківських пісків», відкриваються незрівнянні краєвиди, від яких захоплює подих.

Контактна інформація:
Адреса головного офісу НПП: 75100, Україна, Херсонська область, Олешківський район, м. Олешки, пров. Ракитний, буд. 16
Адреса ПНДВ «Раденське»: 75113, Україна, Херсонська область, Олешківський район, с. Раденсье, вул. Заводська, 1Б
Телефон: +38 (05542) 4-57-22, +38 (098) 218-91-86

E-mail: [email protected]
Сайт: http://nppop.gov.ua
 

Національний природний парк «Джарилгацький» – природоохоронна територія, що знаходиться у Скадовському районі. До складу заповідника входить сам острів Джарилгач, акваторія Джарилгацької затоки, а також берегова смуга між м. Скадовськом та с. Лазурним. Загальна площа природоохоронної зони складає 10 тис. гектарів. Це територія, яка має велике значення для збереження біологічного різноманіття акваторії Чорного моря та птахів.
Джарилгач – найбільший острів в Україні, який приваблює відпочиваючих та туристів широким піщаним берегом, цілющою водою з високим вмістом йоду, брому, лікувальними грязями, незайманою природою та чудовим кліматом.
Острів знаходиться на відстані 8 км від міста Скадовська, його площа – 5605 га, довжина – 42 км, найбільша ширина – 4 км. Зі східного боку острову височіє Джарилгацький маяк, який було споруджено у 1900 році. За різними версіями автором проекту вважають відомого Олександра Гюстава Ейфеля або одного з його учнів. Загальна висота маяка – 24,4 м. На території острова знаходяться чисельні сольові озера, зберіглася унікальна флора і фауна, більшість видів рослин і тварин занесені до Червоної книги.

Контактна інформація:
Адреса офісу: 75700, Україна, Херсонська область, Скадовський район, м. Скадовськ. вул. Олександрівська, 3
Телефон: +38 (05537) 5-25-80, +38 (05537) 5-37-34
E-mail: [email protected][email protected]
Сайт: http://nppd.com.ua/

 

Азово-Сиваський національний природний парк був створений у 1993 році, його площа складає понад 52 тис. га, з них 8 469 га суходолу й 43 685 га акваторії Азовського моря, Сивашу та Утлюцького лиману. Закріплені за парком ділянки суходолу розташовані в Генічеському районі — 7 528 га (о.Бирючий та частина о. Куюк-Тук) і Новотроїцькому районі — 941 га (частина о. Чурюк із прилеглими невеликими островами).

Саме в цих місцях кожен зможе відчути себе справжнім відлюдником, адже навколо - тільки незаймана природа. Острів Бирючий відомий ще з часів, коли його населяли племена скіфів. Про це нагадують кілька курганів і кам'яних статуй. Варто зазначити, що подібний острів зображений на старовинних скіфських монетах. На початку 19 столітті його намагалися заселити, однак, втрутилася природа - рибальські поселення затопило море. На глибині близько 100 метрів під землею є прісне озеро, із надр б'ють кілька джерел мінеральної води.

На території Азово-Сиваського НПП переважають степові види рослин, серед яких зустрічаються занесені до Червоної книги: шавлія, чебрець, деревій. Живуть тут також великі птахи: беркут, сокіл, боривітер. А от острів Бирючий називають «ноєвим ковчегом», тому що його заселяють рідкісні види птахів і тварин, котрих на материковій частині не зустрінеш. Окрім того, на острові живе велика кількість копитних.

Контактна інформація:
Адреса офісу: 75500, Україна, Генічеський район, м. Генічеськ, вул. Відродження, 54
Телефон: +38 (05534) 3-65-90
E-mail: [email protected]
 

Національний природний парк «Нижньодніпровський»  був створений у 2015 році. Загальна площа парку становить понад 80 тис. га.

Територія НПП «Нижньодніпровський» – одна з найцінніших природних заплавно-літоральних комплексів в Європі. У дельті Дніпра й на прилеглих територіях збереглися типові та рідкісні угруповання заплавних лісів, боліт, лук, піщаних степів, степових схилів Дніпра, балок, відшарувань гірських порід. Тут проживають 71 видів тварин, 32 види рослин, що включені до Світового Червоного списку МСОП, Європейського Червоного списку, Червоної книги України та Червоного списку Херсонської області. На території парку розташовані вже існуючі об’єкти природно-заповідного фонду України та водно-болотне угіддя міжнародного значення «Дельта р. Дніпро».

Дельта річки Дніпро розташована в її пониззі, де впадає в Чорне море. Вона складається з безлічі островів, озер, заплав та боліт, утворених розгалуженою системою річкових рукавів. Водна прогулянка Дніпровськими плавнями стане незабутньою сторінкою вашого життя. Навколишня природа не залишить байдужим жодного відпочивальників.

Контактна інформація:
Адреса офісу: 73000, Україна, Херсонська область, м. Херсон, вул. Університетська, 136-а
Телефон: +38 (0552) 44-31-30, +38 (099) 071-17-73
E-mail: [email protected]
Сайт: http://nppn.org.ua/
Фейсбук: https://www.facebook.com/nppn.org.ua/
 

Національний природний парк «Кам’янська Січ» – велика природоохоронна територія, на якій розташовується пам’ятка історії та археології. Створення парку має важливе не лише природоохоронне, а й історичне значення. Саме тут свого часу розташовувалась одна з головних святинь українського козацтва – Кам’янська Січ. Крім того, це унікальний для Правобережжя масив цілинних понтичних типчаково-ковилових степів з різноманіттям рослин і тварин, занесених до Червоної книги України, який визнаний об’єктом Смарагдової мережі.

На території національного парку знаходиться історична пам’ятка – Кам’янська Січ. Січ була заснована козаками легендарного отамана Костя Гордієнка – соратника гетьмана Івана Мазепи – на березі Дніпра в 1709 році після зруйнування царськими військами Петра І Чортомлицької Січі. Сьогодні Кам’янська Січ є унікальною історико-археологічною пам’яткою, оскільки до початку XXI століття вона залишилася чи не єдиною із січей Війська Запорозького, територія якої не була затоплена або забудована. Скелясті береги балки Кам’янка пам’ятають, як народжувалася одна з перших в Європі демократичних конституцій Пилипа Орлика. На Січі знаходяться козацькі поховання та могила Костя Гордієнка.

Контактна інформація:
Адреса офісу: 73000, Україна, Херсонська область, Бериславський район, 
с. Милове, вул, Бериславська 33, корпус А
Телефон: +38 (066) 699-17-77
E-mail: [email protected]
Сайт: https://www.npp-sich.org.ua/
Фейсбук: https://www.facebook.com/NPPKamyanskaSich/

Корисні посилання