ПРОМИСЛОВИЙ ПОТЕНЦІАЛ

30.07.2019 09:10:27
ПРОМИСЛОВИЙ ПОТЕНЦІАЛ

 

Події, що розпочалися в країні у 2014 році негативно вплинули на загальні показники роботи промислового комплексу області.

Головними чинниками, що вплинули на скорочення темпів розвитку промислового комплексу Херсонської області у 2014-2015 роках стали географічна близькість до можливого військового конфлікту, через що іноземні замовники стримувалися від укладання нових контрактів та оплати виконаних робіт по вже діючим договорам; втрата ринків збуту промислової продукції в Російській Федерації і АР Крим та пов’язане з цим різке зменшення обсягу замовлень, особливо на продукцію машинобудування, що займала 65 % в загальній структурі експорту, з яких половина – експорт до РФ.

Як наслідок, індекс промислового виробництва за 2014 рік склав 96,3%, до чого призвело зниження обсягів виробництва у легкій промисловості на 73,0 %, виробництва виробів з деревини, паперу та поліграфічної діяльності на 5,0 %, виробництва гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції на 14,0 %, виробництва продукції машинобудування на 33,9 %, постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря на 8,5 %.

Загальними причинами зменшення обсягів виробництва будівельних матеріалів є значне падіння обсягів будівельних робіт як в регіоні, так і в країні в цілому, а також втрата ринків збуту ТОВ «Аскона Південь», ПАТ «Таврійська будівельна компанія», філією ТОВ «Хенкель Баутехнік» у Автономній Республіці Крим, Донецькій та Луганській областях.

Найбільше на скорочення обсягів виробництва в машинобудуванні вплинула нестабільна робота через втрату традиційних ринків збуту ПрАТ "Завод крупних електричних машин", ТОВ "Новокаховський електромеханічний завод", ПАТ "Бериславський машинобудівний завод", ТДВ "Херсонський електромеханічний завод", ТОВ "Петронік", ПАТ "Херсонський електромашинобудівний завод", ПАТ "Херсонський суднобудівний завод" (ТОВ «СМГ»), ХДЗ «Палада».

У машинобудуванні у 2015 році ще більш погіршилася через банкрутство ПрАТ «Завод крупних електричних машин» та ТОВ «Новокаховський електромеханічний завод», катастрофічного скорочення виробничої програми на ТОВ «Авто-Електромаш», зменшення обсягів виконаних робіт на ПАТ «Каховський завод електрозварювального устаткування», ТОВ «Смарт Меритайм Груп».

Втрата ринків збуту через обмеження торгівельних відносин з Російською Федерацією негативно вплинуло на показники роботи провідних підприємств області. Так, через зазначені обставини ПАТ "Херсонський суднобудівний завод" у 2014 році втратив більше 200 млн грн, ТОВ «Новокаховський електромеханічний завод» та ПрАТ «Завод крупних електричних машин» - по 50 млн грн, ТОВ НВП «Херсонський машинобудівний завод» - 19,3 млн грн, ПАТ «Бериславський машинобудівний завод» - 18 млн грн, ПАТ «Каховський завод електрозварювального устаткування» - 13,6 млн грн, ПрАТ «Каховський експериментальний механічний завод» - 2,0 млн грн. Крім цього ПКО «Концерн «Електромаш» через тимчасову окупацію АР Крим втрачає 350 тис. грн щомісяця, через військові дії в окремих районах Донецької та Луганської областей – по 1,2 млн грн щомісяця, через втрату ринків збуту в Російській Федерації – по 1,0 млн грн щомісяця. Орієнтовний прогноз втрат на зазначеному підприємстві у 2015 році оцінюється на рівні 30 млн грн.

Проте у наступні 3 роки вдалося кардинально змінити ситуацію та досягти певних результатів. Так, дворічний спад обсягів виробництва у 2014 – 2015 роках (-3,6% та -1,9%) був фактично компенсований дворічним їх нарощенням у 2016-2018 роках (+2,0%, +3,2% та +1,1%), що дозволило повернутися на рівень 2013 року.

Індекси промислової продукції за 2014-2018 роки, %

Щорічний обсяг реалізованої промислової продукції з 2014 по 2018 рік зріс у 2,2 рази та вже перевищив 28,5 млрд. грн. Знаковими стали для промисловості Херсонщини 2017 та 2018 роки в частині залучення та освоєння капітальних інвестицій, сума яких становила по 2,2 млрд. грн щорічно, що більше ніж у 3 рази перевищило показник 2014 року.

Обсяг реалізованої промислової продукції за 2014-2018 роки, млн грн

Структура промислового виробництва за останні роки поступово змінюється. Так, частка виробництва гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції з 6,1% до 7,5%, виробництво постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря із 22,4% до 28,7%.

Структура промислового виробництва області за 2018 рік, %

Разом з тим, питома вага виробництва харчових продуктів і напоїв скоротилася з 50,7% до 43,0%, виготовлення виробів з деревини, виробництва паперу і поліграфічної діяльності з 8,2% до 7,8%, машинобудування з 6,2% до 5,4%, металургійного виробництва, виробництва готових металевих виробів, крім машин і устаткування з 4,0% році до 2,9%.

Питома вага міст та районів Херсонської області у загальному обсязі реалізації промислової продукції за 2018 рік

Найбільшими промисловими центрами області, сумарна частка яких становить 81,1% загальних обсягів реалізованої продукції у 2018 році є м. Херсон (46,8%), м. Каховка (26,7%) та м. Нова Каховка (7,6%).

Структура реалізації промислової продукції у розрахунку на одну особу серед районів і міст області засвідчує про значну територіальну диспропорцію у розподілі промислового потенціалу по території області.

Серед районів найбільші обсяги реалізованої промислової продукції у розрахунку на одну особу у 2018 році були забезпечені підприємствами Олешківського (23821,0 грн) та Скадовського (18164,8 грн) районів, а найменші – Каховського (869,0 грн) району. Співвідношення максимального та мінімального значення цього показника серед районів області становить 27,4 раза.

Обсяг реалізованої промислової продукції на одну особу населення по містах та районах області за 2018 рік

 

Серед міст найбільші обсяги реалізованої промислової продукції у розрахунку на одну особу у 2018 році були забезпечені підприємствами м. Каховка (209634 грн), а найменші - м. Нова Каховка (32417 грн). Співвідношення максимального та мінімального значення цього показника серед міст області становило 6,5 рази.

 

Головним індикатором ефективності роботи підприємств промислового комплексу є розмір заробітної плати їх працівників. Так, середньомісячна заробітна одного штатного працівника у 2018 році вже склала майже 7700 грн, що порівняно з початком 2014 року більше у 2,7 раза.

Середньомісячна заробітна плата працівників промислового комплексу області у 2018 році

Цих результатів вдалося досягти завдяки тісній співпраці влади та бізнесу, переорієнтації на ринки Європи, Африки та Азії, кропіткій роботі менеджерів та спеціалістів провідних підприємств області.

Так, ТОВ НВП «Херсонський машинобудівний завод» з 2014 року підприємством спроектовано та впроваджено у виробництво дощувальну машину фронтального переміщення із забором води з відкритої зрошувальної мережі «Таврія», новітнє пристосування для збирання насіння соняшника «Sun Plаnt», зернотукову сівалку «Тавричанка-6», екскаватор на базі трактора МТЗ.

Розроблено та вже реалізовується інвестиційний проект «Створення спільного виробництва зернозбиральних комбайнів типу SKIF 280 Superior».

У грудні 2017 року ТОВ НВП «Херсонський машинобудівний завод» розпочав співробітництво з провідним виробником тракторів Китайської Народної Республіки – фірмою YTO Group.

Херсонським державним заводом «Палада» здійснено будівництво та реалізацію двох композитних залізобетонних доків для компанії «Дормак» (Південно-Африканська Республіка) та компанії «Multimarine Shipyards LTD» (Республіка Кіпр).

ТОВ «Смарт-Мерітайм Груп» виконало контракт на будівництво двох корпусів буксирів проекту Т 2440 для компанії Kirgan Holding S.A. (Панама). Добудова і наповнення корпусів, зібраних на Херсонському суднобудівному заводі, здійснювалися на виробничих потужностях ТОВ «Краншип», розташованого в м. Херсон.

Виконано контракт на будівництво нафтосміттєзбірника на замовлення Южненської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України».

У 2018 році укладено контракт на будівництво двох насичених корпусів танкерів-хімовозів для голландської компанії VEKA Shipbuilding WT B.V.

Спільними зусиллями обласної державної адміністрації та керівництва ТОВ «Швейна фабрика «ВіД» на території області вже створено 5 філій фабрики у містах Генічеськ, Гола Пристань, Олешки, Нова Каховка та смт Брилівка. Створено більше 200 нових робочих місць

У м. Каховка введено в експлуатацію фабрику по виробництву дитячих сумок-кенгуру ТОВ «Скандітекс», на якій створено більше 100 нових робочих місць.

У березні 2016 року створено надсучасне підприємство ТОВ «5 елемент», що спеціалізується на розробці і виробництві екологічно чистих мікродобрив для сільськогосподарських культур, відновлення родючості ґрунтів, підвищення врожаю, поліпшення його якості.

У 2018 році спільно з ТОВ «Терра Тарса» ведеться робота по будівництву заводу, орієнтованого на випуск рідких та кристалічних мінеральних добрив. Виробничі потужності рідких міндобрив складуть 3 млн л на рік, кристалічних – 15 тис. т. Щоденний обсяг випуску рідких добрив становитиме 60 тис. л.

Виробничий комплекс буде розташовано на ділянці площею 6,5 га. Площа складських приміщень становитиме 13 тис. м2, обсяг буферного зберігання рідких добрив становитиме 100 тис. літрів. Перша черга проекту – виробництво рідких добрив – планується до запуску у грудні 2018 року. Добрива вироблятимуть за стандартами концерну SQM – одного зі світових лідерів у галузі спеціалізованих добрив.

За підсумками 2017 року* питома вага промислових підприємств Херсонської області, що займалися інноваціями, становила 15,5 % (19 підприємств). Загальна сума витрат на здійснення інноваційної діяльності за цей період становила 56149,7 тис. грн, з них на дослідження і розробки витрачено 2821,4 тис. грн, на придбання інших зовнішніх знань – 879,1 тис. грн, придбання машин, обладнання та програмного забезпечення – 48093,4 тис. грн, інші витрати – 4355,8 тис. грн.

За 2017 рік впроваджено 24 нових технологічних процеси, у т.ч. 12 маловідходних та ресурсозберігаючих, впроваджено 80 найменувань інноваційних видів продукції, у т.ч. 5 нових видів машин, устаткування, приладів, апаратів. Питома вага реалізованої інноваційної продукції в загальному обсязі реалізованої промислової продукції області склала 5,5 %.

* - інформація за 2018 рік відсутня. Наказом від 13 вересня 2016 року №181 «Про внесення зміни до форми «1-інновація (річна) «Обстеження інноваційної діяльності промислового підприємства» змінено періодичність надання з «річної» на «один раз на два роки».

За підсумками 2018 року провідними підприємствами, що визначають промисловий потенціал області є:

- у галузі виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів найбільшими промисловими підприємствами є Каховська філія ТОВ «АТ Каргілл», ПАТ «Дім марочних коньяків «Таврія», ТОВ «Данон Дніпро», ПрАТ «Чумак», Таврійська філія ПАТ «Миронівський завод по виготовленню круп і комбікормів», ФГ «Інтегровані агросистеми»;

- у легкій промисловості – ПП «Цюрупинська швейна фабрика «Юність» та ТОВ «Швейна фабрика «ВіД» та її філії;

- у виготовленні виробів з деревини, виробництві паперу та поліграфічній діяльності найбільшими виробниками є ТОВ «Фірмово-промисловий комплекс «Корабел», ТОВ «Цюрупинська паперова компанія» та ТОВ «Дунапак Таврія»;

- у виробництві гумових і пластмасових виробів; іншої неметалевої мінеральної продукції – ТОВ ВКФ «Еліт-Пласт», ТОВ «Опентек», ТОВ «Мегатек-Україна», ТОВ «Енерджи Продакт», ТОВ «Аскона-Південь», Філія в м. Олешки «Хенкель Баутехнік», ПАТ «Таврійська будівельна компанія», ТОВ «Планета РС»;

- у металургійному виробництві та виробництві готових металевих виробів лідерами – ТОВ «Механічний завод», ПАТ «Гідросталь», ТОВ «Олеся», ПП «Комплектавтодор».

Найбільшими підприємствами машинобудування є ПрАТ «Завод крупних електричних машин», ТОВ НВП «Новокаховський електромеханічний завод», ПрАТ «Каховський завод електрозварювального устаткування», ПАТ «Акумуляторний завод «САДА», ПАТ «Бериславський машинобудівний завод», ТДВ «Херсонський електромеханічний завод», ТОВ НВП «Херсонський машинобудівний завод», ТОВ «Смарт Меритайм Груп», ХДЗ «Палада».

Постачання електроенергії, газу пари та кондиційованого повітря здійснюють ТОВ «Віндкрафт Україна», філія «Каховська ГЕС ім. П.С. Непорожнього» ПАТ «Укргідроенерго», ПАТ «ЕК "Херсонобленерго», ПАТ «Херсонгаз», ПАТ «Херсонська теплоелектроцентраль».

ВИСНОВКИ.

Здійснюючи аналіз діяльності підприємств промислового комплексу визначено коло основних проблем розвитку промисловості, а саме:

1. Значна орієнтованість виробництва на експорт, низька здатність виробничих підприємств оперативно реагувати на коливання зовнішньої кон’юнктури.

2. Низька конкурентоспроможність значної частки продукції вітчизняного виробництва, невідповідність промислового виробництва потребам внутрішнього ринку.

3. Висока затратоміскість, матеріало- і енергоємність виробництва.

4. Низький рівень інвестиційної й інноваційної активності суб’єктів економічної діяльності.

5. Промисловий комплекс здебільшого орієнтований на виробництво ресурсомісткої та екологічно брудної проміжної продукції при низькій ефективності державних механізмів регулювання «провалів ринку» та відсутності усталених стимулів до інвестування в інновації.

6. Недостатня забезпеченість підприємств кваліфікованими кадрами робочих професій.

Враховуючи зазначене основними цілями та пріоритетними завданнями на найближчу перспективу мають стати:

- створення сучасного, інтегрованого у світове виробництво промислового комплексу, здатного в умовах інтеграції та глобалізації вирішувати основні завдання соціально-економічного розвитку та розв’язувати екологічні проблеми, у тому числі пов’язані з необхідністю обмеження та скорочення викидів парникових газів і збільшення їх поглинання;

- впровадження інноваційної моделі з урахуванням принципів екологоорієнтованого розвитку й формування ефективного інвестиційного клімату;

- розвиток сфери використання і виробництва енергоефективних технологій та обладнання, енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії, а також альтернативних видів палива;

- сприяння у створенні регіональних індустріальних та технологічних парків, реалізація на території області інвестиційних проектів.

Корисні посилання