Пташиний грип: як уникнути зараження

02.12.2016 14:24:29
Пташиний грип: як уникнути зараження

Пташиний грип – це гостре захворювання пернатих, пов’язане з високою активністю специфічних вірусів. Сьогодні відомо вже 15 різновидів цієї інфекції, однак, найбільш патогенними є Н5 та Н7. За дуже короткий термін часу вони вражають організм птиці і викликають 100% загибель.

Вперше про цей грип ми дізналися в 1997 році, коли в Гонконзі захворювання поширилося на людей. Це був той самий страшний вірус H5N1, який досі лякає людство. З тих часів спалахи захворювання спостерігаються в деяких країнах Європи, Азії та Африки.

Переносниками вірусу є дикі птахи (особливо водоплавні), які мають імунітет до цієї хвороби. Домашня птиця, особливо кури та індики, такого імунітету не мають, тому швидко гинуть.

Захворювання домашньої птиці може проходити в легкій і важкій формах.  У випадку легкої форми у курей погіршується стан пера і спостерігається зниження кладки яєць. Для тяжкої форми, яку викликає тип Н5 та Н7, характерний розвиток вірусної пневмонії.

Для зараження людини потрібен тривалий та тісний контакт з хворою птицею, або продуктами її життєдіяльності. Вірус H5N1 найбільш небезпечний для людини. Період інкубації триває від 2 до 8 днів. Первинні симптоми схожі на звичайний грип: нежить, кашель, діарея, біль у м’язах, блювота, біль в області грудей або живота, можуть бути кровотечі ясен.

Щоб запобігти занесенню й поширенню збудника хвороби пташиного грипу, необхідно ретельно виконувати ветеринарно-санітарні норми і правила щодо утримання та догляду за птицею,  запобігати контактам з домашніми та дикими птахами. Контролювати якість дезінфекції транспорту, зворотної тари та безпечність завезених кормів. Тушки хворої й підозрюваної щодо захворювання птиці на інфекцію, а також трупи загиблої птиці необхідно спалити. Населення, яке може контактувати з хворою птицею, повинно використовувати захисний одяг, а також використовувати противірусні препарати за призначенням лікаря.

Нормативно-правова база

  • Спільний наказ МОЗ та МінАПК від 25.10.2005 № 560/574 “Про затвердження заходів щодо боротьби з пташиним грипом та захисту населення і тваринництва від цієї інфекції”,
  • Спільний наказ МОЗ та МНС від 01.03.2006 №88/111 “Про заходи на випадок виникнення надзвичайної ситуації, пов`язаної з епідемічними ускладненнями з високопатогенного грипу птиці серед населення”,
  • Постанова Головного державного санітарного лікаря України від 29.08.2005 №6 “Про посилення заходів щодо профілактики пташиного грипу”,
  • Постанова Головного державного санітарного лікаря України від 05.10.2007 №26 “Про посилення заходів щодо профілактики грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій в епідсезоні 2007/2008 рр.”,
  • інші чинні нормативно-правові документи із зазначеного питання.

 

Корисні посилання