Самогубству можна запобігти

10.09.2021 07:17:21
Самогубству можна запобігти

Одна з кожних 100 смертей у світі є результатом самогубства. В результаті самогубств щороку вмирає більше людей, ніж від ВІЛ, малярії, раку грудей, або в результаті військових дій і вбивств — понад 700 000. Суїцид є однією з основних причин смерті в усьому світі. Вдвічі частіше вбивають себе чоловіки, ніж жінки.

Всесвітній день запобігання самогубствам (10 вересня) проводиться з метою підвищення обізнаності про самогубство, розпізнавання суїцидальних настроїв і впливу на ситуацію, що допоможе зменшити кількість випадків суїциду у світі. Профілактика самогубств особливо важлива зараз, після довгих місяців життя в умовах пандемії COVID-19, коли багато людей зустрілися з важкою хворобою, фінансовими негараздами, соціальною ізоляцією тощо.

​Самогубство - серйозна проблема громадського здоров'я, і справжня трагедія для рідних і близьких людини, що самовільно пішла з життя. Самогубствам можна запобігти за умови поєднання відповідної державної політики та небайдужості суспільства.

 Для попередження самогубств ВООЗ розробила рекомендації щодо реалізації підходу LIVE LIFE. Даний підхід включає в себе чотири стратегії:

  • обмеження доступу до засобів вчинення самогубства (наприклад, пестицидів, вогнепальної зброї, деяких ліків);
  • роз'яснювальна робота із засобами масової інформації про необхідність відповідального підходу до висвітлення самогубств;
  • розвиток соціальних і емоційних життєвих навичок у підлітків;
  • раннє виявлення, оцінка, надання підтримки і подальше спостереження за всіма, хто страждає від суїцидальних думок і поведінки.

Кожен з нас може допомогти попередити суїцид. Навіть хвилина  спілкування з кимось із свого оточення (член родини, друг, колега або навіть незнайомець) може змінити напрямок його життя.

Така увага особливо актуальна для людей, що мають складнощі у побудові близьких стосунків, відчувають себе самотніми, втратили сенс життя, мають занижену самооцінку і переживають складнощі в житті.

Що ми можемо зробити для попередження самогубства:

- поговорити відверто про те, що хвилює потенційного самогубцю, дізнатися якнайбільше деталей і допомогти вирішити проблему;

- слухати із співчуттям і співпереживанням без оцінок і засудження;

- дати зрозуміти, що з кризового стану є вихід і запропонувати допомогу;

- не залишати потенційного самогубця наодинці, прибрати з дому всі предмети, що можуть бути використані для суїциду;

- вмовити звернутися до спеціаліста (психолога або психіатра).

В Україні працює національна, професійна лінія з питань профілактики самогубств та підтримки психічного здоров’я для ветеранів АТО та членів їх сімей. 24 години 7 днів на тиждень дзвінки приймаються за телефоном 7333.

 

Корисні посилання